Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir?

Arpa buğdaygiller familyasından olmaktadır. Yurdumuzda her yerde rahat bir şekilde yetişmektedir. Genel olarak arpa bira yapımında ve hayvan yemi olarak kullanılan otsu bitkiler grubuna girmektedir. Arpanın diğer tahıllara göre rahat bir şekilde sindirimi yapılmaktadır. Arpanın içerisinde bol miktarda nişasta bulunur.

Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir?

Arpa suyunun birçok faydaları bulunmaktadır. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Arpa suyu böbrek taşlarını düşürmede zayıflamada en faydalı bir içecek olmaktadır. Arpa suyunun faydaları şunlardır.

İdrar yolu enfeksiyonuna karşı doğal bir şifadır. Arpa suyu arpa ile normal suyun karışımı olarak elde edilen su olmaktadır.

Arpa Suyu Nedir?

Arpa suyu doğal bir idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. İdrar söktürücü özelliği bulunduğundan dolayı üriner sistemdeki bakteriler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Arpa suyu içerek böbreklerin temizlenmesine yardımcı olunmaktadır.

Böbreklerde meydana gelen ağrıların giderilmesinde faydalı olmaktadır. Böbreklerde bulunan taşların düşürülmesinde ve parçalanmasında arpa suyu çok faydalı olmaktadır. İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde arpa suyunun önemi büyüktür.

Sindirimi Rahatlatır.

Arpa Suyu Nasıl Kullanılır?

Arpa suyu içerisinde alkali ve yüksek oranda lif bulunmasından dolayı sindirime yardımcı olmaktadır. Vücuttaki bağırsakların düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Arpa suyu vücudun susuz kalmasından dolayı ortaya çıkan elektrolit seviyelerinin dengesini düzenler. İshal nedeniyle vücutta oluşan su kaybını yeniden düzenler. Yemeklerden önce ve gün boyu bir miktar arpa suyu içmek yemiş olduğumuz yiyeceklerin vücut tarafından sindirilmesi kolay olmaktadır.

Kalp sağlığını korur.

Arpa suyu vücutta bulunan kolesterol seviyesini düşürür ve atardamarların kalınlaşmasını engeller. Doğal bir iltihap söktürücü olarak niasin vitamini özlerini içerisinde bulunduran ve bu özler sayesinde atar damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları yok eder veya azaltır. Kalbin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Sağlık yönünden faydaları olan Arpa suyunu günlük olarak bir bardak tüketmek yeterlidir.

Kilo verdirir.

Arpa Suyu Neye İyi Gelir?

Zayıflamak için en önemli maddelerden biri de lif olmaktadır. Arpa suyu içerisinde oldukça fazla lif maddesi bulunduğundan kilo vermede arpa suyu oldukça faydalıdır. Arpa suyu lif bakımından oldukça zengindir. Arpa suyu kullanarak uzun bir süre açlık hissetmezsiniz ve bundan dolayı zayıflamanıza yardımcı olur. Diğer yandan Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücutta bulunan fazla yağların erimesine yardımcı olur.

Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir? 3

Günlük olarak 3 bardak arpa suyu içerek Vücuttaki fazla yağların erimesi sağlanmış olur. Arpa suyu içerek aşırı kilolardan kurtulmuş olursunuz.

Kötü kolesterol  seviyesini düşürür.

Arpa suyu içerisinde bulunan ve çözünmeyen lifler sayesinde vücuttaki kolesterol seviyesi dengelenmiş veya düşürülmüş olur. Arpa suyunda bulunan Beta- glukanlar bağırsak içerisindeki kolesterol emilim işlemlerini azaltmaktadır. Yağ oranı yüksek besinlerin tüketilmesi sonucu arpa suyu içildiği takdirde kolesterol seviyesi düşürülmektedir.

Vücutta bulunan kolesterol dengesini sağlamak ve azaltmak için günde bir bardak arpa suyu içmek yararlı olmaktadır. Genel olarak arpa suyu diyeti yapanlar kilo vermektedirler. Arpa sapları ezilip un haline getirildikten sonra içerisine katırtırnağı otu, papatya ve mine çiçeği ilave edilerek karışım yapılması sonucu kaynatılarak çay haline getirilir. Bu karışımı ile elde edilen çay içilmesi sonucu uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Arpa suyu içerisinde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini yanında Manganez, Bakır ve demir vitaminleri bulunur. Arpa suyu kullanılarak vücuttaki kan şekeri seviyesi düşürülmektedir. Kan şekeri seviyesinin düşürülmesini sonucu bağışıklık sistemi olumlu yönde etkilenmektedir.

Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir? 2

Bundan dolayı vücudumuzda oluşacak olan mantar ve diğer hastalıklar meydana gelmez. Diğer bir yandan bulantı, kabızlık, hemoroit ve gebelik semptomlarının görülme oranları düşmektedir.

Kemik sağlığını korur.

