Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dünyanın en faydalı ve tatlı yiyeceği olan balı üreten arıların tek olumsuz taraflarıdır arı sokmasıArı sokması pek çok kişinin başına gelmiş olan, başına gelmemiş olanların da fazlasıyla korktukları ve çekindikleri bir durumdur. Zira, eğer vücudunuz arı sokmasına karşı reaksiyon veriyorsa, son derece ciddi problemler yaşanabilir. Yaz aylarının bu korkulu rüyasına karşı bilinçli olmak ve ilk müdahalenin ne olması gerektiğini bilmek yeterlidir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 6

Arılar, kuyruk uçlarında buluna  iğneleri ile sokarlar ve bazı arıların iğneleri soktukları yerde kalır. İğneler eğik yapıda olduğundan deriden çıkamazlar. Bir kez sokan arı ölür. İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri de vardır. Yaban arıları iğnelerini defalarca kullanabilir.

Zehir iğnesi taşıyan arıların zehirleri bir tür organik asit olan formik asit içerir. Yaban arıları, bal üreten bal arılarına göre daha tehlikeli arılardır.

Arı Sokması Şişliğine Ne İyi Gelir?

Arı sokması şişliği nasıl iner? sorularının cevabında yine çoğunlukla doğal maddeler ve gıdalar gizlidir.

Arı sokması durumunda öncelikle arının zehir bıraktığı alan üzerine buz koyulur. Bölgenin sürekli soğuk tutulması gerektiğinden buz eridikçe yenisi konulmalıdır.

Arı sokması olan bölgeye bir müddet buz uygulaması yapıldıktan sonra yoğurt sürülebilir. Bu yöntemle arı sokması sonunda oluşan ağrı hissi azaltılabilir.

Yıkanıp temizlenmiş bir tutam maydanozu havan içinde ezin ve arı sokması olan bölgeye sarın. Bunu günde bir kere uygulayabilirsiniz.

Arı sokması şişliği nasıl iner sorusunun bir başka yanıtı da sirkede gizlidir. Bir miktar sirke ile arpa ununu karıştırıp lapa haline getirin gece yatmadan önce arı sokması olan bölgeye sarın. Sabah kalktığınızda bölgeyi soğuk suyla yıkayın.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 5

 • 3-4 diş sarımsağı tuz ilave etmeden havanda dövün ve arı sokması olan bölgeye sarın.
 • Arı sokması olan bölgeye iki günde bir lavanta yağı sürebilirsiniz. Lavanta yağı arı sokmalarına karşı iyi gelen bir yağdır ve şişkinliği alır.
 • 1 baş kuru soğanın kabuklarını soyun ve ortadan bölün. Çıkan suyu arı sokması olan bölgeye damlatın.
 • Az bir miktar su ile karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirip, arı sokması olan bölgeye sürün.
 • Arı sokması vakalarında en çok fayda sağlayan maddelerden biri de baldır.
 • Ecza dolabınızda steroid veya antihistaminik krem varsa sürebilirsiniz.
 • Arı sokması olan bölgeye birkaç damla amonyak da damlatabilirsiniz.

Arı Soktuğunda Neler Yapılmalı?

Arı sokması sonrasında arının iğnesiyle verdiği zehir, sokulan bölgede reaksiyon oluşumuna yol açar. Şişlik, kızarıklık, ağrı, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Birkaç saat içinde ağrı geçer, şişlik ise en fazla 1 gün sonra kaybolur.

Ender olarak görülse de ciddi reaksiyonlar oluşabilir. Bu da vücudun farklı yerlerinde kızarıklık, şişlik, döküntü olarak kendini gösterir. Güç nefes alma, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Kan basıncı düşüşüyle kişi şoka girer. Bu durum, arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 4

Peki arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır?

Böyle bir durumda öncelikle arının iğnesini derhal çıkarmak gerekecektir. Ancak iğneyi çekip çıkarmak değil, çıkarma işlemini kredi kartı gibi bir cisimle cildi kazıyarak yapmak en doğru seçim olacaktır.

 • Yara su ve sabun ile yıkanmalıdır.
 • Buz uygulaması da vücudun verdiği alerjik reaksiyonu azaltır.
 • İğnenin çıkartıldığı bölgeye karbonatlı su sürülebilir.
 • Ağrı kesici ve antihistaminik alerji ilaçları da yararlı olur.

Arı sokmasına bağlı anafilaksi, arı sokması sonucu arı zehrine karşı alerjik reaksiyonla oluşan ciddi bir rahatsızlıktır ve arı alerjisi olarak bilinir. Anafilaksi durumunda ciddi bir reaksiyon durumu gelişir ve deride kaşıntı, kızarıklık, kabarma, yanma, nefes alma güçlüğü, şuur kaybı, kap ve solunum durması gibi durumlar gelişir. Çok sık görülen bir reaksiyon değildir; ama yine de belirtileri bilip ona göre önlem almak gerekir.

Arı Sokmasına Karşı Tedbirler

Arı sokması riskine karşı alınacak bazı tedbirler vardır.

Açık renkli giysilerden kaçınarak, çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınarak, parfüm kullanımından ve şekerli gıdaların yanında bulunmaktan kaçınarak, terlememeye ve ser hareketler yapmamaya özen göstererek arı sokmasına karşı tedbir alınabilir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 3

Yaban arısının, bal arısına göre daha saldırgan ve agresif bir yapıda olduğu düşünüldüğünde, iğne deriye basınç yapmadan çıkarılmalı, aksi takdirde iğnedeki zehirin vücuda daha hızlı yayıldığı bilinmelidir.

Arının deriye zerkettiği zehirin emme yöntemiyle çıkarılıp çıkarılmayacağı ise doktorlar arasında tartışılan bir konudur. Kimi doktorlar emme yöntemi yerine zehirin sigara ateşi sıcaklığıyla nötralize edilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de sigaranın yanan kısmının arının soktuğu bölgeye birkaç milimetre yaklaştırılması gerektiğini söylüyorlar.

Birden fazla arı tarafından sokulma durumunda kişi yatırılmalı ve hava sıcak dahi olsa üzeri battaniye ile örtülmelidir. Vücudun vereceği reaksiyon, zehirin gücüyle doğru orantılıdır.

Arı zehirinin en zayıf olduğu dönem sonbahardır.

Arı sokması sonrası panik halde kolları oynatmak diğer arıların da dikkatini çeker ve saldırmalarına sebep olur. Yapılacak en iyi şey yüzü ellerle kapatmak ve oradan uzaklaşmak ve sakin bir köşede oturmak olmalıdır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Arı sokması sonrası sokulan bölgenin suyla yıkanması da doğru olacaktır; zira arı zehirinin kendine özgü bir kokusu vardır ve o bölge temizlenmezse aynı yerden başka arılar da sokmaya çalışacaktır.

Kızarıklık, titreme, bulantı, kan basıncında değişiklik görülürse, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir.

Arı sokması tedavisi; sokan arının çeşidine, kişinin arı sokmasına ve zehrine karşı biyolojik bir alerjisinin olup olmamasına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Arı sokmasında acıyı ve ağrıyı dindirmek amacıyla doktorlar tarafından önerilen yöntemler ise şu şekilde:

Öncelikle sokulan bölgeyi; soğutmak gerekiyor. Bunun için yapılması gereken ise burayı soğuk su ve sabun ile yıkadıktan sonra buz torbası ile bölgeye tampon yapmak.

Amonyak: Arı sokması ilk yardım aşamasında en çok tercih edilen yöntemdir.

Amonyak; tedavi aşamasında arı sokan bölgeye direk olarak sürülüyor ya da hasta, 10-15 damla amonyak karıştırılmış suyu ağız yoluyla içiyor. Amonyak ile arı sokması tedavisi; zehir ile mücadele eden oldukça önemli bir yöntem.

Arı sokması sonrasında sokulan bölgeye steroid kremlerin sürülmesi ise ikinci yöntem. Antihistaminik kremlerin sokulan yere sürülmesi de arı sokması sonrası oluşan şişliği azaltıyor.

Arı sokması; söz konusu alerjik bir bünyeye sahip olan kişiler olduğunda şoka girme, bayılma, ölüm gibi oldukça ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olan ve bu durumlarda acil müdahale edilmesi gereken bir durum.

Bugün arı sokması tedavisinde hepsi birbirinden etkili olan yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemler içerisinde daha çok arının soktuğu bölgeye soğuk su, buz, maydanoz vb. malzemelerin sürülmesi yer alıyor. Ancak bunlar; alerjisi olmayan kişilerde şişkinliği azaltmak ve kişinin acısını ve ağrısını dindirmek için uygulanan yöntemler. Söz konusu ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durum olduğunda kişinin acil bir şekilde doktora gitmesi ve doktor tarafından ilk yardım müdahalelerinin uygulanması gerekiyor.

Arı sokması, kişide mide bulantısı, kendini halsiz hissetme, nefes almada zorluk çekme, zihinsel aktivitelerinde bulanıklık yaşama, doğum sancısı gibi rahim spazmları yaşama, dil sürçmesi gibi belirgin belirtilerin olmasına da neden olabiliyor.

Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişiler; arı sokmasından en çok etkilenen kişiler içerisinde bulunuyor. Arı tarafından sokulan kişide böbrek ya da kalp rahatsızlığı gibi bir rahatsızlık olduğunda etkiler daha da belirginleşiyor ve arı sokması bu kişilerin hayatını kaybetme olasılığını da yükseltiyor.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokması Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Arı sokması ile ilgili genel bir bilgi verdikten sonra şimdide arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır onlara göz atalım;

 • Sarımsak; arı sokmasında ilk yardım olarak tercih edilen en yaygın yöntemlerden biri. Doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız; arının soktuğu bölgeye güzelce ezdiğiniz bir diş sarımsağı sürebilirsiniz.
 • Lavanta yağı ve bal; vücudunuzda arının soktuğu bölgeye sürebileceğiniz diğer malzemeler.
 • Maydonoz da arı sokmasında ilk yardım uygulaması olarak, uzmanlar tarafından öneriliyor. Bunun içinse iyice dövdüğünüz yani ezdiğiniz bir demet taze maydanozu, arının soktuğu yere sürmeniz gerekiyor.
 • Etkili olan bir diğer yöntem; karbonat ve su. Bu yöntemde karbonat ve suyu karıştırmanız ve macun kıvamına gelen bu karışımı, sokulan yere sürmeniz, yeterli oluyor.
 • Eşek arısı sokmalarında sokulan yere; sirke ya da limon uygulayabilirsiniz.
 • Ayran içmek ya da arı sokulan bölgeye yoğurt sürmek, oldukça etkili olan diğer tedavi yöntemleri!
 • Hastanın solunum zayıflaması ya da solunum durması yaşadığı anlarda, hastaya yapay solunum ile yardımcı olmalısınız.
 • Arı sokması sonrası oluşan ağrıyı dindirmek için ağrı kesici ya da alerji ilaçları içebilirsiniz.
 • Her ne olursa olsun, arının soktuğu yeri ovuşturmamalı ya da bu bölgeyi zehiri dışarı akıtmak adına emmemelisiniz.

Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır sorusunu en genel hatlarıyla yukarıdaki şekilde cevaplandırabiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ari-sokmasina-ne-iyi-gelir-ari-sokmasi-tedavisi-nasil-yapilir/