Ayak Egzaması ve Tedavi Yöntemleri

Sivilce, sedef, egzama gibi hastalıklar vücudun belli yerlerinde kendilerine yer tutarlar ve dışarıdan bakıldığında kötü bir görünüme sebep olurlar. Birçoğumuz bu tarz hastalıklar için çare ararız fakat yeterli sonuca da varamayız. Egzama, deri üzerinde iltihap ile başlayıp sulanan, kızaran ve yer yer minik sivilceler halinde üreyen bir deri rahatsızlığıdır.

Ayak Egzaması ve Tedavi Yöntemleri 1

 

Vücutta el, boyun, yüz gibi bölgelerde görülürken, ayaklarda olması da mümkündür. Ayak, vücudun ağırlık merkezi olduğundan bu rahatsızlığın en şiddetli hissedildiği bölgedir. Özellikle kapalı ayakkabı,bot veya çizme giymek zorunda olduğumuz kış döneminde ayağa ulaşım zordur ve kaşıntı hissi bu rahatsızlığı daha da artırır. Ayağın hava almaması da rahatsızlığın şiddetlenmesi için ayrı bir faktördür.

Peki ayak egzaması ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ayak Egzaması Belirtileri

Ayakta oluşan egzama, önce hafif kızarıklık, sonrasında iltihaplanma, ufak sivilcelenmeler ve derinin pul pul dökülmesi ile başlar. Genellikle alerjik ya da stres kökenlidir. Bahar aylarında polene alerjisi olan kimselerde daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Kabuklu deniz ürünleri ve süt ürünleri de alerjisi olanlar için bu hastalığı tetikleyen faktörlerdendir.

Ayak Egzaması ve Tedavi Yöntemleri 2

Ufak bir alerji testi ile öncelikli olarak egzamada neye karşı alerji olduğu saptanmalıdır. En azından bu alerjene karşı dikkat etmek, egzama oluşum riskini azaltacaktır. İkinci bir sebep ise strestir. İş yerinde ya da özel hayatta yaşanılan sorunların fazla düşünülmesi ve çözüm üretmeye çalışırken içinden çıkılmaz hallere girmek, egzamayı tetikleyen faktörler arasında yer alır. Ayak egzaması ve tedavi yöntemleri hekim tarafından iyi saptanmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Ayak Egzaması Önlemler

Ayak egzaması tedavisinin en başında dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Sabun seçimi yapılırken ya gliserin oranı dengeli bir sabun, ya da hekiminizin önerdiği bir sabun seçilmelidir. Giyilen çoraplar kesinlikle iyi durulanmalı, her deterjan kullanılmamalı ve deterjan sık sık değiştirilmemelidir.

Ayak Egzaması ve Tedavi Yöntemleri 3

Uçuk hastalığı olan kişilerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu hastalık deriye mikrobun direk olarak nüfuz etmesine sebep olup hastalığın daha hızlı yayılma riskini ortaya koyacaktır. Alerjisi olduğu için egzaması nükseden hastalar çiçek aşısı olmamalıdırlar. Çiçek aşısı, egzama hastaları için ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Egzamanın doğal ve alternatif tıp adına tedavi yöntemleri vardır. Fakat alternatif tıp kişiden kişiye aynı sonuçları vermeyeceği için bu yönteme başvurmaktan kaçınılmalıdır. Öncelikle rahatsızlığınız için bir dermatoloğa başvurmanız sağlığınız açısından en yararlısı olacaktır. Kortizonlu kremler genellikle bu hastalığın tedavisinde sıkça uygulanır.

Ayak Egzaması ve Tedavi Yöntemleri 4

Egzama kaşıntısı, çok rahatsız edici boyutlara geldiğinde antihistamin türevi şuruplar yine rahatsızlığa iyi gelecektir. Bu ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesinde kullanılmalı, beklenmeyen bir etki görüldüğünde hekime başvurulmalıdır. Hekim bu ilaçların yanıt vermemesi durumunda, antibiyotik tedavisi için karar verebilmektedir. Tabi genelde hastanelerde çalışan hekimler alternatif tıp yöntemlerine karşı olsalar da destekleyenleri de yok değil. Yine hekiminizin tavsiyesiyle doğal yöntemlerden uygun görülenleri uygulayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-egzamasi-ve-tedavi-yontemleri/