Ayak Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Ayak çatlakları ayaklarda, bilhassa topuk bölgesinde görülen sevimsiz ve sıkıcı bir durumdur. Kişiye hem fiziksel anlamda, hem de görsel açıdan sıkıntı veren bir durum olan ayak çatlakları hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Estetik olarak da kötü bir görüntü oluşturan ayak çatlakları, bu dertten muzdarip kişiler tarafından gizlenme ve saklanma eğilimindedir. Kışın kapalı ayakkabılar ve kalın çoraplar içinde bir derece gizlenebilen bu durum yaz aylarında özellikle de deniz mevsiminde sıkıntı yaratabilmektedir.

Ayak ve topuk çatlakları uzun süre ayakta kalmak zorunda olan kişilerde, yalın ayakla dolaşan kişilerde, rahatsız ve ayakla uyumsuz ayakkabı tercih eden kişilerde çok sık görülmektedir. Ayak derisi çatlaklarının bir sebebi de ayaklara uzun süre bakım yapmamak, bakımı ihmal etmek ve ayak bakımını önemsememektir. Ölü derisi belirli periyotlarla temizlenmeyen, derisi yumuşatılmayan ve nemlendirilmeyen ayak derisi zaman içinde kuruyarak çatlar ve çok kötü bir görünüm arz eder.

İş bu raddeye varmadan rutin ayak bakımını yapmak gerekir ama ötelenen ayak bakımı nedeniyle kurumuş ve çatlamış ayak derisini bakıma alarak, zaman içinde eski haline döndürmek de elbette mümkündür. Bunun için biraz emek, çaba ve sabır gerekecek.

Ayak Çatlaklarına Ne İyi Gelir 1

  • Her şeyden önce ayaklara çorap giyme alışkanlığı edinilmeli, ev içinde dahi terliksiz dolaşılmamalıdır.
  • Geceleri yatarken ayaklara vazelin sürmek ve temiz bir çorap giyerek ayakları sabaha kadar bu şekilde muhafaza etmek gerekir
  • E vitamini içeren bakım kremleri ve nemlendiriciler ayak derisini hem besler hem de yumuşatır.
  • Her banyoda ayak altları ve topuklar ponza taşı veya topuk törpüsü ile törpülenmelidir.
  • Sürekli açık ayakkabı giyen kişilerde daha fazla ayak ve topuk çatlağı meydana geldiği söylenebilir. Ayaklar akşamları içine deniz tuzu eklenmiş ılık suda bekletilebilir. Ayrıca bir müddet açık ayakkabı giymemek, kapalı ayakkabı tercih etek de çatlakların iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Gliserin ve limon suyu karıştırılarak ayaklarda çatlayan bölgelere sürmek de iyi gelen bir yöntemdir.
  • Zeytinyağının yumuşatıcı etkisini hemen herkes bilir. Zeytinyağı ve deniz tuzunu karıştırarak ayaklara sürmek ayaklarda oluşan sert deriyi ve çatlakları giderme konusunda son derece başarılıdır.
  • 10 adet aspirini ezin, biraz vazelinle karıştırın ve ayaklarınızdaki çatlayan bölgelere sürün. Ayaklarınıza yumuşak pamuklu veya penye bir çorap giyerek 7-8 saat boyunca bu şekilde kalın. Çatlakların iyice yumuşadığına tanık olabilirsiniz. Sonrasında bir ayak törpüsü kullanarak çatlaklardan tamamıyla kurtulabilirsiniz.
  • Her derde deva olan elma sirkesi bu işe de iyi gelecektir. Elma sirkesi ile karıştırılan ılık suda bekletilen ayaklardaki çatlakların yumuşadığını ve ölü deri olarak döküldüğünü görebilirsiniz.
  • Ayak çatlakları için bir reçete daha verelim. 5 adet ezilmiş aspirin, 1 çay kaşığı karbonat ve  1 kahve fincanı dolusu vazelini karıştırın, yatmadan evvel ayaklarınıza sürün ve üzerine pamuklu bir çorap giyin. Sabah kalktığınızda ayaklarınızdaki çatlakların çözüldüğünü, derinin yumuşacık olduğunu görebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-catlaklarina-ne-iyi-gelir/