Arı Sokmasına Ne Yapılır?

Tehlikeli bir duruma neden olup olmayacağı kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişen arı sokması; özellikle yaz aylarında başımıza en gelen en zor durumlardan biri. Arı sokması sürecini kolay bir şekilde atlatanlar olduğu gibi arı sokması sonucunda hayatını kaybedenler de var. Bu durum daha çok kişinin arı sokmasına karşı alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediği ile ilgili.

Peki, sofralarımızdaki balı üreten bu şirin hayvanlar, istemeden de olsa bizi soktuklarında ne yapmamız gerekiyor.

Arı Sokmasında Yapılacaklar

Arı sokması durumunda yapabileceğiniz ilk şey, panik yapmamak ve doğru ilk yardım taktiklerini uygulamak. Şayet, alerjik bir yapınız varsa en acilinden doktora gitmeniz gerekiyor.

Peki, arı sokmaları belirtilerini nasıl gösteriyor? Arı sokmasında ne yapılır?

Arının soktuğu bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı ve acı oluşumu ile karşılaşmanız; arı sokmasının ilk belirtileri. Bu durumda hiç vakit kaybeden arının soktuğu bölgeyi, bol soğuk su ile sabunla yıkamalı, ardından da yaraya amonyak sürmelisiniz. Arı sokmasında yapılacaklar listesinde ilk sırada yarayı yıkamak ve amonyak sürmek bulunuyor. Dilerseniz; amonyağın etkisini daha iyi bir şekilde göstermesi için bir bardak suya 5-10 damla amonyak damlatarak, bu suyu içebilirsiniz.

Arı Sokmasında İlk Yardım

 • Bal arıları; bizi soktuğunda derimizin içinde iğnelerini de bıraktığı için öncelikle bu zehirli iğneyi, derimizden çıkarmamız gerekiyor. İğneyi tutup çıkarmak, bu aşamada kaçınılması gereken bir hareket. Bunun yerine iğne ya da kredi kartı yardımıyla cildi kazıyarak, iğneyi çıkarmalısınız.
 • Arı sokmasında yapılacaklar listesinde iğneyi çıkardıktan sonra yarayı güzel bir şekilde temizlemek var. Yukarıda da dediğimiz gibi yara bol su ve sabun ile yıkanmalı, arının soktuğu yere amonyak sürülmeli. Evinizde amonyak yoksa bu bölgeye buz torbası koymalı ve şişliğin inmesini beklemelisiniz. Buz yerine yoğurt sürmeyi de deneyebilirsiniz. Şayet, arı ağız yoluyla boğazınızdan sizi soktuysa sirke kullanarak gargara yapmalı ve bu durumda direk olarak doktora gitmelisiniz.
 • İyice dövülen maydanozu arının soktuğu bölgeye sarmak da arı sokması şişlik oluşumunu azaltan diğer etkili bir yöntem.
 • Arı alerjisi olan ve arı sokması sonrasında rahat nefes alamayan, solunum yetersizliği çeken kişilere ağızdan yapay solunum yapılması gerekiyor. Yapay solunum, kişinin daha rahat nefes almasını ve hayatının kurtulmasını sağlayabilir. Arı sokmasında ilk yardım uygulamaları içerisinde yapay solunum, en hayat kurtarıcı olanı, diyebiliriz.
  Arı Sokmasına Ne Yapılır? 1
 • Arı sokması şişlik oluşumunu azaltan bir diğer şifalı bitki soğan. Yemeklerde kullandığımız soğanı ikiye bölerek, ortasında bulunan sulu kısmı şiş bölgeye sürebilirsiniz.
 • Lavanta yağı, arı zehrine karşı birebir olan bir yağ olduğu için arı sokulan bölgeye lavanta yağı da sürebilirsiniz.
 • Arı sokmasına ne sürülür? sorusunun bir diğer önemli cevabı bal. Şiş bölgeye bal sürerek, balın bu mucizevi etkisinden yararlanabilirsiniz.
 • Bir miktar karbonat ve su karışımı; arı sokması tedavisinde kullanılan oldukça önemli bir yöntem. İkisinin karışımından elde edebileceğiniz hamuru, sokulan bölgede bir süre bekletebilirsiniz. Arı sokmasına ne sürülür? diyorsanız; karbonatlı suyu muhakkak aklınızın bir kenarına not edin.
 • Yemek pişirirken kullandığımız sarımsak; arı sokmasına ne yapmalı? sorusunu cevaplayan bir diğer önemli bitki. Bir dişi sarımsağı iyice ezerek ve arının soktuğu bölgeye sürerek, arı sokmasına acil müdahalede bulunabilirsiniz.
 • Arı sokmasına ne yapmalı? sorusu kadar ne yapmamalı? sorusunu cevaplamak da oldukça önemli. Kesinlikle arının soktuğu yeri ovuşturmamalı ya da emmemelisiniz.
 • Arı sokmasında ne yapılır? sorusunu kısaca yukarıdaki şekilde özetleyebiliriz. Ciddi anlamda kendinizi kötü hissettiğinizde kesinlikle bir doktora görünmeniz; hayatınızı kurtarabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ari-sokmasina-ne-yapilir/