Arı Sokmasının Faydaları

Arılar, çocuklar başta olmak üzere insanların korkulu rüyası arasında yer alır. Arı sokmasından hemen hemen hepimiz korkarız ve bunun olmasını istemeyiz. Aslında bunun altında psikolojik nedenler yatar. Çünkü beyin arı sokmasını, canınızı acıtacak bir durum olarak algılar ve tepki vermenizi ister. Oysaki arı sokmasının vücuda pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Amerika başta olmak tüm dünyada ve Türkiye’de, arı sokması üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda ise arı zehrinin faydaları olduğu açığa çıkarılmıştır. Arı sokmasının faydaları nelerdir gelin bir göz atalım;

 • Pek çok bilim adamı, bal arısının sokmasının faydalarını, vücudun metabolizmasını güçlendiren bir olay şeklinde açıklamaktadır. Arı sokmasını sonucunda vücuda giren zehir yada sıvı, eklem rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bunlar felç ve romatizma gibi rahatsızlıklardır ve yaşam kalitenizi ciddi anlamda düşürürler. Arı zehrinin bu hastalıkların tedavisinde, uzun yıllardır kullanıldığı bilinmektedir.
 • Dünyanın pek çok merkezide bulunan kliniklerde, arılarla tedavi yöntemleri gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler, vücutta bulunan radyoaktif ışınların azaltılması, çeşitli ruhsal hastalıkların tedavi edilmesi ve sinir sisteminde yaşanan rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
 • Bunlarla birlikte arı kovanındaki havanın da astım ve bronşit tedavisinde kullanılması, oldukça dikkat çekmektedir. Bu kovanda bulunan hava bir boru yardımıyla akciğerlere çekilmekte ve astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır.
 • Arı sokmasının faydaları nelerdir sorusuna verilen bir başka önemli cevap ise kanser tedavisidir. Bu etkisi üzerinde halen araştırma yapılsa da arı zehrinin, vücuttaki bazı hücreleri yenilediği ve harekete geçirdiği bilinmektedir.
 • Arı zehrinin faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırması da yer almaktadır.
 • Bu zehir, eklem iltihabı nedeniyle meydana gelen ağrıların dinmesine ve eklem iltihaplarının yok edilmesine neden olmaktadır.
 • Bal arısının sokmasının faydaları arasında MS hastalığının tedavisi de yer almaktadır. Avrupa’nın pek çok yerinde MS hastalığı olan kişiler, arı sokması yöntemi ile tedavi edilmektedir.
 • Peki, bu kadar çok faydası olan arı sokmasının zararları yok mudur? Elbette vardır. Gelin bunları da inceleyelim;

  Arı Sokmasının Zararları

  Arılar, karşı taraftan kendilerine bir tehlikenin geldiğini sezmesi durumunda ve kışkırtılmalarında, arka kısmında bulunan zehir kesesindeki iğne aracılığıyla, insan da dâhil olmak üzere her canlıyı sokabilme özelliğine sahiptirler. Özellikle sıcak havaların etkisiyle daha saldırgan olan arılar sokma sırasında, keselerinde bulunan zehri derinin altına iletirler. Bu sokma olayının ardından arı, iğnesini çıkaramaz ve iğnesinin bir kısmı soktuğu yerde kalır. Bu olay arıların ölmesine neden olur. Arı zehrini almış olan insan ise bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bunlardan şu şekilde bahsedilebilir;

 • Arı sokması sonucunda, iğnenin boyutuna ve girdiği derinliğe bağlı olarak şişme, morarma ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilmektedir.
 • Kişiden kişiye ve arı sayısına göre değişmekle birlikte, arı sokması baş ağrısına neden olabilmektedir.
 • Alerjisi olan kişilerde arı sokmasının etkileri çok daha büyüktür ve ölüme kadar gidebilir. Bu etkiler; bilinç bozuklukları ve ağız ve dil bölgesinde şişme olarak görülür.
 • Arının zehrine göre değişmesine bağlı olarak yaşlılarda ve çocuklarda titreme, halsizlik ve ateş gibi durumlar gözlenebilmektedir.
 • Arıların boyun bölgesinden sokması yada yemeklerle birlikte yutulması durumunda ise, yutma güçlüğü ve solumun sıkıntısı yaşanabilmektedir.
 • Arı Sokmasının Faydaları 1

  Halk arasında merak edilen bir başka konu eşek arısının faydaları şeklindedir. Eşek arısı, arı türlerinin en çok rastlanılan cinsidir. Bal arısına göre çok daha büyük olan bu arıların zehirleri çok daha fazla etki göstermektedir. Bu arılar çok büyük bir tehdit olmadığı sürece sokmazlar ve dişleri ile saldırırlar. İnsanların arasında rahatlıkla yaşayabilen ve kovan oluşturabilen arı türüdür. Eşek arısının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bu arıların farklı cinsleri tarım alanında, böceklerle mücadele amacıyla kullanılmaktadır.
 • Bu arıların saldırgan olan kısmı, böcek nüfusunu kontrol altında tutabilmektedir.
 • Bazı eşek arısı cinsleri ise bitkilerin döllenmesi için polenlerin taşınmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ari-sokmasinin-faydalari/