Astım Nedir Belirtileri Nelerdir?

Astım; nedeni tam olarak bilinmeyen, solunum yollarının daralmasına bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığıdır. Kişi nefes almakta zorlanır ve bazı zamanlar alamadığı dahi görülebilir. Astım hastalığı olan kişiler kendisine dikkat etmelidirler. Tedavilerine düzenli bir şekilde devam etmeli, diyetine özen göstermeli, egzersizden uzak durmalı, sigara ve nargile gibi tütün ürünleri kullanmamalıdır.

Astımın belirtileri arasında öksürük, sinüzit, balgam, nefes darlığı, hırıltı vardır. Bu belirtilerin aniden ortaya çıkması ile oluşan tabloya astım atağı veya astım krizi denir.

Astım hastaları için düzenli doktor takibi ve düzenli ilaç kullanımı çok önemlidir. Şayet tedavisini düzenli bir şekilde devam ettirdiklerinde bu hastalıktan minimum oranda etkilenerek hayatlarına devam edebilirler. Astım hastaları çok uzun yürümemeli, yağlı ve baharatlı yemeklerden kaçınmalı, aşırı yemek yememeli, spor yapmamalı, kalabalık ve bunaltıcı ortamlarda bulunmamalı ve tozlu, kirli hava sahasından uzak durmalıdır. Aksi takdirde aniden astım krizine girebilirler.

Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir? 1

Astım krizine giren hasta açık bir hava sahasına taşınmalıdır. İlk yardım olarak, gömleği veya kravatı gevşetilmeli, oturur pozisyona getirilmeli, yanında var ise ”puf(inhaler)” ilacını kullanmalıdır. Bu tedavilere rağmen hasta hâlâ kriz halinden çıkmamış ise en yakın bir hastane götürülüp ileri tedaviye başlanmalıdır. Astım hastaları evlerinde sürekli oksijen tüpü veya buhar cihazı bulunmalıdır. Aniden gelişen bir kriz tablosunda hastalığın farkında ve bilinçli olan bir hasta kısa sürede kendisini kirden kurtarabilir. Astım hastalarının başlıca kullandığı ilaçlara değinirsek, en başta ventolin, pulmicort, inhaler, prednol ve teobagı sıralayabiliriz. Fakat bu ilaçları kullanırken yan etkilerine de dikkat edilmelidir.

Astım hastası olan hastanın ailesi de dikkatli olmalıdır. Evde sigara içmemeli, parfüm kullanmamalı, evcil hayvan (kedi, köpek vs.) beslenmeli ve sürekli havalandırmalıdırlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/astim-nedir-belirtileri-nelerdir/