Arpa suyu içerek vücuttaki kemiklerin sağlıklı bir şekilde korunması sağlanmış olur. Arpa suyu içerisinde bulunan Fosfor, Bakır ve kalsiyum kemiklerin sağlıklı oluşmasına yardımcı olur. Vücudumuzdaki kemiklerin sağlıklı ve güçlü olması için günde bir iki bardak arpa suyu içmek yararlı olmaktadır. Şeker hastalığını kontrol altına alır. Arpa suyu içerek diyabet hastalığının kontrol altına alınması sağlanmış olur.

Arpa suyu içerisinde bulunan Beta glukonlar yemek yedikten sonra glikozun yakılma işlemi çok yavaş olmaktadır, bu yavaşlama neticesinde insülin seviyesi dengede kalır. Vücudumuzdaki yiyeceklerdeki glikoz daha faydalı bir şekilde kullanılması için arpa suyu  günlük olarak yemek aralarında iki üç bardak içmek yararlı olmaktadır. Cilt sağlığını korur.

Arpa suyu içerisinde bulunan C vitamini Mineralleri ve antioksidanları bulundurmaktadır. Arpa suyu içerek cildin sağlıklı kalması sağlanır. Cildi için birçok faydaları bulunur. Cildi   dışarıdan gelecek etkenlere karşı korumasını sağlar. Cilde esneklik kazandırır. Cildin yaşlanma süreci arpa suyu tüketilerek yavaş olmaktadır. Ciltte meydana gelen yaralar hızlı bir şekilde iyileşmeye başlar.

Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir? 5

Vücut sıcaklığını dengede tutar.

Sıcak mevsimlerde insanlar vücudu serin tutmak için  arpa suyu tüketmektedirler. Yazın sıcak havalarda arpa suyu içerek doğal bir şekilde serinlemeniz sağlanmış olur.

Hamileler İçin Arpa Suyu

Arpa Suyu gebe kadınlar için oldukça faydalı bir içecek olmaktadır. Arpa suyu sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sabahları meydana gelen mide bulantılarını ortadan kaldırır. Kabızlığı önler. Hamilelik zamanında ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarını önlemede faydalı olur.

Küçük çocukları olan anneler arpa suyunu rahat bir şekilde içebilirler. Arpa suyu kullanımı sonucu anne sütü fazla olmaktadır. Günlük olarak bir bardak arpa suyu içmek faydalı olur. Arpa suyun içerisine bir çay kaşığı rezene atarak rahat bir şekilde içilebilir.

Arpa suyunun yapılış tarifi şu şekildedir;

3 bardak su içerisine bir yemek kaşığı arpa karışımı yaparak kaynatıp soğuduktan sonra  süzülerek içilmeye başlanır. Başka bir  tarife göre bir tencere içerisine 4 su bardağı su içerisine bir su bardağı arpa ve bir çubuk tarçın ilave ederek bunun yanında 5 parça taze zencefil ilave ederek kaynatılır. Kaynatma süresi 30 dakika olmalıdır. Kaynama işlemi bittikten sonra süzme işlemi yapılır. Süzme işlemi yapıldıktan sonra limon ve bal ilave edilerek içilmeye başlanır.

Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir? 6

Arpa suyunun faydaları yanında oldukça fazla arpa suyu tüketmek ve uzun süre Arpa suyu kullanmak bazı sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Arpa suyunun uzun süre kullanılmasından dolayı ortaya çıkan arpa suyunun zararları şunlardır;

 • İnsanlarda karın ağrısı, ishal ve ödem ortaya çıkar.
 • Vücutta bulunan bağırsaklarda gaz sancısı meydana gelir.
 • Kişilerde kabızlık sorunu ortaya çıkar.
 • İnsanlarda rektal kanamalar meydana gelir.
 • İnsanlarda alerjik durumlar ortaya çıkar.
 • Çölyak hastalığı oluşumu hızlanır.
 • Arpa suyu idrar söktürücü olarak kullanıldığı için günlük olarak 5  bardaktan fazla içilmemelidir. Arpa suyu gluten içerdiği için gluten alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Arpa birçok hastalığa karşı etkili olmaktadır. Avrupa’da hastanelerde arpadan yapılan lapa yemeği kullanılmaktadır arpa lapası kireçlenme ve romatizmaya karşı en etkili bir yiyecek çeşididir.

  Arpa Suyu Diyeti Nedir?

  Arpasuyu diyeti olarak birçok öğün yemeklerinde arpa lapası kullanarak arpa lapası yemeği yemek olarak ifade edilmektedir.

  Arpa Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir, Zararlı mıdır ve Arpa Suyu Diyeti Nedir? 7

  Arpa lapası yanında sebze, yoğurt, yeşillik ve meyvelerde bulunmaktadır. Arpa suyunun diyeti olarak ana yemek arpa lapası olmaktadır. Arpa suyu diyeti nasıl yapılır sorusuna yanıt ise genel olarak arpa lapası ve meyveler kullanılmaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/arpa-suyu-nedir-nasil-kullanilir-neye-iyi-gelir-zararli-midir-ve-arpa-suyu-diyeti-nedir/