Avokado Yağının Faydaları

Avokado A, D, E vitaminleri, doymamış yağ, protein ve daha nice zengin içeriğiyle oldukça yararlı olmasına rağmen ne yazık ki sofralarımızda hak ettiği yere sahip olamamıştır. Türkiye sınırlarında yetişmesine, restoranlarda birçok salatanın içinde karşımıza çıkmasına rağmen Türk halkı olarak Avokadoya genel bir tepkimiz var.

Avokado Yağının Faydaları

Bizim için armuta benzeyen, tadının ekşi mi yoksa tatlı mı olduğuna karar veremediğimiz bu gıdanın aslında bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası var.

İlk olarak Avokado yağının içeriğindeki zengin vitaminler cildi yeniler, onarır ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu yağ cilde direkt olarak uygulandığında yara ve kesikleri iyileştirir, iltihapı ve yaşlılık sonucunda oluşan lekeleri hafifletir, kırıklıkları ve yaşlılık etkilerini azaltır.

Avokado yağı ile başka yağları karıştırabilir; kendiniz için doğal reçeteler hazırlayabilirsiniz. Bir kabı içinde birkaç damla zeytinyağı ve avokado yağını karıştırın ve gözaltlarınıza nazikçe masaj yaparak yayın. Düzenli kullanımda göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve yüzde bulunan kızarıklıkları azaltır. Maskenizi daha da kişiselleştirmek isterseniz içine çiçek esansı ekleyebilirsiniz.

Saç için kullanıldığında ise saçın nemini korumasını sağlayan Avokado yağı aynı zamanda saça parlaklık ve canlılık vererek nemlenip güçlenmesine yardımcı olur. Doğru kullanıldığında bu yağ saçı ısıya ve saç için kullanılan diğer kimyasallara karşı korur.

Avokado Yağının Faydaları 1

(Bu işlevini bilmediğimiz için genelde düzleştirici ya da maşa kullanmak zorunda olduğumuz durumlarda uygulamadan önce çok daha pahalıya satılan koruyucu spreylerden almak zorunda kalıyoruz.)

Avokado yağı kalp/damar sağlığını korur ve kanser riskini azalttığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Önemli uyarı: Paketin üzerinde harici kullanıma uygun olduğuna dair bir ibare yer almıyorsa lütfen yağı gıdaların içine koyarak tüketmeyiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/avokado-yaginin-faydalari/