At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesinin Faydaları

Her şehre, her coğrafyaya, her iklime ait bitki örtüsünün, ağacın, çiçeğin olması o şehri mutena ve özel kılar. İşte at kestanesi de bunlardan biri. İstanbul ile özdeşleşen ağaçlardan birisi olan at kestanesi ilk kez Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da görülüyor ve buradan Avrupa ülkelerine olan seyahati başlıyor. Asırlardır bizim coğrafyamızda gözlere görsel bir şölen sunan at kestanesi ağacı, verdiği yoğun oksijenin yanında pek çok faydalar da sağlar. At kestanesi faydaları oldukça fazla olan bir bitki.. Anayurdu Balkan yarımadası olan at kestanesi ağacı yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Çınar ağacına benzeyen görüntüsüyle göz alıcıdır. Yaz başlarında beyaz renkte ve salkımlı çiçekler açan at kestanesi ağacının yetişmesi ve büyümesi için yoğun gün ışığı gerekir. 3-4 cm çapında olan meyveleri dikenlidir.

Bunca övgüden sonra insan merak ediyor öyle ya at kestanesi ne işe yarar, kerameti nasıldır, dünyada bulunuş misyonu nedir diye… Öyle büyük, öyle mucizevi faydaları var ki.. Aslında her ağaç, her bitki, her yaprak şu dünyada canlı soyuna sıhhat, güzellik ve şifa sunabilmek için vazifelidir. Ne kutsal bir vazife… At kestanesinin de vazifeleri ve faydaları var elbette ve şimdi sırayla bakalım onlar neler..

at kestanesinin faydalari1

At kestanesi faydaları içinde sayılabileceklerden ilk akla gelen, at kestanesinin ağrı kesme ve hücre yenileme özelliği oluşudur.

 • At kestanesi cildi erken yaşlanma riskinden korur.
 • Ayaklardaki varisin giderilmesinde de oldukça etkilidir.
 • At kestanesi bitkisinin çiçeklerinden, kabuklarından ve tohumlarından hazırlanan karışımlar ve kremler romatizma hastalıklarının tedavisinde, toplardamarlardaki varis genişlemelerinde, sindirim hastalıklarında ve iyileşmesi uzun süre alan yaralarda kullanılır.
 • Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.
 • At kestanesi gözaltı şişliklerini gideriri
 • Güneş lekelerini gideriri
 • İltihap giderici özelliği vardır.
 • At kestanesinin kabukları, ateş düşürmek için ilaç yapımında kullanılır
 • At kestanesi ne işe yarar dendiğinde öksürük kesici özelliği olduğu rahatlıkla söylenebilir.
 • At kestanesinin cilde faydaları da göz dolduruyor

  at kestanesinin cilde faydalari

   

 • At kestanesi meyvesi ile yapılan krem cilde pürüzsüz, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Bu krem sivilceleri de yok eder.
 • Kozmetik piyasasında botox etkisi gösteren vücut bakım ürünleri, kremler, losyonlar ve sıkıştırıcılarda büzücü özelliğinden dolayı at kestanesi bulunmaktadır.
 • At Kestanesi Nasıl Kullanılır

  At kestanesinin büzücü etkisinden dolayı varis ve basur problemlerinde kullanılıp kullanılmadığı, kullanılıyorsa tedavi edici ve sonuca götüren özelliği olup olmadığı kesin olarak söylenemez. Hekimlerin belirttiğine göre at kestanesinin varis, basur ve buna benzer problemleri ortadan kaldırma gibi bir özelliği yok. Ancak at kestanesi için, varisin ilerleyen safhalarında şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma ve gece krampları gibi şikayetleri en aza indirgemek amacıyla kullanılan doğal yöntemlerin en önemli malzemelerinden biridir denilebilir. Ancak böyle durumlarda at kestanesinin ham halini değil, özünü içeren ürünleri kullanmak gerekir.

  at kestanesi nasil kullanilir

  Varis şikayetlerini azaltmak için doktorun önerdiği bir varis çorabı giymek en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra antibiyotik ve at kestanesi özü içeren tabletlerden kullanabilirsiniz.

  At kestanesi anlık ve geçici çözümler sağlar. Fakat varisin yapısında küçülme, daralma, yok olma yahut tamamen iyileşme gibi bir durum meydana gelmez. Tabletin etkisi geçtiğinde aynı şikayetler kaldığı yerden devam eder. Sonuç olarak at kestanesi varis tedavisinde nasıl kullanılır sorusuna yanıt olarak geçici çözümler şeklinde denilebilir.

  at kestanesinin faydalari4

  At kestanesi basurda nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olarak minik bir reçete önerilebilir belki ama varis problemindeki çözüm gibi bunun da geçici bir çözüm olacağını belirtmekte fayda var. 100 gram suya 4-5 gram ağırlığında kestane konularak kaynatılır, süzülür ve günde 3 sefer içilir. Yahut at kestanesini toz haline getirerek günde 3-4 sefer bir kahve kaşığı olacak şekilde su ile yutulur. Ancak hayati bir hususu da belirtmekte fayda var ki, at kestanesinin çoğu türü zehirli olduğundan kaynatılıp içilmesinin zehirleyici hatta öldürücü etki yaratabildiği de belirtilmekte. Bu sebeple dahili olarak kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.

  at kestanesi basurda nasil kullanilir

  Varis ve basur için farklı bir reçete daha:

  1 litre suya 10-15 adet at kestanesi koyun ve 30 dakika boyunca kaynatın. Bu su ile hemoroidli bölgeyi yıkayın, varisli bölgeye ise elde ettiğiniz su ile hafifçe masaj yapın. Kaynattığınız bu suya batırdığınız pamuğu varisli veya hemoroidli bölgeye koyarak en az 1 saat boyunca bekletmek de geçici süreliğine çözüm sağlayabilir.

  Bunların dışında at kestanesi özünü tentür, merhem yahut jel şeklinde cilde sürerek kullanmak mümkündür. Sürmelik bu tentürleri aktarlarda, ilaç ve hap şeklindeki tabletleri ise eczanelerden temin etmek mümkündür. Problemli bölgelere sürülen merhem, jel ve tentürlerin iyileşme sağladığı da biliniyor.

  at kestanesi jel krem

  Sıklıkla harici olarak kullanılan at kestanesinin kabukları daha çok ateş düşürmek için, tohumları ise romatizmaya karşı tedavi amaçlı kullanılır. At kestanesi ekstresi formunda hazırlanmış ürünler de vardır.

  At Kestanesinin Zararları

  Dozunda, doğru ve yerinde kullanıldığında müthiş faydalar sağlayan, hatalı ve yanlış kullanımda ise sağlık açısından zararlı olan at kestanesi, hekimin tavsiyesi ve bilgisi olmadan hamile ve emziren kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar kullananların ve kanama bozuklukları olanların kullanımda dikkatli olmaları gerekir.Bulantı ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. At kestanesi fazla dozda kullanıldığında böbrek hastaları için tehlike arz edebilir. Ölümcül anlamda zehirli bir bitki olduğu için hazır ambalajlarda satılanlara rağbet etmeli, her ağaçtan toplanılan at kestanesi gelişigüzel kullanılmamalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/at-kestanesinin-faydalari/