Avokado Tarifleri

Avokado meyvesi botanik bir meyve olmasından dolayı aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 20 vitamin ve mineral içermektedir. Avokado pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir meyve olsa da avokado ile pek çok tarif bulunmaktadır. Avokado özellikle diyet yapan kişilerin fazlası ile yardımına koşmaktadır. Hem tok tutmakta hem de metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasında da etkili olmaktadır.

Avokado Tarifleri

Avokado seçilirken sert olmamasına ya da kabuk renginin siyaha yakın olunmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu iki durumun dışında avokadonun hafif bir ağırlıkta, yumuşakta ve yeşil renkli olması yenmeye hazır olduğu anlamına gelmektedir. Avokado kalori bakımından da çok zengin olmamaktadır. Ayrıca avokado besin değeri olarak da yüksek bir besin olmakta ve birçok doğal yağı içerisinde barındırmaktadır.

En lifli besinler arasında yer almasından diyet yapan kişilerin tüketmesi uzun süreli tokluk hissini hissetmelerini yaşamaktadır. Diğer besinlere göre avokado gün içerisinde yenildiğinde diğer besinlerden daha etkili bir meyve olmaktadır. Özellikle ara öğünlerde yenmesi kan şekerinin daha yavaş çalışmasına ve bu sayede kişilerin kilo almasını engellemektedir.

Sabah kahvaltısı günlerin en önemli öğünü olmaktadır. Ancak kişilerin günlük yaşamlarını hızlı ve yoğun yaşamalarından dolayı sabah kahvaltıları pek çok kişi tarafından es geçilmektedir. Bu da öğle yemeklerinin porsiyon olarak daha fazla yenmesine neden olmaktadır. Vücuda bir anda besin yüklemesi, vücutta yenilecek yemeklerin sonradan aç kalmamak için depolanmasına ve yağ olarak depolanmasına neden olabilmektedir.

Avokado Tarifleri 2

Kişiler sabah kahvaltılarında her gün aynı şeyleri yemekten sıkıldıklarında farklı yiyecekler aramaktadır. Hem sağlıklı olması açısından hem de tok tutması açısından avokado yenmesi önerilmektedir. Sabah kahvaltısında avokado ne ile yapılır diye kişiler araştırma yapmaktadırlar. İlk olarak yumurta ile yapılan avokado tarifleri arasında yer almaktadır.

İlk olarak avokado ikiye bölünerek, çekirdeği çıkarılmaktadır. Daha sonrasında bir fırın tepsisi içerisine avokadolar konulmakta ve yumurta kırılıp çekirdeğin çıkarılan yerine tuz ve karabiber ile tatlandırılmaktadır. Fırın derecesi 220 dereceye ayarlanmakta ve 12 dakika boyunca pişirilmektedir. İsteğe bağlı olarak taze soğan ve kırmızıbiber konulmaktadır.

Avokado Tarifleri 3

Avokado tariflerinden biri de kahvaltı da pizza şeklinde hazırlanan avokado olmaktadır. Alınan lavaşlar tavanın üzerinde biraz kızartılmaktadır. Avokado tuz, limon ve karabiber ile birlikte ezilmektedir. Yumurta da ayrı bir tava içerisinde omlet şeklinde pişirilmektedir.

Lavaşın üzerine önce avokado sürülmekte, daha sonra ince bir şekilde dilimlenmiş domatesler konmaktadır. Domatesin üzerine zeytinyağı, tuz ve karabiber gezdirildikten sonra yumurta konulmakta ve hazır olmaktadır.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado öğle yemeklerinde de kişilere ayrı lezzetler sunmaktadır. Avokado ne ile yapılır denildiğinde ilk tarif humus ile birlikte yapılmaktadır. Nohut ile akşam yemeklerinde meze olarak tercih edilen humus, avokado ile yapıldığında kişilerin öğle yemeklerinde tercih edilmektedir.

Avokado Tarifleri 4

Hem doyurucu olmakta hem de sağlıklı bir öğle yemeği olmaktadır. Öğle yemeklerini daha hafif lezzetler ile geçirmek isteyen kişilerin tercih ettikleri tariflerden biri de avokado ile hazırlanan tost olmaktadır. 2 dilim ekmeğin içerisinde 2 yemek kaşığı pesto sürülmektedir.

Daha sonrasında kişilerin damak tatlarına uygun olan peynirler dilimler arasına yerleştirilmektedir. Peynirlerden sonra dilimlenen ıspanaklar avokado ile birlikte koyup kapatılmaktadır. Bir tavanın üzerine az miktarda zeytinyağı konulmakta ve peynirler eriyinceye kadar pişirilmektedir.

Akşam yemeklerinde hem kişilerin severek yedikleri hem de doyurucu olması açısından tercih edilen kremalı makarnanın içerisinde konulan avokado ayrı bir tat vermektedir. Hem yapım olarak kolay hem de lezzetli olduğundan dolayı kişiler severek yemektedirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/avokado-tarifleri/