Atarax Şurup Özellikleri, Atarax Şurup Ne İçin Kullanılır?

Atarax şurup özellikleri, etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür olan Atarax şurup, antihistaminik etkiyle akut yahut kronik kurdeşen belirtilerin tedavisinde, kaşıntı giderilmesinde; uykusuzluk, endişe ve kaygının azaltılmasında, cerrahi müdahalelerden önce vücudun yatıştırılmasında kullanılan, sakinleştirici özelliği olan bir bileşendir.

Atarax Şurup Özellikleri, Atarax Şurup Ne İçin Kullanılır?

Atarax şurup nedir sorusu için en yalın cevap budur. Atarax prospektüsünde de, ilacın etken maddesine karşı alerjisi olan kişilerin Atarax kullanması önerilmez.

Atarax şurup’un kaşıntı giderici etkisi de vardır ve şurup oral yolla alındıktan yaklaşık 1 saat sonra ortaya çıkar. Atarax şurup’un sedatif, yani sakinleştirici etkisi ise yaklaşık 5-10 dakika içinde ortaya çıkar. Bu etki çocuklarda 7 saat, yetişkinlerde 20 saat ve yaşlı kimselerde ise 29 saat sürer.

Eğer Atarax şurup kullanırken alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilememesi için tedavi 5 gün önceden bitirilmelidir.

Bir tür metabolik bozukluk olan porfiri hastaları Atarax kullanmamalıdır.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, astım hastaları, sürekli devam eden bir akciğer hastalığı olanlar, bunama belirtileri gösterenler, kalp ritim bozukluğu olanlar, mesane tıkanıklığı yaşayanlar, diyabet, dar açılı göz tansiyonu, nöbet hastalığı, epilepsi hastalığı, prostat büyümesi ve idrara çıkma problemi olan kişiler Atarax şurup kullanmadan önce mutlaka hekimi, durumlarından haberdar etmeliler.

Atarax Şurup Özellikleri, Atarax Şurup Ne İçin Kullanılır? 1

 • İlaç kullanımına rağmen, belirtilerde bir iyileşme görülmez ve belirtiler daha da şiddetli hale gelirse mutlaka acilen hekime başvurmak gerekir.
 • Atarax kullanılırken alkol almaktan kaçınmak gerekir; zira alkol, ilacın etkisini daha da artırabilir.
 • Atarax şurup, düşünce ve reaksiyonları bozacak yan etkilere de sahiptir. Bu sebeple araç yahut makine kullanırken son derece dikkatli olunmalıdır.
 • Atarax’ın gebelik döneminde kullanılması anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir. İlaç kullanımı sırasında gebelik meydana gelirse derhal hekim durumdan haberdar edilmeli ve kullanım durdurulmalıdır.
 • Hamilelik döneminde alınan Atarax şurup, bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve bebeğe zarar verebilir.
 • Atarax prospektüs içerisinde ilacın endikasyon, kontrendikasyon ve kullanım şeklini bulabilirsiniz.
 • Atarax Şurup Özellikleri, Atarax Şurup Ne İçin Kullanılır? 2

  Atarax Şurup Kullananlar

  Atarax şurup kullananlar çok belirgin yan etkiler yaşamadıklarını ve etkili bir sakinleşme ve dinginlik yaşadıklarını ifade ediyorlar. Şurubun uykusuzluğa, kaygı ve strese son derece iyi geldiğini söyleyenler çoğunlukta.

  Atarax Şurup Fiyat

  Atarax 200 ml şurup 2017 yılı eczane perakende satış fiyatı 5.51 TL olarak belirlenmiştir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/atarax-surup-ozellikleri-atarax-surup-ne-icin-kullanilir/