Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Servigiller familyasından iğne yapraklı bir ağaç olan ardıcın faydaları saymakla bitmiyor. Üremesi için başka bir türe ihtiyaç duyan ardıç oldukça da ilgi çekici bir bitkidir. Ardıç ağacının özellikleri, türleri ve sağlığa olan faydalarını öğrenmek istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz.

Üreyip çoğalabilmek için ardıç kuşuna ihtiyacı olan ardıç ağacı, iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Mevsimsel olarak aynı isimle meyve veren ağaç, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir meyve üretmektedir. Mevsime bağlı olarak ürettiği ardıç meyvesi ile pek çok hastalığa tedavi olan ağaç aynı zamanda yağıyla da çare olabilmektedir.

Türk tarihinde olduğu kadar dünya tarihinde de kutsal ağaçlar listesinde yeri olan ardıç ağacının, manevi anlam taşıdığına inanılmaktadır. Bu nedenle parklara, bahçelere ve ormanlar gibi pek çok alana ardıç ağacı dikilmektedir. Ardıcın bereket, huzur ve sağlık getirdiği bilinmektedir.


Selvi Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kendi kendine büyüyebilen, sorunsuz bir ağaç olan ardıç aynı zamanda çok yönlü verim sağlamaktadır. Ardıç sahibi olmak masrafsız ve oldukça kolaydır. Bu makalemizde sizlere doğanın bize sunduğu mucizelerden biri olan ardıç ağacını, genel özelliklerini ve faydalarını anlatmaya çalıştık.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 1Servigiller familyasının türü olan ardıç ağacının bilimsel adı Juniperus‘tur. Çalı görünümlü olduğu için bu cins içerisine dahil edilen bitki aynı zamanda dikensi görünüme de sahiptir. Oldukça ilginç bir üreme tarzı olan ardıç ağacının bu yönü ile kendiliğinden üreyip yabani olarak çoğaldığı bilinmektedir. Yere dökülen ardıç tohumları, ardıç kuşları tarafından yenir. Bu tohumlar kuşların sindirim sisteminde kabuklanır ve bir süre sonra dışkısıyla atılır.

Böylece toprağa karışan tohumlardan ardıç ağaçları filizlenir. Çoğunlukla koyu yeşil, puslu yeşil tonlarında olan ağaç bölgesel iklime göre renk değişikliği yaşayabilmektedir. Kış aylarında yapraklarını dökmediği için peyzaj mimarisinde önemli bir ağaç olarak bilinmektedir. Bahçelerde yaz kış oldukça estetik ve etkileyici bir görüntü oluşturmaktadır.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 2Ardıç ağacı bulunduğu ortamın iklimine göre renk almaktadır. Dolayısıyla sarı, gri, yeşil, kırmızı, açık mavi ardıç ağaçlarına rastlamak mümkündür. Oldukça güzel bir görünüme sahip olan ardıçlar, dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dişi ardıçları erkeklerden ayırmanın en kolay yolu kozalaklardır. Dişi ardıç ağaçlarının kozalaklarının toplandığı ve etkili bir yakacak olduğu bilinmektedir.

Ardıç ağaçlarının boyları çoğunlukla 30 cm ile 12 metre arasında değişiklik göstermektedir. Türüne ve yetiştiği yere göre boylarda değişiklikler oluşabilmektedir. Bazen 30 cm çalı şeklinde olan ardıç bazen 12 metrelik uzun bir ağaç halinde görülebilmektedir.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 3Ardıç ağacı her ortama adapte olabilen bir ağaçtır. Kuru, sıkı, çorak olan arazilerde yetişmesi durumunda çalı halini alan ardıç, yumuşak topraklarda uzun ağaç olabilmektedir. Bunun yanında ılıman iklimlerde koyu renk alırken sert iklimlerde açık tonlarda olmaktadır. Dünya genelinde Fransa, Macaristan, Almanya, Amerika ve Alaska’da yetiştirilen ardıç ağacı Türkiye’de Marmara Bölgesi başta olmak üzere Trakya ve Ege civarında yetiştirilmektedir.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 4Ardıç ağacının birçok türü ve her bir türünün farklı özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde yetişen belli başlı ardıç türleri ise şunlardır:

Adi Ardıç: Kozalağı mavimsi renktedir, idrar söktürücü özelliği bulunur ve Trakya bölgesinde yetişir.

Katran Ardıcı: Genellikle çalı formunda olan bu tür cilt hastalıklarına iyi gelir. Ülkemizde Trakya ve Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yetişir.

