Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır?

Araknoid kist nedir, beyin, örümcek ağına benzeyen ve adına araknoid denilen bir zarla kaplanmıştır. Bu ağlar arasında BOS olarak adlandırılan beyin omurilik sıvısı bulunur. Araknoid zarı çift hale dönüşür, yahut yırtılırsa içi BOS yani omurilik sıvısı ile dolar. İşte araknoid kist, bu sıvının dolumu ile oluşur. Araknoid kistler bu ağsı yapıdan kaynaklanan içi sıvı dolu keseciklerdir.

Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır?

Araknoid kist, anne karnında iken değişiklikler sayesinde olur. Bu kistin en çok görüldüğü nokta, sylvian fissür olarak adlandırılan temporal ile frontal loblar arasındaki yarıktır. Ama beyin yüzeyinin yahut yarıklarının hemen her yerinde olabilir. Araknoid kistin kişiyi nasıl etkilediği, çoğunlukla beynin hangi tarafında olduğu ile alakalıdır. Bu durum çoğunlukla herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz ve genellikle başka bir sebeple yapılan CT veya MRI tetkiklerinde tesadüfen saptanır.

Ama eğer araknoid kistler büyüme yaparsa beynin oradaki kısmına bası uygular ve çalışmasını etkiler. Bazen baş ağrılarına sebebiyet verebilir,  bazen de inmeye dahi sebep olabilir. Ender olarak epilepsi nöbetlerine de yol açabilir.

Araknoid kistlerin büyük çoğunluğu doğuştan gelir ve çocuklarda daha sık görülür. Araknoid kistlerin, anne karnındaki gelişimsel problemlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Araknoid kistler ender görülse de daha sonradan da gelişebilirler. Araknoid kistlerin sonradan gelişme nedenleri ise; beyin ve omurilik yaralanmaları, beyin zarı iltihabı, beyin ve omurilik ameliyatları ve beyin tümörü olarak sıralanabilir.

Araknoid kistler için ilk yapılan test beyin tomografisidir. Tomografide X ışını kullanılarak görüntü elde edilir ve sıvı siyah olarak görüntülenir.

Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır? 1

MRI yahut MR olarak da bilinen manyetik rezonans görüntüleme bir diğer testtir ve burada manyetik alan kullanılır, X ışınından istifade edilmez.

Araknoid kist teşhis edildiğinde, kişi bir uzman hekime yönlendirilir. Bu uzman da, ya beyin cerrahı ya da nöroloji uzmanı olacaktır. Uzman kişi durumun şekline göre tedaviye yön verir.

Araknoid Kist Belirtileri Nelerdir?

Araknoid kistler çoğunlukla belirti vermez ve başka rahatsızlıklar için yapılan MR yahut tomografi gibi tetkiklerde tesadüfen saptanırlar.

Bazı durumlarda ise araknoid kistler çeşitli belirtiler verebilirler. Bunun olabilmesi için araknoid kistin çevre dokulara bası uygulaması gerekir. Belirtiler, kistin bulunduğu yer ve büyüklüğe göre değişir. Ebat olarak küçük ve çevre dokulara bası uygulamayan kistler ise çoğunlukla belirti vermezler.

Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır? 3

Araknoid kistlerin sebep olduğu belirtileri sıralamak gerekirse; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, uyuma isteği, nöbet, görme ve duyma yetisinde bozukluk, davranış bozuklukları, küçük çocuklarda gelişim bozukluğu, denge ve yürümede bozukluklar, bedenin belli bir tarafında zayıflık, adale güçsüzlüğü ve his kaybı gibi şikayetlerden söz edebiliriz.

Omurilikte yer alan araknoid kistler ise; sırt ağrısı, skolyoz olarak tabir edilen omurga eğriliği, kaslarda güçsüzlük yahut kas spazmları, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, mesane kontrolünde bozukluk, idrar tutma güçlüğü yahut idrar kaçırma ve nadir de olsa bacaklarda felç gibi olumsuzluklara sebebiyet verebilirler.

Araknoid Kist Tehlikeli Midir?

Çoğunlukla sessiz seyreden ve takipleri kolaylıkla yapılan araknoid kistler tehlike arz etmezler. Ama kistin içindeki sıvı basıncı zamanla arttığında, kist içi sıvı hacmi artarsa, kist duvarından sıvı salgısı olursa daha farklı bir yönlendirme ve müdahale gerekebilir.

Araknoid kist vücutta nelere sebep olur bir bakalım.

Araknoid kistin büyüklüğü ile doğru orantılı baş ağrıları gelişebilir. Bulantı ve kusma olabilir. Dengesiz yürüme gibi fiziksel bozukluklar görülebilir, hissiyat kusurları ortaya çıkabilir; kişide depresyon, halüsinasyon, olaylara aşırı hassasiyet gösterme ve şüphecilik gibi ruhsal ve psikiyatrik bazı bozukluklara tanıklık edilebilir.

Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır? 4

Araknoid kistler bebek ve çocuklarda ise beyinde omurilik sıvısının göllenmesine sebep olabilmektedir. Beyin, vücuttaki tüm sistemlerin kumandasını elinde bulundurduğu için özellikle büyüme merkezini etkileyebilir, ergenliğe normalden erken girmeye yahut gelişim geriliklerine sebep olabilir.

Araknoid kistler gelişme çağındaki çocuklarda beyin boşluklarına dolarak etki ettiği için ve bebeklerde sıvının bulunduğu bölgeye doğru aşırı birikme olduğu takdirde kafa şeklinde değişiklik ve tek tarafın büyüyerek kafada şekil bozukluğu meydana getirmesi gibi zararlardan bahsedilebilir.

Araknoid Kist Zararları Hakkında Tüm Sorular

Araknoid kist teşhisi konulan hastaların çoğu, özellikle kist sözcüğünü duyar duymaz büyük bir endişeye kapılırlar. Özellikle de kistin beyin gibi önemli bir organda oluşu endişeyi ikiye katlar. Ama hekim bu durumun endişelenecek bir tarafı olmadığını hastaya uygun bir dille anlatır.

Kistin büyüyüp büyümeyeceği, körlük yahut sağırlık gibi bir duyu kaybına sebep olup olmayacağı, ölümcül olup olmadığı en fazla sorulan sorular arasındadır. Araknoid kistin vücudun geneline herhangi bir zararı  olup olmayacağı da merak edilen sorular arasındadır.

Araknoid Kist Nedir, Tehlikeli Midir, Asarnoid Kist Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır? 5

Araknoid Kist İlaç Tedavisi

Araknoid kist için ilaç mı yoksa cerrahi müdahale mi gerektiğine hekiminiz karar verecektir. Cerrahi müdahaledeki gaye ise kistin boşaltılması yahut bir yere ağızlaştırılması yani iki kanalın birleştirilmesidir. Hekiminiz araknoid kist boyutları ve yerini göz önünde bulundurarak ilaç yahut araknoid kist ameliyatı kararını verecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/araknoid-kist-nedir-tehlikeli-midir-asarnoid-kist-belirtileri-nelerdir-ve-tedavisi-nasildir/