Apandisit Nerede?

Vücutta yer alan her organın kendine göre bir görevi ve işleyiş düzeni olmaktadır. Bu organlardan biri de apandis olmaktadır. Apandis, işleyiş olarak aslında çok görevi olmasa da vücudun bağışıklık sisteminde rol oynamaktadır. Bağışıklık kazanmasına ve vücudun bağışıklığının iyi olması için bazı maddeler salgılamakta payı bulunmaktadır.

Bu yüzden insanların düşündükleri kadar da önemsiz bir organ olmamak ile birlikte alınması durumunda da vücutta herhangi bir fonksiyon kaybı yaşanmamaktadır. Apandis; karnın sağ altında, kalın bağırsağın başlangıç kısmında ve kör bağırsağın uç kısmında yer alan parmak şeklinde bir organ olmaktadır.

Yaklaşık olarak 6 ila 9 santimetre arasında yer almaktadır. Bu parmaksı organın kökünde meydana gelen iltihaplanma, apandisit olarak adlandırılmaktadır. Bu iltihaplanmaya bakteriler neden olmakta ve apandisit ağrılara neden olmak ile birlikte hemen hemen yer yaşta görülmesi mümkün olan bir hastalık olmaktadır.

Apandisit belirtileri arasında karın ağrısı ilk sırada yer almaktadır. Ancak her karın ağrısı da apandisit olamayacağından dolayı apandisit ne tarafta yer alıyor bilmek gerekmektedir. Kişiler apandisit hangi tarafta yer aldığını bilmedikleri için oluşan şiddetli karın ağrılarını apandisit zannederek doktora gitmekte ve sonrasında ağrının nedenleri başka çıkmaktadır. Apandisit ağrısı karnın sağ alt kısmında kalça kemiğinin hemen üstünde başlamaktadır.

Ağrılar kendini sık sık tekrarlamakta ve kramplar eşliğinde görülmektedir. Kalça kemiğinin üzerinde yer aldığından dolayı apandisit ağrısı zaman zaman bacaklara vurmakta ve yürürken kişilerin zorlanmasına yol açmaktadır. Ağrıların şiddeti genelde yemek yedikten sonra görüldüğünden dolayı kişiler bu ağrıları yemek sonrası oluşan hazımsızlık olarak nitelendirmektedir.

Apandisit Nerede?

Oluşan karın ağrısından sonra kişilerde tuvalete çıkamama ya da kabızlık sorunu da başlamaktadır. Herkes aynı durumu yaşamasa da genellikle kişilerin %75’inde bu durum yaşanmaktadır. Kabızlık sorunun yanı sıra, apandisit kişilerde ateşe de neden olabilmektedir.

Genelde apandisit ağrılarında çıkan en fazla ateş yüksekliği 38 derece olarak değerlendirilmektedir. 38 derecenin üstüne çıkan ateşlerde bilinmeyen komplikasyonlar oluşmakta ve kişilerin hızlı bir şekilde doktora gitmeleri gerekmektedir.

Hastaların yüksek oranlarda iştahsızlık sorunu görülmesi de olası durumlar arasında yer almaktadır. Ancak bu iştahsızlık sorunu genelde ağrıdan önce oluştuğundan kişiler tarafından çok fazla önemsenmemektedir. İştahsızlığın yanı sıra mide bulantısı ve kusma da apandisit ağrılarının belirtileri arasında yer almaktadır.

Apandisit Nerede? 2

Kusmalar çok şiddetli olmamak ile birlikte ağrılardan sonra kendini göstermektedir. Apandisit ağrılarının nedenleri üşütmeye çok benzer olmaktadır. O yüzden kişiler bu belirtileri yaşadıklarında basit bir soğuk algınlığı ya da üşütme yaşadıklarını düşünmektedirler.

Bu yüzden kişilerin kendilerini kontrol etmeleri ve ağrının nerden kaynaklandığını bilmeleri gerekmektedir. Apandis patlaması çok tehlikeli olabileceği gibi daha sonrasında ölüme yol açtığından dolayı hafife alınacak bir durum olmamaktadır. Apandisit ağrıları genel olarak ortalama 4 ya da 6 saat sonra daha çok şiddetlenmektedir.

Apandisit Sağda mı Solda mı?

Hastaların yaşadıkları apandisit ağrıları aslında gün içerisinde yenilen bir yemekten dolayı bile kaynaklanacak belirtiler ile aynı belirtilere sahip olmaktadır. Bu yüzden kişilerin yaşadıkları ağrıya neden olan faktörün ne olduğunu bulmaları zorlaşmaktadır.

Apandisit Sağda mı Solda mı?

Apandisit nerde diye bu yüzden pek çok kişi sormakta ve bilinçlenmek istemektedir. Apandis patlaması ciddi bir durum olduğundan dolayı insanlar bu sorunu yaşamak yerine apandisi aldırmayı tercih etmektedirler. Aslında işlevsel bir görev olarak çok fazla bir görevi olmasa da vücudun bağışıklık kazanmasında rol oynadığından dolayı uzmanlar hemen aldırılmasını önermemektedir. Kişilerin inisiyatiflerine kalan bir durum olarak da bilinmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-nerede/