Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Apranax fort 550 mg tablet, etken maddesi naproksen sodyum olan ve titan dioksit, indigo mavisi yardımcı maddeler içeren ağrı kesici ilaçtır.10’ luk ve 20’ lik tabletlerden oluşan blister ambalajlarda satılır. Ağızdan alınır.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Bu güçlü ağrı kesici ve iltihaba etkili ilaç hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için uzman görüşlerini değerlendirerek hazırladık. İlaç hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler iyi bilinmeli ve her ilaçta olduğu gibi dikkatli ve bilinçli tüketilmelidir.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir?

Apranax fort 550 mg tablet, naproksen sodyum 550 mg ve yardımcı maddeler içerir. Mavi film kaplı oval tablet şeklindedir. Ağızdan alınır. Güçlü ağrı kesici özelliği vardır ve iltihaba karşı etkilidir.

Ayrıca naproksen sodyum ve kodein etkin maddeli apranax plus formatı da bulunmaktadır. Turuncu oval tablet şeklinde ki apranax plus güçlü ağrı kesici ve iltihaba karşı etkili steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar grubundandır.

Endikasyon Bilgisi

Apranax fort 550 mg tablet, iltihaplı diş ağrılarında, diş çekimi sonrası diş ağrılarında, ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahiptir. Ağrılı eklem hastalıklarında, el ve ayak eklemlerinde gelişen romatoid artrit, omurgada gelişen ankilozan spondilit, eklem kıkırdağında gelişen şiddetli akut ağrılı hastalıkların tedavisinde iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ortopedik ve cerrahi tüm ameliyatlardan sonra ağrı kesici olarak kullanılır.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

  • Apranax fort 550 mg tablet, doku iltihaplarında, organların zarlarının iltihaplarında, kas ve iskelet sistemi hastalıklarına bağlı şiddetli ağrılarda güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir.
  • Migren ağrıları, siyatik sinir ağrıları, gut hastalığı ağrıları ve kas ağrılarında etkisi yüksek bir ağrı kesicidir.
  • Ayrıca bursit, tendinit, sinovit, tenosinovit, lumbago gibi hastalıkların neden olduğu şiddetli ağrılarda da ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.
  • Tüm bu hastalıkların neden olduğu ağrılı durumlar için apranax plus da ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. İçeriğinde ki kodein güçlü ağrı kesici özelliklere sahiptir.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Böylelikle ilacın olumsuz bir etkisi söz konusu olacaksa baştan önlem almak en doğrusudur.

Apranax fort 550 mg tablet veya apranax plus kalp damar hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Bu tür NSAİI grubu ilaçlar kanın pıhtılaşması ile ilgili ve kalp krizi, felç gibi hastalıklara neden olabilmektedirler. Kalp hastaları için bu risk daha fazladır. Ayrıca Apranax fort ve apranax plus bypass ameliyatları sonrasında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

Aynı şekilde NSAİI grubu ilaçlar mide ve sindirim sistemi üzerinde de olumsuz etkilere neden olmaktadılar. Mide ve bağırsaklarda kanama, yara oluşumu, delinme olası istenmeyen yan etkilerdir. Mide hastaları ve yaşlılar bu yüzden daha fazla risk altındadırlar.

APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi de naproksen, naproksen sodyum veya kodeine karşı alerji söz konusu olan durumlardır. Apranax plus ve apranax fortun bileşeni olan bu maddelere alerjisi olanlar için kesinlikle yasaktır.

Böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, mide ülseri, karaciğer yetmezliği olan hastalar, bypass ameliyatı öncesi ve sonrasında ki dönemde olan hastalar, hamileler, emziren anneler apranax plus kullanmamalıdırlar.

Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar alıyorsanız, örneğin doğum kontrol hapları, varfarin türü ilaçlar ve kanama riskini arttıracak asetilsalisilik asit türü ilaçlar kullanıyorsanız apranax plus kullanımında dikkatli olmanız gerekmektedir. Naproksen sodym kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin kümeleşmesini azaltmaktadır. Bu yüzden hemofili ya da benzer kan hastalığı olanlar apranax plus kullanma açısından risk altındadırlar.

