Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak kokusu bakteriyel bir etkinliğin sonucudur. Çoğu zaman yapılacak çok fazla şey yoktur. Günlük yaşantımızda ayakkabılar giymek zorundayız. Ayakkabının içerisinde hava alamayan ayak terler veya dış etkenler ayakkabımız nemlendirir ve ayaklarımızda biriken nem, vücudumuzun terle attığı bakterilerin çoğalması ve hatta gelişmesi için mükemmel bir ortam oluşturur.

Bakteriler, hava almayan, karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda hızla ürer ve üreme süresince devam eden biyolojik etkinliğin sonunda salgılanan kimyasallar kokuya neden olur. Peynir gibi kokan ayak tanımı da buradan gelir. Peynir mayalanırken de yaklaşık aynı ortam oluşturulur ve bakterilerin fermantasyon süreci benzeri kokuların oluşmasına sebep olur.

Ayrıca kötü hammaddelerden imal edilmiş ayakkabılar gerek kendi materyallerinin kokmasından gerekse, bakteriyel etkinleri artırmasından dolayı ayak kokusunu hatırı sayılır ölçekte artırabilirler. Hatta kimi zaman ayak kokusunun sebebi sadece bu bile olabilir.

Ayak-Kokusu-Nasil-Giderilir1

Ayrıca Sentetik ve yün çoraplar da pamuk ve ipek çoraplara göre daha fazla kokuya neden olacaktır. Bunlarla birlikte ayak mantarları ve diğer cilt rahatsızlıkları da kokuya neden olabilir. Elbette temizlik de koku oluşumunu engelleyecektir. Örneğin aynı çorabın devamlı giyilmesi ayak kokusuna sebep olacaktır. Zira ayakların terlemesi bakterilerin çoraba terle geçmesi ve çorap üzerinde aynen ayakkabıda olduğu gibi kümelenerek çoğalmasına ve kokmasına neden olur.

Şimdi maddeler halinde sayalım, Ayak Kokusu Nedenleri Nelerdir?

  • Üstüste aynı ayakkabının ve çorabın giyilmesi
  • Hava almayan ayakkabılar kullanılması
  • Kalitesiz ayakkabıların kullanılması
  • Tekstil ve plastik ağırlıklı materyalden yapılmış ayakkabıların giyilmesi
  • Uzun süreler ayakların hava almaması
  • Ayakların düzenli olarak yıkanmaması
  • Ayaklarda cilt rahatsızlıklarının olması

Ayak kokusuna çözüm arıyorsanız öncelikle ayakkabı giyme sürelerinizi azaltmanız gerekir. Ve tabii ayaklarınızda mantar vb. hastalık olup olmadığından emin olmalısınız. Kalitesiz ve sentetikten mamul ürünler kullanmamalı mümkün olduğunca kaliteli ürünler tercih etmelisiniz. Ayak kokusu için alınacak esaslı tedbirler bunlar olmakla birlikte, temizlik ve sık sık çorap ve ayakkabı değiştirmek de ayak kokusunu engelleyecektir.

Pekiyi her şeye rağmen engellenemeyen ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusu her şeye rağmen devam ediyorsa, ayak kokusu giderici kozmetik ürünler kullanılabilir. Ancak çok dikkat edilmesi gereken husus ayaklarınıza parfüm, kolonya, deodorant gibi kozmetikler dökmemeniz gerekir. Her şey den önce bu maddeler ayaklarınızda deri hastalıklarına neden olacağı gibi, kokuyu da engellemek bir yana, daha da artıracaktır.

Ayak-Kokusuna-Bitkisel-Çözüm

Ayak kokusuna çözüm olarak, kullanılabilecek tıbbi ürünler çok sınırlıdır. Zira tıbben bir hastalık olarak kabul edilmez. Çoğunlukla kozmetik ürünler bulunmaktadır. Kimi firmalar ayak kokusu için özel olarak ayak kokusu giderici sprey ve tozlar üretmektedir.

Ayrıca ayakkabılarınıza uygulayacağını koku gidericiler ayak kokusunu da azaltır. Örneğin ayakkabınıza bebek pudrası dökmeniz ayak kokusunu da gidermeye yardımcı olacaktır. Bunun yanında belirli aralıklarla ayakkabılarınıza akşamdan karbonat döküp, sabaha kadar beklettikten sonra çırparak kullanmanız durumunda bakteriler yok olacağından koku da azalacaktır.

Siyah çay, ada çayı, Akhuş yaprağı çayı soğutulduktan sonra ayaklarınızı 15 dakika kadar içerisinde bekletebilirsiniz. Bir de kına ve sirkeli su kullanılması mümkündür. Kınayı suda kaynatıp soğuttuktan sonra içerisine sirke ekleyerek yarım saat kadar ayaklarınızı bu suyun içerisinde tutarsanız ayak kokunuz büyük ölçüde geçecektir.

Sonuç olarak ayak kokusu çoğunlukla sağlık sebebiyle değil, hijyen nedeniyle ortaya çıkar. Ayak kokusu için en başta ayak hijyeninizi koruyunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-kokusu/