Apandisit Patlaması Belirtileri

Apandisit, en kısa şekilde apandis bölgesinde ortaya çıkan iltihaplanmaya verilen addır. Kalın bağırsağın en son uç kısmında yer alan bu bölümde yaşanan iltihaplanma durumu, kalın bağırsağın tümüne yayılıp tıkanmasına neden olabilir. Halk arasında da adı sıkça duyulan apandisit patlaması bu tıkanma sonucu meydana gelir.

Apandisit patlaması, eğer zamanında önlem alınmazsa tehlikeli sonuçlara yol açan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle çok dikkatli olunması ve apandisit belirtilerinin mutlaka bilinmesi gerekir. Apandisit patlamasının en belirgin özelliği, karın bölgesinde ortaya çıkan ağrılardır.

Genelde göbek deliği hizasında olan bu ağrılar, tüm karın bölgesini etkisi altına alır. Karnın genelinde donuk bir ağrı, sağ alt köşesine doğru ise daha keskin bir ağrı şeklinde görülen apandisit ağrısı, zaman zaman şişlik ve sertlik ile de birlikte görülebilir. Karın bölgenizde bir ağrı oluştuğunda bunun apandisit ağrısı olup olmadığını anlamak için ilk olarak ayağa kalkın ve yürümeye çalışın.

Yürümekte zorlanıyor ve çok ağrı hissediyorsanız, ağrının nedeni apandisit olabilir. Bunun yanında fetüs pozisyonuna yattığınızda ağrı hafifliyor ve geçiyorsa büyük ihtimalle apandisit iltihaplanması nedeni ile bu ağrıyı yaşıyorsunuzdur. Bunun için vakit kaybetmeden en kısa sürede doktorunuza başvurup ağrının nedenini tam olarak öğrenmelisiniz.

Apandisit Patlaması Belirtileri

Ağrının yanı sıra aşağıda maddeler halinde verdiğimiz bazı durumlar da apandisit patlaması belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtiler genelde ağrı ile birlikte ortaya çıkmasına karşılık, her hasta da farklı şekillerde olabilir. Bazı hastalarda tüm apandisit belirtilerine rastlanırken, bazı hastalarda sadece bir ya da bir kaçı ortaya çıkabilir.

Ağrı dışındaki apandisit belirtileri;

  • Normalden daha az yemek yenmesi, iştah kaybı
  • Zaman zaman ortaya çıkan mide bulantısı
  • Ağrılar başladıktan hemen sonra başlayan kusma
  • Karın bölgesinin özellikle sağ alt bölgesinin şişmesi
  • Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal
  • Gaz çıkarmakta zorlanma
  • Şiddeti değişebilen ateş
  • Rektum bölgesinde şiddeti değişebilen ağrı
  • Ağrılı idrara çıkma, olarak sıralanabilir.

Apandisit Patlaması Belirtileri 1

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Apandisit patlaması nasıl anlaşılır sorusuna kısaca cevap verdikten sonra apandisit patlamasının sonuçları hakkında da aynı şekilde kısa bilgiler vermek istiyoruz. Apandisit kör bağırsağın sonunda yer alan bölüme verilen addır. Bu bölgese zaman zaman farklı nedenler ile tıkanma ve bu tıkanmaya bağlı olarak iltihaplanma meydana gelebilir.

Bu iltihaplanma zamanında fark edilmezse zaman içinde daha da iltihaplanıp şişerek bölgenin gerginleşmesine neden olur. İltihap ile şişerek en son yırtılıp patlayan bu bölgeden karın içine yayılmaya başlayan iltihap kısa sürede diğer bölümleri de etkisi altına alır. Etkilediği bölümlerin zarar görmesine ve kişide daha büyük sağlık sorunları ortaya çıkmasına neden olan apandisit patlaması, bu etkisi nedeni ile çok tehlikelidir.

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Apandisit şişmesi ve patlamasının tanısı için özel cihazlardan yararlanılır. Kişide apandisit iltihaplanması belirtileri görüldüğünde tam teşhisi için özel görüntüleme aletlerinden yararlanılabilir. Bu ultrasonografi cihazlarının yanı sıra gerek görüldüğünde bilgisayarlı tomografi yöntemi ile de apandisit iltihaplanması teşhisi yapılabilir.

Her iki uygulamada da apandisit bölgesinin detaylı görüntülerinin incelenmesi sonucu en doğru sonuç alınabilir. Alınan verilere göre eğer kişide apandisit iltihaplanması varsa iltihabın derecesine göre uygun tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılarak iyileşme sağlanabilir.

Eğer ilaç ile tedavi yapılacak durum yoksa, apandisitin ameliyat ile alınması gerekebilir. Küçük bir operasyon şeklinde yapılan apandisit ameliyatı sonrasında kısa sürede iyileşme sağlanıp kişinin normal hayatına dönmesi mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apandisit-patlamasi-belirtileri/