Aspir Yağı Nedir Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı nedir sorusunu sanırım en çok bayanlar sormaktadır. Öyle ki aspir yağı gerek yemeklerde kullanımı, gerekse cilde, zayıflamaya, yağ eritmesine ve diğer faydalarına bakıldığında en çok kadınların gözdesi olabilecek bir yağdır.

Aspir yağı, papatyagiller sınıfından olan ve 50 – 120 cm boylarına ulaşan, dişli ve dikenli bir gövdeye sahip, uzun dallar halinde büyüyen, dal uçlarında 2 – 5 cm boyunda kömeçleri olan ve 40 ile 150 arasında bir arada açan çiçekleri olan bir bitkidir.

Aspir Yağı Nedir Nasıl Kullanılır? 1

Kökenine bakıldığında Arabistan kültürüne ait olduğu görülen aspir, Mısır, Hindistan gibi yerlerde ve ülkemizde de Amasya, Elazığ, Isparta, Çankırı, Eskişehir, Adıyaman, Afyon, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Sivas ve Kayseri gibi illerde yetişmektedir. Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan Aspir, fosfor, kalsiyum, demir, lif ve B vitaminlerini de bolca ihtiva etmektedir.

Aspir yağı kullananlar, aspir yağını genellikle aşağıdaki faydaları için tercih etmektedirler.

 1. Aspir yağı sindirim sistemi problemlerine karşı etkilidir.
 2. Romatizma ağrılarının azaltılmasında etkili olur.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
 4. Kan şekerini ve kolesterolü düzenler.
 5. Fazla yağların enerjiye dönüşmesini sağlar ve bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.
 6. Göğüs kanseri ve prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
 7. Kas sistemini korur ve güçlenmesini sağlar.
 8. Cildin nem düzeyini dengeler ve cilt kuruluğunu önler.
 9. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
 10. Damar sertliğini önler ve kan akışını hızlandırır.
 11. Vücuda enerji vererek zindelik sağlar.
 12. Adet kanamalarının olduğu dönemdeki ağrıları azlatır ve adet kanamalarını düzene sokar.
 13. Cinsel güç verir.
 14. Bağırsaklarda oluşabilecek kurtların dökülmesini sağlar.
 15. Mideyi korur

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı ne işe yarar veya nasıl kullanılır gibi sorulara elbette ki tek cevap verilememektedir. Aspir yağının bir çok faydası vardır ve kullanım amacına göre kullanım şeklide değişmektedir. Öncelikle aspir yağı, yemeklik yağ olarak kullandığımız Ayçiçek yağı ve zeytin yağının yerine yemeklerde kullanılabilmektedir.

Aspir Yağı Nedir Nasıl Kullanılır? 2

Zeytinyağı ile birlikte doğal olan ikinci yağdır. Aspir yağını yemekler dışında sağlık amaçlı olarak harici veya dahili olarak kullanabilirsiniz. Aspir yağı kullanıcı yorumları genellikle zayıflama üzerine yapılmaktadır ve kullananların bir çoğu memnun olduğunu belirtmesine rağmen, sadece aspir yağı ile zayıflamanın mümkün olmadığı için diğer faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Kas ağrıları, cilt kırışıklıkları, damar sertliği veya diğer vücut bölgelerinde kullanım için sorunlu bölgeye sürerek kullanılabilmektedir. Özellikle yağların eritilmesi amacı ile sorunlu bölgeye sürülen aspir yağından sonra 10 dakika kadar masaj yapılması yağların erimesini sağlayacaktır.

Diğer hastalıklar için ise salata sosu yapımında kullanılabileceği gibi yemeklerden yaklaşık 1 saat önce bir kaşık içilerek de kullanılabilir. Eğer sade bir şekilde içilemiyorsa 1 bardak ılık suda seyreltilerek içilebilir. Bir başka kullanım şekli ise yoğurdun içerisine aspir yağı, keten tohumu, çilek veya böğürtlen konularak kahvaltılarda tüketilmesidir.

Aspir Yağı Nedir Nasıl Kullanılır? 3

Aspir yağını saçları canlandırmak ve güçlendirmek için kullanmak istiyorsanız, aspir yağı ile saç diplerine masaj yaptıktan sonra saçlarınıza aspir yağı sürmeniz ve bir havlu ile sararak 30 dakika kadar bu şekilde bekletmeniz ve sonrasında yıkamanız gerekmektedir. Bu uygulamayı hafta da bir kez ve 2 – 3 ay süre ile yapmanız gerekmektedir.

Aspir yağı piyasada kapsül veya likit ambalajlarda bulunmaktadır. Aspir yağı fiyatı ise kapsülleri 30 – 70 TL arasında 250 ml miktarındaki likit yağ ise 20 TL civarında olmaktadır. Aspir yağı alırken, günümüzde meşhur olan taklitlerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle aldığınız yağın kaliteli  ve saf olup olmadığı iyi incelenmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/aspir-yagi-nedir-nasil-kullanilir/