Araba Nasıl Durdurulur?

Araba nasıl durdurulur, ulaşımda otomobilin yeri ve önemi tartışılmaz. Otomobil kullanımının incelikleri var. Araç kullanma teknikleri sürücü kurslarında eğitmenler tarafından tafsilatlı şekilde öğretilir. Otomobil kullanımını yeni yeni öğrenen kişilere debriyaj, fren ve gaz pedalları arasındaki koordinasyonu ilk etapta kavramak zor gelse de biraz çalışma ve çokça pratikle bunu kavramak mümkündür.

Araba Nasıl Durdurulur?

Yeni öğrenenler için araba nasıl durdurulur, arabayı durdurmak için ne yapmak gerekir sorusu da çok sorulur.

Düz ya da diğer adıyla manuel vitesli araçlarda, aracın düz yolda giderken durabilmesi için, o anki hızını kademeli ve kontrollü şekilde kaybetmesi gerekir. Bunun için de seyir halindeyken durmak istediğinizde önce ortada bulunan fren pedalına basarak motorun devrini düşürmeli, sonra da en solda bulunan debriyaj pedalına sonuna kadar basmalısınız. Ardından aracı tamamen durduracak şekilde yeniden frene basmalısınız.

Aracı yokuştayken durdurabilmek için de gazdan ayağınızı hafifçe çektikten sonra motorun devrinin düşmesini sağlarsınız. Ardından debriyaja sonuna kadar basmalı ve fren pedalına sonuna kadar basarak durma işlemini tamamlamalısınız. Düz vitesli araçlarda tüm işlemlerden sonra vitesi boşa almak ve el frenini çekmek gerekir.

Otomatik vites araçlarda ise durabilmek için fren pedalına basmak yeterlidir. Araç motor devrini kendisi ayarlar.

Otomatik vitesli araçların pek çoğunda yokuşta aracın geriye kaçmasını engelleyen bir sistem mevcuttur. Bu özel mekanizma sayesinde otomatik vitesli araçlar stop etmez, yokuşta geriye doğru kaçma da yapmaz.

Araba Nasıl Durdurulur? 1

Kırmızı ışıkta araba nasıl durdurulur kısmı da oldukça kolaydır ve aynı mantık işler. Uzaktan kırmızı ışık yandığını görürseniz seyir halindeyken vitesi boşa alarak bir müddet ilerleyip, kırmızı ışığa yaklaşırken debriyaja basıp, sonra sağ ayakla yavaşça fren pedalına dokunarak hafif hafif yavaşlar ve frene tamamen basarak durursunuz.

Düz vites araçlarda durmak için önce frene hafifçe dokunarak hızı küçültmek ve sonra debriyaja sonuna kadar basmak, ardından da fren pedalına yavaşça ve sonuna kadar basarak durabilirsiniz.

Arabayı durdurmak için asla doğrudan ve sert bir şekilde frene basmamalısınız. Tabii bu düz vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vitesli araçlarda doğrudan frene basabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/araba-nasil-durdurulur/