Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit, karnın sağ alt tarafında yer alan bir oluşumdur.  En çok sorulan sorulardan birisi de apandisit sağda mı solda mı sorusudur. Çünkü karın ağrılarının büyük kısmı apandisit ağrısı ile karıştırılmakta ve endişe uyandırmaktadır.

Apandisit tam olarak kalın bağırsağın başlangıç kısmında kör bağırsağında ucunda yer alır ve parmak şeklindedir. Uzunluğu  6 ila 9 santimetre arasında değişir. Apandis parmak formunda olduğu için  organın ucunda tıkanmalar oluşur. Bu tıkanmaya bağlı olarak da apandisit iltihabı ve daha sonrasında ağrılar oluşmaya başlar.

Apandisit iltihabı her yaşta karşılaşılabilecek bir durumdur. İltihaptan sonra başlayan ağrıya gereken müdahale yapılmaz ise apandisit patlar. Eğer kişide apandisit belirtileri varsa, yahut gereken tedavi uygulandıktan sonra iyileşme olmazsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Apandisit korkulacak bir problem değildir. Mühim olan apandisit iltihabının ve apandisit patlamadan evvelki belirtilerin önceden farkına varıp acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit, “Apandis” adı verilen, kalın bağırsağa bağlı 6 ila 9 cm uzunluğundaki ince, pek işlevi olmayan bir organın iltihaplanmasından kaynaklanır. Apandis ihtihaplandığında ağrı meydana gelir ve organ şişer.

Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Bu işlevsiz organın vücutta neden var olduğuna dair süregelen tartışmalar halen devam etmektedir. Kimi doktorlar bu organın sindirim için gerekli olan bakterilere ev sahipliği yaptığı söylenirken, kimileri de apandisin bağışıklık sistemiyle ilgili olduğunu söyler.  Kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da, bir kişinin apandisi alındıktan sonra vücudun işleyişinde apandis yokluğundan kaynaklanan bir sorun olmadığıdır.

Apandisin iltihaplanması genel olarak sindirim sistemindeki bir enfeksiyondan kaynaklıdır. Ya da apandis ağzında meydana gelen bir iltihaplanma bu rahatsızlığa sebep olabilir. Her yaşta görülür ama en sık 10 ile 30’lu yaşlar arasındaki kişilerde yaşanır. Apandisitten şüphelenen kişinin tereddüt etmeden en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Çoğu zaman bu yanlış alarm dahi olsa bu tedbir alınmalıdır. Çünkü apandisite eğer zamanında müdahale edilmezse apandis patlar. Bu durumda ağrı birkaç saatliğine kaybolur, ama daha sonra ateş ile birlikte daha yaygın olarak geri döner. Bu hayati olarak tehlike yaratabilecek bir durumdur. Çünkü bu patlama nedeniyle enfeksiyonlar vücuda dağılabilir.

Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir? 1

Apandisit belirtileri nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak; apandis bir yabancı cisim tarafından ya da bir tümör tarafından tıkanabilir. Bu kese şeklindeki organın tıkanması bakterilerin içeride üreyip çoğalmasına ve bunun sonucunda da iltihabın oluşmasına yol açar. Apandisit belirtileri karın ağrısıyla kendini gösterir. Genellikle göbek deliği çevresinde bir ağrıdır. Ağrı hafif şekilde başlar ancak birkaç saat içerisinde keskin ve ciddi bir ağrıya dönüşür.

Apandis şişmeye devam ettikçe ağrı karnın sağ alt taraflarına doğru inmeye başlar. Doktor hastalığın teşhisi için karnın sağ alt kısmına bastırır. Bunun sonucunda da ciddi bir ağrı duyulur. Bu “Apandis ne tarafta?” sorusunun cevabıdır. Apandis karnın sağ altı kısmındadır. Apandisit patlaması belirtileri karın şişliği, şiddetli ağrı ve bulantıdır. Bunlara ek olarak hastada ciddi bir ateşlenme vardır. Enfeksiyon iyileşmedikçe vücut ateşi artar ve baş ağrısı, terleme ve sersemleme gibi diğer semptomlar da ardından gelir.

 • Apandisit belirtisi karnın sağ alt kısmında başlayan bir ağrı ile kendini gösterir. Karın ağrıları sık sık tekrarlar ve ataklar halinde gelişir. Karnın sağ alt kısmına doğru bu ağrılar şiddetlenir ve bıçak keser gibi keskinleşir.
 • Bu ağrılar genellikle yemeklerden sonra artar ve kişiler bunu gaz olarak düşünebilir. Bu yüzden aslında pek çok kişi apandisit ağrısı yaşadığını fark edemez.
 • Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir? 5

   

 • Karın ağrısı ile birlikte kabızlık görülebilir. İştahsızlık da ayrı bir belirtidir.
 • Hastaların %80’nin de mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Genel olarak 38 derece ateş görülebilir. Sindirim güçlüğü de belirtileri arasında gösterilebilir.
 • Ağrı şiddetlendikçe kalp atışlarında da normale oran ile artış gözlenir nefes almakta güçlük çekilebilir. Bu gibi durumlar apandisit iltihabına dikkat çeker ve böyle bir durumda muhakkak hekime başvurmak gerekir.
 • Apandisitten şüpheleniyorsanız karnınıza önce hafif bir şekilde bastırın. Eğer bu dokunuş karnınızın sağ alt tarafında ciddi bir ağrıya neden oluyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidin.
 • Karnınıza bastırdığınızda normalden daha sert ve hafif bir şişlik hissediyorsanız, buna ağrı da eşlik ediyorsa, apandisit olabilirsiniz.
 • Eğer apandisit olduğunuzu düşünüyorsanız yürümeye ve hareket etmeye çalışın. Eğer bunu yapamıyorsanız ya da yapmaya çalışırken büyük bir ağrı hissediyorsanız apandisiniz iltihaplanmış olabilir.

  Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir? 3

  Apandisit yaşandığında genel olarak tek bir tedavi yöntemi vardır o da ameliyatla apandisin alınmasıdır. Ameliyat sonrasında hastanın tam olarak iyileştiğinin söylenebilmesi için birkaç haftalık bir süre geçmesi beklenir. Eğer apandis patlaması yaşandıysa bu süre daha da uzayabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-nedir-apandisit-belirtileri-nelerdir/