Arveles Nedir?

Arveles, tablet ve ampul çeşidi bulunan bir tür ilaçtır. İltihap tedavi edici ağrı kesiciler arasında bulunan bu ilacın her iki çeşidi de piyasada yaygın şekilde kullanılıyor. Zaman zaman dayanılmaz olan ağrılara kısa sürede etki etmesinden dolayı severek kullanılan arveles ilaç hakkında genel bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Arveles Nedir? 1

Hem tablet, hem ampul olarak satılan Arveles, vücutta iltihaplı ağrı olan bölgelerin tedavisinde kullanılır. İltihaplara antibiyotik özelliği ile müdahale eden ve kısa sürede yok olmasını sağlayan bu ilaç, normal ağrı kesicilere göre daha etkilidir.

Sadece ağrıyı kesmekle kalmayıp bölgeyi tedavi de eden Arveles’in tablet hali, en çok diş tedavisi sırasında kullanılır. Dişte yer alan iltihabın tedavisinde önemli rol oynayan bu ilaç aynı zamanda eklem iltihapları, bel iltihapları, kireçlenme ve romatizmal hastalıklar için kullanılabilir.

Arveles tablet ve ampulun kullanımı sırasında mutlaka doktorun verdiği dozda kullanmak gerekir. Eğer günde 3 kere alınması ya da uygulanması gerekirse, her bir ilaç alımı arasında 8 saat geçmesine dikkat edilmesi gerekir. Eğer günde 2 kere alınması gerekirse, ilaç alımları arasında mutlaka 12 saat geçmesine dikkat edilmesi gerekir.

İhtiyaca göre günde sadece 1 kere alınması uygun görüldüğündeyse ilacın her gün aynı saatlerde alınması ya da damardan uygulanması gerekir. Bu saatler en az ilacın dozu kadar önemlidir.

Arveles Nedir? 2

Arveles Ne İşe Yarar?

Arveles, iltihap giderici özelliği bulunan bir tür ağrı kesicidir. Normal ağrı kesicilerden daha etkili olan bu ilaç, kullanım alanı olarak da daha fazla alanda etkilidir. Arveles ilaç genel olarak;

 • Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme)
 • Romatoid artrit(iltihabi eklem rahatsızlığı)
 • Ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma)
 • Akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı)
 • Akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi)
 • Ameliyat sonrası ağrıları
 • Diş ağrısı ve adet dönemi ağrıları, için kullanılabilir.
 • İltihaplı ağrıların tedavisinde belirli bir süre kullanıldığında etkisini gösteren Arveles tablet, bilinçsizce kullanıldığında yan etkilere neden olabilir. Arveles kullanımı sonrasında ortaya çıkan bazı yan etkiler; karın ağrısı, mide krambı, ishal, kusma, yüzde, dudakta şişlik, nefes almada güçlük, mide bulantısı yan etkileri görülebilir.

  Arveles Nedir? 3

  İğne ile damara enjeksiyon edilen Arveles ampul çeşitlerinde ise enjeksiyon bölgesinde şişlik, sertlik, morarma ve ağrı yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler, ileri derecede olduğunda hastanın vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

  Arveles ne ilacıdır, sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra şimdi de ilacın çeşitleri ve kullanma talimatlarına kısaca değinmek istiyoruz.

  Arveles Ampul

  Arveles ampul, tablet olarak kullanılan Arveles’e göre daha farklı hastalıklar ve sağlık sorunları için kullanılır. Hastaya doktorun belirttiği şekilde damar yolu ya da kas içine enjekte edilerek verilen bu ampuller, tabletlerden daha kısa sürede etki edip hastanın ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

  Arveles ampul genel olarak; ameliyat sonrası tablet olarak ilaç alamayacak olan hastalara, bel ağrısından şikayet eden hastalara ve şiddetli böbrek ağrısı şikayeti olan bazı hastalarda kullanılabilir.

  Arveles Nedir? 4

  Arveles Prospektüs

  Arveles prospektüsünde yer alan önemli başlıklar;

 • ARVELES nedir ve ne için kullanılır?
 • ARVELES’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 • ARVELES nasıl kullanılır?
 • Olası yan etkiler nelerdir?
 • ARVELES’in saklanması, şeklindedir.
 • İlaç prospektüsünde yer alan bu ana başlıklar altında ilacın içeriği ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenlere değinilmiştir. Bu bilgiler hem ilacın kullanımı için hem de hastanın verim alabilmesi için önemlidir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/arveles-nedir/