At Kestanesi Yağının Faydaları

Doğada binlerce çeşit bitki, sağlığımız için bizleri beklemektedir. Bu bitkilerin hiç birisinin kimyevi etkisi olmazken, kimileri diğer bitkilerle tepkimeye girerek zararlı etkiler ortaya çıkarabiliyor olsa da, hiç birisinin yan etkileri doğal olmayan, modern sanayi yöntemleri ile üretilmiş ürünlerle kıyaslanamayacak kadar az etkiye sahiptir. Ne yazık ki sanayi hayatımıza getirdiği onlarca faydalı unsurun yanı sıra, suni yaşantıyı da getirmiştir. Binlerce yıldır sağlığımızı korumak için kullandığımız yöntemlerin neredeyse tamamını son yüzyılda tamamen unutmuş durumdayız. Özellikle son jenerasyonun, doğal ürünlerle ilgili nerdeyse hiçbir bilgisi yoktur. Oysa doğa bize her türlü mucizeyi sunmaktadır.

Fakat elbette yüz yıl öncesine göre dünya nüfusu da önemi ölçüde yükselmiş ve kaynakların yetersiz hale gelmesi söz konusu olmuştur. Bu nedenle modern sanayi mecburen kaynakları kimyasal olarak taklit etmiş ve suni ürünlerin kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Yine de, özellikle Türkiye gibi doğal kaynaklar bakımından zengin bir bölgede yaşayan bizler prk çok doğal ürüne hala ulaşabilmekteyiz. Örneğin At Kestanesi Yağı kullananlar, bu yağı bulmakta bir Alman kadar zorlanmazlar. Biliyoruz ki özellikle hanımlar at kestanesi yağı selülit ilişkini iyi bilirler ve at kestanesi yağının cilde faydaları konusunda bilgisi olmayanlar ise bu yazımızı dikkatle takip etmelidirler.

At kestanesi yağı, halk arasında oldukça kullanılan bir yağ olarak dikkat çeker. Bu yağın selülit tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu yağın bacakları güçlendirdiği ve selülit adı verilen halk arasında ise portakal kabuğu görüntüsü olarak adlandırılmış olan kısımları güçlendirildiği bilinmektedir. Bu bitki birçok ülkede ve birçok coğrafyada yetişebilmektedir. At kestanesi yağı selülit için çok önemli bir kaynak olsa da bunun dışında birçok alanda da gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Beylere nazaran hanımlar bu bitkiyi daha fazla kullanmaktadırlar. Özellikle kadınlar için yapılan parfümlerde bu bitkinin özeliklerinin kullandığı dikkat çekmektedir. Bu kokular da oldukça beğenilen kokular arasında yer almaktadır.

At Kestanesi Yağının Cilde Faydaları

At kestanesi yağının cilde faydalarına değinecek olursak, bu bitkinin özellikleri arasında cildi gençleştirmesi ve dinçleştirmesi gibi etkenler bulunmaktadır. Zaten selülitin de vücuttan kayboluş hikayesi bir şekilde başlar. Vücuttaki bütün hücrelerin yenilenmesi ve kendisini toparlaması sürecinde at kestanesi bitkisinin önemi son derece büyüktür. Ayrıca at kestanesi yağının faydaları arasında birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Yağ özellikle güneşten gelmiş zararlı ışınların oluşturmuş olduğu lekelerin tedavisinde de oldukça sık bir biçimde kullanılıyor. Damarların genişlemesi ya da bu damarların ortaya çıkarmış olduğu varislerin de yok edilmesindeki önemi ise tartışılmaz.

At kestanesi yağı kullananlar bu üründen çok memnun olduklarını belirtiyor ve ürünü de tavsiye ediyorlar. Doğadaki şifalı bitkilerin sağlığımıza doğrudan ya da dolaylı olarak pek çok etkisi bulunuyor. Bu sebepten ötürü şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri adı altında birçok tedavi yöntemi geliştiriliyor. Gribe de iyi geldiği bilinen bu yağ, ülkemizde de uzun yıllardan beri kullanılan yağlar arasında yer alıyor.

At Kestanesi Yağının Faydaları1

At kestanesi yağı fiyatına değinecek olursak ise üretime bağlı olarak değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bitkinin bulunması, elde dilmesi ve düzülmesinden sonra ortaya çıkacak olan yağın kalitesine göre fiyatlar ciddi oranda değişiklik gösterebilmektedir. Aktarlarda ya da büyük eczanelerde ilaç içeren oluşumlara katılmak üzere bulunan bu yağı ücreti ise 20 liradan başlayarak 1000’li rakamlara kadar ulaşabilmektedir. İnternette de birçok satış sitesi bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/at-kestanesi-yaginin-faydalari/