Avokadonun Cilde Faydaları

Avokado tüm dünyada sağlık ve cilt sağlığı aşısından yararlarıyla malum bir meyvedir. Avokado ağacı, armuda benzeyen Avokado daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerika’ya özgü bir meyvedir. Avokado organik ve sağlığa faydası olan sayısız besinler içermektedir, özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır.

Avokadonun Cilde Faydaları 2

Avokado dünyada en doğal besin maddeleri arasında yayınlandığı için yetişkinler haricinde bebeklerin de güvenle tüketebileceği meyveler içinde gösterilmektedir. Avokado besin değeri içerisinde bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor şeklinde vücut sağlığı için yaşamsal ehemmiyet taşıyan maddeler haricinde A, B,C, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda avokado kalori bakımından da son derece avantajlı bir besin türüdür.

Avokadonun faydaları bununla beraber çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı faydaları E vitamini ile destek sunar. Bu iki unsur, birçok hastalığa neden olan özgür radikallerle savaşım için bünye açısından çok önemlidir. Avokado yaprağı bununla beraber anti kanser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için tertipli olarak tüketilmesi ihtiyaç duyulan meyveler arasındadır diyebiliriz.

Sağlık açısından birçok faydası olan Avokado bununla birlikte sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir. Bolca oranda potasyum içeren Avokado yaprağı faydaları, bu özelliği yardımıyla kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir.

Avokadonun Cilde Faydaları 3

 

Bundan dolayı günlük olarak bir miktar tüketilmesinde yarar vardır. Avokado yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bolca miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.

Avokadonun faydaları arasında kötü nefes kokusunu gidermesi de yer almaktadır. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna niçin olabilir, avokado bu bakterileri temizleyebildiği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir. Avokado organik besinler ihtiva ettiği için bebekler taraflıdan da tüketilebilir. Bolca oranda protein içtiği için bebekle sağlığı için önemlidir.

Bunun yanında B2 B1vitaminleri ve magnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur. Avokado dinç ve canlı kalp için çok fazla oranda besin ihtiva eder. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati ehemmiyet taşır. Günde bir fincan kadar Avokado tüketimi günlük ihtiyacın %23’nu karşılar. Avokadonun ihtiva etmiş olduğu bolca miktarda miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır.

Avokadonun Cilde Faydaları 4

Hanımların menopoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilerlememesine yardımcı olması da, avokado yararları arasında yer almaktadır. Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan Avokadonun bununla birlikte kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel olarak korur. Sıhhat açısından çok faydalı olan Avokado çekirdeği bununla birlikte metabolizmayı canlandırır.

Avokado ek olarak ciltte meydana gelen karışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında özgür radikallerin niçin olduğu ve yaşlılıktan meydana gelen kırışıklıkları onarabilir. Bunun haricinde cilt ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avokadonun cildi nemlendirmesinin haricinde sağlıklı bir parlaklık kazanmıştır. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve bununla birlikte döküntülerin üstesinden gelebilmektedir. Meyvenin lapa halinde cilde uygulanması bununla birlikte cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını elde edecektir.

Avokadonun Cilde Faydaları

Avokado yaprağı, saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar bununla birlikte bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol oranda vitamin ve mineral ihtiva ettiği için yağ ile karıştırıldığında daha rahat emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olmuş olursunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/avokadonun-cilde-faydalari/