Finike Ardıcı: Batı ve Güney Anadolu’da yetişen ardıç türüdür.

Yüksek Ardıç: Kozalakları mavimsi ve siyah renktedir. Türkiye’nin birçok yerinde rahatlıkla yetişebilmektedir.

Bodur Ardıç: Besin maddesi olarak kullanılır ve idrar söktürücü özelliğinden faydalanılır.

Kokar Ardıç: Genellikle Doğu Karadeniz’in dağlık kesimlerinde yetişen ardıç türüdür.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 5Ardıç ağacının meyveleri kozalak şeklinde olmaktadır. Yaş olarak tüketilebilen meyveler bunun yanında kuru ve toz halinde de kullanılabilmektedir. Çoğunlukla çay formunda tüketilen ardıç ağacı meyvesi içinde; glikoz, reçine, kalsiyum, demir, bakır, organik asitler ve C vitamini bulundurmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle ardıç ağacı meyvesinin yağ olarak da tüketildiği bilinmektedir.

Ağacın yalnızca meyveleri değil kendi de mükemmel bir odun niteliği taşımaktadır. Bu özelliği ile ardıç ağacının kullanıldığı güçlü ve sağlam ağaç evler yapılabilmektedir. Özellikle Amerika, Alaska civarında önem taşıyan ağaç evlerin ardıç ağacı ile kuvvetlendirildiği bilinmektedir. Mobilya sektörü, tıp dünyası, kozmetik ve inşaat alanları ardıç ağacının sık kullanıldığı alanlardır. İnsan doğasına her açıdan faydalı bir bitki olduğu söylenebilir.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 6Ardıç ağacının faydaları hem yaprakları hem de meyvesi ile olmaktadır. Çoğunlukla meyvesi kullanılan ağacın en iyi geldiği alan boşaltım sistemidir. İdrar söktürme ve kötü idrar kokusunu giderme konusunda ardıç meyvesi oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanında vücuda alındığında kötü kokuya neden olan her etmeni ortadan kaldıran ardıç meyvesi, ağız kokusu problemlerine de çözüm sunmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyleri mikroplardan koruyan bitki, metabolizmanın güçlü kalmasını sağlamaktadır. Ardıç meyvesi ile kendinizi dinç ve enerjik hissetmeniz mümkündür. Bunlardan başka ardıç ağacının; regl sancılarına, gut hastalığına, romatizmaya, bağırsak sorunlarına, deri hastalıklarına iyi geldiği ve damar sertliğini önlediği bilinmektedir.

Ardıç Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 7Ardıç yağının faydaları oldukça fazladır. Özellikle antiseptik özelliğinin fazla olması kullanım sıklığını artırmaktadır. Kan dolaşımını artıran ardıç yağı, vücudun daha sakin olmasını sağlamaktadır. Metabolizmanın hızlanmasının yanı sıra sinir sisteminin de dengelenmesini mümkün kılmaktadır. Vücuttaki şişkinlikleri indiren ardıç yağı aynı zamanda ciltte meydana gelen yaraları da iyileştirmektedir. Kas ağrıları, kemik yorgunlukları için ardıç yağı ile yapılan masaj oldukça etkili olmaktadır.

Saç dökülmesi problemi yaşayanlar için ardıç yağı ile düzenli bakım yapmak çözüm olacaktır. Ayrıca kasların sıkılaşmasına yardımcı olan ardıç yağı, ciltte sıkılık sağlayarak gençleşmeye de yardımcı olmaktadır. Seyreltip cilt kremlerinizin içine ardıç yağı ilave ederseniz cildinizin pürüzsüz olduğunu, daha canlı ve ışıltılı göründüğünü fark edersiniz.


Huş Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uyku problemi yaşayanlar için en ideal çözümlerden biri ardıç yağıdır. Gece yatmadan önce ardıç yağı ile başınıza yaptığınız masaj, rahat ve kesintisiz bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda uyku bölünmesi problemi yaşayanlar için de ardıç yağı etkisini gösterecektir. Uyumadan 15 dakika önce yastığınızın kenarına 2 damla ardıç yağı damlatın. Gece boyunca o kokuyla uyuduğunuzda uyku bölünmesi yaşamadığınızı fark edebilirsiniz.

Ardıç Ağacı Nedir?

Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Ardıç Ağacı Nerede Yetişir?

Ardıç Ağacının Türleri Nelerdir?

Ardıç Ağacı Nasıl Kullanılır?

Ardıç Ağacının Faydaları Nelerdir?

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/ardic-agaci-nedir-35.html