Herhangi başka bir ağrı kesici ilaç grubu ile apranax plus aynı zamanda alınmamalıdır.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Apranax plus kullanımında vücutta sıvı tutulması ve ödem oluşabileceği için kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdırlar.

Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalar dikkatli olmalıdırlar. Çünkü kodein karaciğer komasına yol açabilmektedir.

Ayrıca kodein bağımlılık yapmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda sorun yaratabilir. Ayrıca kodeinin sakinleştirici etkisi araç kullanırken dikkatli olmayı gerektirmektedir. Ayrıca kodein depresyon ilaçları ile etkileşim yapabilmektedir. Alkol, narkotikler, antihistaminikler ve sakinleştirici ilaçlarla kesinlikle kullanılmamalıdır.

Apranax plus bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden laktoz monohidrat, bazı kalıtımsal hastalığı olan süt ve süt ürünü kullanamayan hastalar için sakıncalıdır. Bu tür hastalığınız varsa Apranax plus kullanmamanız gerekir.

Buprenorfm, naltrekson, nalokson gibi ilaçlarla birlikte Apranax plus kullanımı eksiklik semptomlarına yol açabilir. Bu yüzden kullanılmamalıdır.

Bu belirttiğimiz noktalar APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler ciddi konulardır. Bilinmesi ve önlem alınması ya da ilacın kullanılmaması gerekir.

Apranax Fort 550 Mg Tablet’ İn Kullanım Şekli

  • Etkili ağrı kesici ilaç sınıfından olan Apranax plus ve apranax fort kaç saatte bir alınır? Bu sorunun cevabı önemlidir. Çünkü çok ağrılı durumlarda gereğinden fazla Apranax plus almak ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Şiddetli migren ataklarında, jinekolojik endikasyonlarda, akut gut ağrılarında, dental problemlerde,  günde 2 kez iki tablet veya günde 2 kez 1 tablet alınabilir.
  • Doktorunuz başka bir şekilde önermedikçe genel tedavi için 12 saat ara ile en fazla 2-4 tablet ya da en az 1-2 tablet alınabilir. Günlük maksimum doz 1375 mg’ dır. Doz aşımında midede yanma, bulantı, hazımsızlık, baş dönmesi kendini gösterir ve derhal hastaneye gidilmelidir.
  • Apranax plus kullanımları öncesinde mutlaka doktorunuza ve eczacınıza apranax fort kaç saatte bir alınır diye sormalısınız.

Apranax plus ve apranax fort kullanımında gastrointestinal, dermatolojik, kardiyovasküler ve santral sinir sistemi ile ilgili yan etkiler görülebilmektedir. Bu yüzden gastrointestinal rahatsızlığı, mide ülseri olanlarda, kalp ve damar hastalarında, karaciğer ve böbrek hastalarında, naproksene ve aspirin türü ilaçlara karşı duyarlılığı ve alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler dikkatle incelenmelidir.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Apranax plus ve apranax fort kullanma talimatı ilaç ambalajının içinde bulunmaktadır. Bu kullanma talimatı çok iyi okunmalı ve dikkatten hiçbir şey kaçırılmamalıdır.  Apranax plus ve apranax fort 12 saat ara ile en fazla 2-4 tablet ya da en az 1-2 tablet alınabilir.

Günlük maksimum doz 1375 mg’ dır. Yemeklerle birlikte alınmasında sorun yoktur. Çocuklarda kullanılmamalıdır. Yaşlılarda sorun yaratabileceğinden dikkatli kullanmak gerekmektedir. APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler bilinmelidir.

Apranax fort 550 mg 20 film tablet 2017 fiyatı 7.80 TL’ dir. Apranax plus 550 mg 20 film tablet fiyatı 11.49 TL’ dir.

Apranax plus ve apranax fort arasında ki fark, Apranax plus fil tablette fazladan kodein etkin maddesi bulunmaktadır.

Apranax Fort 550 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

Bu ilaç mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalı ve APRANAX FORTE 550 mg 20 tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlere uyulmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/apranax-fort-550-mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/