Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda artış gösteren göz problemleri nedeniyle insanlarda gözlük ve lens kullanımında artış olduğunu görmekteyiz. Astigmat da bu göz kusurlarından biridir. Ancak astigmat ne demek pek bilinmemektedir. Genelde astigmat denince ilk sorulan astigmat uzak mı yakın mı sorusudur. İkisi de değildir. O halde nedir?

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Astigmat Nedir?

Astigmat, gözün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramamasıyla, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına neden olan bir göz kusurudur.  Normal sağlıklı gözde kornea yuvarlaktır. Astigmat kusuru olan kişilerin göz korneası ise yumurta gibi elips şeklindedir. Kornea da tek odak noktası olması gerekirken bu şekil bozukluğu nedeniyle iki odak noktası oluşuyor ve görmede bulanıklık meydana geliyor. Görüldüğü gibi astigmat uzak mı yakın mı ile ilgili değil her iki ile birlikte görülebilecek bir göz problemidir.

Astigmat ne demek? Yumurta şeklinde ki kornea da 2 kesit vardır. Kesitlerden biri yassı diğeri 90 derece diktir. Bu iki eğri ışığı farklı kuvvette kırarak retinada iki görüntü oluşmasına neden olur.

Astigmat Neden Olur?

Astigmat genellikle genetik yapı ile ilgilidir. Ailesinde astigmat olan kişilerde astigmat olma olasılığı yüksektir. Ancak son yıllarda astigmatta görülen artış acaba sonradan da gelişir mi sorusunu akla getirmektedir.

Sürekli bilgisayar ekranına bakanlarda, fazla ışık altında çalışanlarda astigmat ortaya çıkmaktadır. Ya da var olan astigmat böyle zorlamalarla kendini belli etmektedir. Bu da astigmat ilerler mi sorusunu akla getirmektedir. Astigmat tedavi edilmez ve gözlük kullanılmaz ise ilerlemektedir. Tabi ki gözü belli bir ekrana sabitleyerek uzun süre durmanın da astigmatın ilerlemesinde payı büyüktür.

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 1

Astigmat doğuştan olsa da bazı durumlarda sonradan gelişmesi de mümkündür. Bunlar cerrahi girişimlerle saydam tabakanın kesilmesinden, saydam tabakada iltihaplanma ya da travmaya bağlı sorunlardan kaynaklıdır. Yani dış etkenlerden oluşma ihtimali olsa da bu ihtimal daha düşüktür. Eğer saydam tabaka eğriliğinde ciddi bir bozukluk yoksa kişinin görmesinde problem olmamakta ve astigmatını kişi anlamamaktadır.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Küçük yaşlarda astigmat anlaşılmamaktadır. Bu yüzden çocuklara beli aralıklarla göz muayenesi yaptırmak gerekir. Eğer astigmat varsa göz doktoru muayene sırasında astigmat testi yaparak teşhis edebilmektedir. Eğer erken tedavi edilmese göz tembelliğine neden olduğu unutulmamalıdır.

Astigmat nasıl görür? Bulanık görme vardır. Genellikle astigmat belirtilerinin başında gözleri kısarak bakmak gelmektedir. Gözleri kısarak bakmanın biraz daha olsun iyi görmeyi sağlamasının nedeni korneadaki bombeliği gidermek içindir.

Bunun dışında okurken kitaba iyice yaklaşmak da miyopla karıştırılsa bile astigmatta da görülebilmektedir. Astigmatı olan çocukların yazılarının bozuk olması da belirtiler arasındadır. Ayrıca astigmatlı çocuklar daha çabuk dengelerini kaybedip düşmekteler ve karşıya bakarken başlarını sağa sola doğru yatırmaktadırlar. Bulanık görme, bakılan mesafe arttıkça netliğin kaybolması, okuma sonrası baş ağrısı, dikey ve yatay çizgilere bakarken çizgilerde bozulma, okurken harflerin birbirine karışması, gözlerin hemen yorulması astigmat belirtileridir.

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 2

Dikkat eksikliği olan kişilerin birçoğunda astigmat olduğunu düşünürsek astigmatın önemini daha iyi anlamış oluruz. Astigmat uzak mı yakın mı değil tamamen bozuk bir görüntü demektir. Birbirinin içine giren çizgiler, harfler kişileri zorlamakta ve oldukça sıkıntı verici olmaktadırlar. Özellikle küçük çocuklarda okul çağında mutlaka önlem alınmalıdır. Aksi halde başka sorunlara neden olabilmektedir.

