Armut Çeşitleri

Armut çeşitleri, sulu ve lezzetli bir meyve olan armut, mineral ve vitamin açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Rengi yeşil ile sarı arasındaki tonlarda olan bu meyve sonbahar ve yaz aylarında olgunlaşır ve lezzetlenir.

Yaklaşık 60 çeşidi olduğu söylenen armut, taze meyve olarak tüketildiği gibi, pekmezi, reçeli, marmelatı da yapılabilir. Armutun mayalandırılmasıyla şarabının dahi yapıldığı bilinmektedir. Taze armut kurutularak kış aylarında da tüketilebilir.

Armut Çeşitleri 3

Armut Çeşitleri ve İsimleri

Armutun 60 civarı çeşidi olduğunu söylemiştik. Armut cinsleri içinde en tanınır ve bilinir olanları deveci armutu, akça armut, ahlat armutu olarak sayılabilir. Armut çeşitleri ve özelliklerine değinecek olursak bakın nasıl bir liste oluşur…

Deveci armudu: En çok bilinen ve tüketilen şöhretli bir armut çeşididir. Üst kısmı basık, alt kısmı geniş, sap kısmı hem çukur hem de kısa, meyveleri ise iri ve yayvan olan bir armut çeşididir.

Ahlat armudu: Bu armut yaban armudu olarak da bilinir. Alıç meyvesinden biraz daha büyüktür ve olgunlaştığında rengi kahverengiye döner. Oldukça tatlıdır. Türkiye’de hemen hemen her bölgede yetişen bir cinstir. Kastamonu’nun köylerinde ahlat armudundan pekmez yapılmaktadır.

Bu pekmez suyla inceltilerek, etli ekmek, pilav gibi genelde hamur işlerinin yanında içilir. Lohusa kadınlara da özellikle içirilir. Kimi yerlerde ahlattan hoşaf, hatta turşu dahi yapılmaktadır.

Akça armut: yerli ve yarı dik konumda yetişen bir ağaç türüdür. Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde bol miktarda yetişir.

Tosca armudu: İtalya’dan ithal edilen ve iki farklı çeşidin melezi olan Tosca armutu görünüm olarak bir ayvayı andırır.

Armut Çeşitleri ve İsimleri

Etruska armutu: Armut cinslerinden birisi de Etruska armutudur ve İtalya’da melezleme ile üretilir. Etruska amutu da yarı dik ve erken gelişir.

June beauty armut: Anadolu’da hayli yaygın olan ve yarı dik bir armut çeşididir. Erkenci olarak tabir edilen çeşitler arasındadır. Kimi bölgelerde haziran gülü ya da haziran güzeli olarak da bilinir.

Santa Maria armudu:  İtalya’da  iki değişik armut çeşidinin mayalanmasıyla elde edilen bir armut cinsidir.

Williams armudu: İngiltere’den ithal olan, çabuk gelişen ama geç çiçeklenen bir çeşittir.

Abete Fetel Armutu: Yarı dik gelişen, sık meyve veren, Fransız kökenli bir amut çeşididir.

Ankara armudu: Uzun süre dayanabilen ve yüksek kalitede bir armut çeşididir.

Armut Çeşitleri ve İsimleri 1

Kış armudu: Gelin yanağı adıyla da bilinen ve sonbaharda olgunlaşıp, eylülün son günlerinde toplanıp kışa saklanan armut çeşididir.

Bal armudu: Akçadağ armudu olarak da bilinir. Üretimi kimi bölgelerde azalmış olan ve unutulmaya yüz tutmuş olan armut çeşididir.

Sarı armut: Pek çok evin bahçesinde üretilebilen ve son derece lezzetli bir armut çeşididir.

Limon armudu: Yerli bir armut çeşididir ve yapı olarak hem kumlu hem de suludur. Rengi ise açık yeşildir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/armut-cesitleri/