Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İçin Kullanılır, Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Atarax 25 mg. film tablet nedir, etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür olan Atarax 25 mg. film tablet; antihistaminik etkiye sahip bir ilaç olup kurdeşen belirtisinin tedavisinde, kaşıntı giderilmesinde, uykusuzluk, endişe ve kaygı hallerinin tedavisinde ve ameliyatlardan evvel vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak kullanılan bir ilaçtır.

Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İçin Kullanılır, Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir? 1

Atarax 25 mg. anksiyete bozukluklarının semptomatik tedavisinde, yaygın anksiyete bozukluklarında,  kronik ürtiker, atopik yahut kontakt dermatozlarda, genel anestezi öncesi ve sonrasında sedatif, yani sakinleştirici olarak endikedir.

Atarax 25 mg. film tablet etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

Atarax’ın kaşıntı gideren etkisi, oral yolla alındıktan 1 saat sonra; sedatif yani sakinleştirici etkisi ise 5-10 dakika sonra kendisini gösterir. Bu etki çocuklarda 7 saat, yetişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat devam eder.

Eğer Atarax tedavisi sırasında alerji testi yaptırmak gerekiyorsa, test sonuçlarını etkilememesi için ilaç alımı 5 gün önceden bırakılmalıdır.

Bir tür metabolik rahatsızlık olan porfiri hastalığından muztarip olanlar Atarax kullanmamalıdır.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar, astım hastaları, akciğer rahatsızlığı olanlar, bunama belirtileri gösterenler, mesane tıkanıklığı ve kalp ritm bozukluğu olanlar, dar açılı göz tansiyonu, diyabet hastalığı; epilepsi, idrara çıkma ve prostat büyümesi şikayeti olanlar Atarax kullanmadan önce durumu mutlaka hekimlerine bildirmelidir.

Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İçin Kullanılır, Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir? 2

Atarax kullanımı sırasında rahatsızlık belirtilerinde herhangi bir iyileşme yahut gerileme görülmezse ve hatta şikayetler daha da şiddetlenirse mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Atarax kullanırken alkol almaktan kaçınmak gerekir; zira alkol, ilacın etkisini daha da arttırır.

Atarax yan etkilerinden birisi de düşünce, zihinsel fonksiyonlar, refleks ve tepkileri bozuyor olmasıdır. Makine, dikkat isteyen cihaz ve vasıta gibi konsantrasyon gerektiren araçları kullananların Atarax kullanımı sırasında çok dikkatli olması gerekmektedir.

Gebelik döneminde kullanılan Atarax anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Atarax kullanımı sırasında gebe kalınması durumunda hekim, durumdan haberdar edilmeli ve ilaç alımı durdurulmalıdır. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir. Hamilelik sürecinde Atarax kullanmak bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir.

Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İçin Kullanılır, Atarax 25 Mg. Film Tablet Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir? 3

Hekiminiz ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Atarax’ın her bir dozu bir dolu bardak suyla alınmalıdır.

Atarax 25 mg. film tablet yan etkilerine gelince; zor nefes alma, karın ağrısı; yüz, dil, dudaklar ve boğazda şişlik, kurdeşen, halsizlik, uykulu olma hali, baş ağrısı ve ağızda kuruluk olarak sayılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/atarax-25-mg-film-tablet-ne-icin-kullanilir-atarax-25-mg-film-tablet-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nelerdir/