Astigmat Dereceleri

Bazı insanlar astigmat olduğunu fark etmezler ve göz muayenesinde ortaya çıkar. Bunlarda astigmat derecesi oldukça düşüktür. Astigmat dereceleri doktor tarafından yapılan astigmat testi ile belirlenmektedir. Astigmat dereceleri + ve – olmaktadır. -, + 0,25 ten -,+ 6,00 dereceye kadar astigmat dereceleri vardır. Astigmat derecesi kadar astigmat açısı da önemlidir. Astigmatı olan kişilerde bu 0 ile 180 derece arasında değişmektedir. 0 – 45 derece veya 135 – 180 derece arasındakilerde yatay bulanıklık, 45- 135 derece arasında olanlarda dikey bulanıklık vardır.

Astigmat gözlük ve lens kullanımı ile geçici olarak iyileştirilmektedir. Kalıcı tedavi olarak da son yıllarda lazer ameliyatları yapılmaktadır. Tedavi edilmezse astigmat ilerler mi? Gözlük veya lens sürekli takılmazsa ilerleme olmaktadır.

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 4

Miyop astigmat tedavisinde ilk önerilen gözlük kullanımıdır. Göz doktoru astigmat testi ile astigmat derecesini belirler ve en uygun gözlük camını reçete olarak verir. Astigmatı olan bazı kişiler okurken ya da bilgisayar başında gözlük takar normalde gözlüğü çıkarırlar. Bu yanlıştır. Astigmatta sürekli gözlük kullanımı gereklidir.

Astigmat tedavisinde ikinci alternatif lens kullanımıdır. Genellikle gölük kullanmak istemeyenler lens kullanmayı tercih etmektedirler. Göz doktorunun uygulayacağı astigmat testi ile göz yapısı da uygun ise lens önerilmektedir. Lens kullanımı gölük kullanımından daha zor olsa da konfor açısından daha çok tercih edilmektedir. Lens bakımı düzgün yapılmalı ve hijyene büyük önem verilmelidir. Göz kontrolleri daha sık yapılmalıdır.

Üçüncü ve kalıcı tedavi yöntemi lazer ameliyat tedavisidir. Herkese uygulanamamaktadır ancak göz doktorunun detaylı göz muayenesi ile korneanın kalınlığı, astigmatın tipi ve derecesi, hastanın yaşı, başka bir rahatsızlık olup olmaması araştırılarak uzman tarafından onay verilmektedir.

Astigmat lazer ameliyatı LASİK veya LASEK yöntemleriyle yapılır. Her iki ameliyatta da excimer lazer kullanılır.

Astigmat ameliyatı 1 dakikalık bir işlemdir. LASİK yönteminde ameliyat sonrası hasta hemen günlük işlerine dönebilir ancak LASEK yönteminde iyileşme daha yavaştır ve bir hafta istirahat gerekir. Görmede % 95 iyileşme sağlanmaktadır. LASİK yönteminde hasta birkaç saatte net görmeye başlarken LASEK yönteminde 4-5 günü bulur.

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 5

Eğer hastanın kornea kalınlığı ve yapısı lazer uygulamaları için uygun değil ise bir başka yöntem de ICL ameliyatıdır. Astigmatlı hastalara uygulanan bu ameliyat ile göz içine mercek takılmaktadır. Oldukça etkili ve başarı şansı yüksek bir yöntemdir. 20-45 yaş aralığında hastalara uygulanmaktadır.

Lazer ameliyatı için uygun göz yapısı olmayan astigmatlı hastalarda ICL yöntemi hastaya konfor sağlamaktadır. Yaklaşık 20 dakika süren ameliyatta küçük kesiler açılarak göz içine mercek yerleştirilmektedir. Hasta o gün hastanede yatırılır. Ameliyattan sonra göz tansiyonu açısından izlenmesi gerekir. Eğer her hangi bir problem ile karşılaşılmaz ise ertesi gün taburcu edilir.

Hasta bir hafta içinde normal hayatına dönebilir. Ancak belli aralıklarla kontrolleri yapılmalıdır. Kontrollerde göz tansiyonu, katarakt ve göz içi inflamasyon olup olmadığına bakılır. Herhangi bir risk varsa mercek çıkarılır yoksa kullanıma devam edilir.

Astigmat olan kişilerde astigmat ilerler mi? Genellikle tedaviye erken başlandığında 25 yaşına kadar ilerleme olmakta ve sonra durmakta hatta gerileyebilmektedir. Ancak gerileme düşük ihtimaldir. Bu yüzden astigmat çok küçük yaşlarda fark edilmeli ve önlem alınmalıdır. Eğer anne ve babanın birinde ameliyat var ise mutlaka çocuk küçük yaşta göz kontrolünden geçirilmelidir.

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? 6

Astigmat çocuklarda okul başarısını da etkilemektedir. Çocuk okuduğunu tam olarak kavrayamamakta ve düzgün yazamamaktadır. Bu da tüm çabasına rağmen başarısız olmasına neden olur. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu da meydana gelebilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/astigmat-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir/