Atopik Egzama

Atopik egzama ya da diğer ismiyle alerjik egzama daha çok bebek ve çocuklarda görülen yaygın bir deri hastalığıdır. Bilhassa anne babasında alerjik hastalık görülen çocuklarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Artan şehirleşmeyle birlikte sanayileşmenin artması ve beraberinde gelen hava kirliliği; vücutta kaşıntı, hassasiyet, döküntü gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalarda bazı gıdalara karşı alerji de gelişebilir.

Atopik egzamaya sebep olan pek çok faktör vardır.  Bunların ilki kalıtımdır. Kişinin cilt yapısı bozuksa ve bozulmaya meyilliyse atopik egzamayla yüz yüze gelme olasılığı daha yüksektir. Cildin yağı azalır ve su da tutamaz. Bu sebeple ciltte kuruluk vardır.

Ciltte kuruluk, sabunla yıkamaya bağlı olarak banyo sonrası artış gösterir. Bu sebeple alerji egzaması olan kişilerin kimyasal madde içermeyen, Ph değeri düşük, ciltte kurumaya sebebiyet vermeyen sıvı temizleme jellerinde kullanmaları tavsiye edilir.

Atopik dermatit vücudun herhangi bir yerinde görülebildiği gibi, bebeklerde ilk olarak baş derisinde ve yüzde ortaya çıkar. Daha çok ense sınırı, kürek kemiklerinin üzerindeki cilt bölümü, kollar ve bacaklar, kıyafetlerin sürtündüğü noktalar ve derinin kat yerlerinde ortaya çıkar. Kaşıntı hissi akşam saatlerinde daha da artar. Büyük yaştaki çocuklarda ise diz ve bilek arkalarında, dirseklerin ön bölümünde, ayak bileklerinde ve boyunda görülür.

Atopik Egzama Neden Olur?

Çocuklarda gelişen atopik egzamanın en önemli sebeplerinden birisi gıda alerjisidir. Hatta %50 gibi bir oranda atopik egzama kökeninde gıda alerjisi yatar. Bu oran erişkinlerde %1 ‘dir.

  • Gıda alerjisi testi ciltten alerji testiyle anlaşılabilmektedir. Aileler çoğunlukla ciltte alerji testinin 3 yaştan sonra yapıldığını zanneder. Oysa bu test çocuklarda 1-2 aylıktan sonra yapılabilmektedir. Gıda alerjisi çocuklarda 3 yaştan sonra düzelme yoluna gittiği için, 3 yaştan sonra yapılacak test, önemini yitirir.
  • Atopik egzamanın sebeplerinden birisi de gıda alerjisinden sonra, yünlü kıyafetler ve kimyasal içeren ürünlerdir.
  • 5 yaş üstü çocuklarda ve erişkinlerde gıda alerjisi olma ihtimali azdır.
  • Cilt genetik anlamda bozuk ise; sabun, kimyasal maddeler ve metallere karşı daha duyarlı olacak ve alerjik egzamaya yakalanma riskini daha da arttıracaktır.

Atopik Egzama Neden Olur?

Mite denilen ev tozları ve akarları ile hamam böcekleri alerjenleri ciltte tahriş oluşturabilir. Bu sebeple alerjik egzaması olanların ev akarlarına karşı önlem alması şarttır.

Atopik Egzama Tedavisi

Atopik egzama hastaları nem, sıcak, soğuk, kuruluk, yünlü giysiler, tahriş edici ve uyarıcı maddeler, derinin fazla ve sık yıkanması gibi faktörlerden etkilenir. Her duş sonrası derideki kaşınan bölgeler nemlendirici kremlerle nemlendirilmelidir. Kaşınma refleksi ise kontrol altında tutulmalıdır.

Atopik egzama nasıl geçer sorusuna kortikosteroid tedavisi yanıtı verilebilir. Kortikosteroidler alerjik egzama tedavisinde temel nitelik taşırlar. Atopik dermatit, kronik egzama türü olduğundan güçlü kortikosteroidler yerine daha hafifleri yeğlenebilir.

Akut dermatitlerde ıslak pansumanlar faydalıdır. İltihaplı egzama türlerinde ise antibiyotik tedaviye gereksinim olur. Atopik egzama ilaçlarının düzenli kullanımı ile, bu cilt hastalığı kontrol altına alınabilir ve atopik egzama geçer mi sorusuna yanıt bulunabilir.

Atopik Egzama Tedavisi

 

Atopik egzama geçer mi sorusu, bu dertten mustarip birisinin kafasını en çok kurcalayan sorudur. Egzamada en belirgin ve sonuca götüren tedavi cildi nemli tutmak ve kaşıntıyı gidermektir; zira egzama kaşınmayla beslenen ve ayakta kalabilen bir rahatsızlıktır. Tedavisi yapılmamış, ihmal edilmiş egzama vakalarında, deride telafisi olmayan izler kalabilir.

Deride kalınlaşma ve renginde koyulaşma uzun yıllar sürebilir. Bu yüzden hastalıkta erken tanı ve tedavi oldukça mühimdir. Egzama ciddi ve ağır bir hastalık değildir belki ama rahatsızlık verdiği kesindir.

Egzamalı bölgeyi kaşımamak, deride kurumayı engellemek, deriyi kaşımaktan kaçınmak ve tahriş edici maddelerden uzak durmak gerekir.

Cilt lezyonlarının hareketlendiği dönemlerde lezyon üzerine hekimin önerdiği atopik egzama kremlerinden sürmek gerekir.

Atopik Egzama Tedavisi 1

Bebeklerde atopik egzama tedavisi; alerjiye sebep olan besinlerin çocuklara verilmemesi, cilt temizliği ve bakımına özen gösterilmesi, cildin düzenli nemlendirilmesi, banyo sırasında kullanılan şampuan ve sabunların, cildi kurutmayan cinsten olmasına özen gösterilmesi, egzama tedavisi için uygun olan merhemlerin kullanılması şeklinde yapılır.

Atopik egzama bitkisel tedavi ile de kontrol altında tutulabilmektedir. Birkaç bitkisel reçete size bu konuda destek sağlayabilir.

Reçete 1:

3 bardak içme suyuna 2 çorba kaşığı nişasta ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Bir tülbent yahut havluyu bu karışımla ıslatarak kaşıntı olan bölgeye sarın ve bez kurudukça işlemi yineleyin.

Reçete 2:

3 bardak içme suyunda 1 çay bardağı hatmi çiçeğini 15 dakika boyunca kaynatın. Ilınınca temiz bir bezi bu suya batırıp kaşına bölgeye sarın. Bu işlem de kaşıntının hafiflemesini ve kızarıklıkların azalmasını sağlayacaktır.

Atopik Egzama Tedavisi 2

Reçete 3:

5 adet lahana yaprağını yıkayın 3 su bardağı suda kaynatın. Daha sonra lahana yapraklarını ezin ve yaranın üzerine tatbik edin. Bu işlemi de 5-6 saat aralıklarla yapabilirsiniz.

Bu doğal uygulamalar ile iltihaplanmanın ve kaşıntı hissinin azalıp teskin edilmesi sağlanacaktır. Ama atopik dermatit hızlı biçimde yayılıyorsa ve iltihaplanma seyri de hızlı ilerliyorsa daha kesin ve etkili bir tedavi için bir cilt uzmanına gitmek en doğru seçim olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/atopik-egzama/