Ayak Kokusu Nedir? Neden Oluşur? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Yanlış çorap, kalitesiz ayakkabı, mantar ve egzama türü cilt hastalıkları veya temizliğe dikkat edilmemesi gibi bazı faktörler ayaklarda kokuya sebep olmaktadır. İnsanların ayağında 250 binden daha fazla ter bezi bulunuyor. Eğer temizliğe özen gösterilmezse, bu ter bezleri kokuya sebebiyet verebiliyor. Ayak kokusuyla baş etmenin yollarını öğrenmek için yazımıza göz atmalısınız.

Özellikle ayakları tüm gün ayakkabı içerisinde olan kişilerin en büyük sorunlarından biri haline gelen ayak kokusu kimi zaman kapalı kalmayan ayaklarda bile görülebilir.

Sosyal anlamda insanları zor duruma sokan ayak kokusu, aslen bir hastalıkla ilgili değildir. Ayak kokusu olan kişilerin bir kısmı bu durumu hiç umursamazken; bir kısmı bunu takıntı haline getirebilir. Ayak kokusunun birçok nedeni olabilir ama bu nedenler gibi birçok da çözüm yolu bulunmaktadır.

Tüm çözüm yöntemlerini denemenize rağmen ayak kokusu probleminiz devam ediyorsa; altında yatan farklı nedenlerin araştırılması bakımından mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Ayak kokusuna temel neden olarak, diğer birçok kokunun da temeli olan ter gösterilmektedir. Terin birçok kokuya neden olduğu biliniyor. Özellikle, insan ayağında 250 binden daha fazla ter bezi yer alması bu durumu doğrular niteliktedir.

Ayak Kokusu Nedir?

Ayak Kokusu Nedir?Ayak bölgesinde, çeşitli nedenlerle meydana gelen, hoş olmayan ve rahatsız edici kokulara ayak kokusu adı verilir. Birçok nedenden meydana gelebilir ve kişilerin sosyal yaşamını zorlaştırır. Herkesin ayağı kokar biçiminde düşünüp sorunu göz ardı etme doğru değildir.

Ayak Kokusunun Nedenleri?

Ayak Kokusunun Nedenleri?Ayak kokusunun birçok nedeni bulunmaktadır. Temel nedenin terleme olduğunu düşünerek; bu terlemeyi en aza indirmeyi hedeflemelisiniz.

 • Bakteriler: Ayak parmaklarının aralarında bulunmayı seven bakteriler, çorabın sağladığı karanlıktan da hoşlanırlar. Bu şekilde çoğalır ve büyürler. Ölü deri hücrelerinden beslenerek bu bölgede koku oluşmasına neden olurlar. Ayak bölgesinde yoğun tüylenme varsa bakterilerin oluşturduğu kokularda artış görülebilir.
 • Ayakkabı Seçimi: Dikkat etmişsinizdir ayakkabılardan bazılarını giydiğinizde özellikle de spor ayakkabılarda ayak kokusu sorunu ortaya çıkar. Öncelikle ucuz ve kalitesiz malzemelerden üretilen ayakkabılardan uzak durmalısınız. Her gün farklı ayakkabı giymek de bir çözüm olabilir. Ayakkabı temizliğini çamaşır makinesinde yaparak, iyice kurumasını sağlamalısınız. Islak kalırsa bakteri oluşmasına neden olabilir.
 • Çorap Kullanımı: Ayaktaki teri ve oluşan nemi emme özelliğine sahip çoraplar tercih etmek ayak kokusunun giderilmesinde bir önlem olabilir. Çünkü pamuklu kumaş teri emerek özellikle terin neden olduğu kokuların önüne geçebilir.
 • Mantar Sorunu: Bakterimsi türde olan mikroorganizmalardan bir tanesi de mantarlardır. Üstelik mantar oluştuğu gibi de kalmaz; çoğalmaya devam eder. Mantar enfeksiyonu ayak kokusunun önemli nedenlerinden biridir. Hastalık tedavi edilmeden mantarın neden olduğu kokudan kurtulmak imkânsızdır.
 • Hormonlar: Ergenlik döneminde son derece değişken olan hormonlar ayak kokusuna neden olabilir. Yalnızca ergenlik döneminde de değil; hamilelik döneminde değişen hormonlar da ayak kokusunu meydana getirebilir. Hiç ayak kokusu sorunu yaşamamış kişiler, hamileyken ya da regl döneminde ayak kokusunun oluştuğuna şahit olabilirler.
 • Terleme: Aşırı terleme özellikle el ve ayaklarda çok sık görülmektedir. Aşırı terlemeyi tetikleyen temel neden hormonal sorunlar olarak kabul edilir. Doğuştan görülebileceği gibi şişmanlık, menopoz, şeker hastalığı, stres gibi etkenlerle de ortaya çıkabilir. Ter bezlerine yönelik tedaviler sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Bunların dışında aşırı stres, anlık heyecanlar, sinirlilik hali, kullanılan bazı ilaçlar da terlemelere neden olabilir.

Ayak Kokusunu Giderme ve Önleme Yolları

Ayak Kokusunu Giderme ve Önleme Yolları

 • Parmak araları ve ayakların geneli, sık sık detaylıca temizlenmeli, ayak ölü derilerden arındırılmalıdır. Ayakların her gün yıkanması önlem olabilir. Antibakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz.
 • Tırnak kesiminin önemi de oldukça fazladır. Kısa keserseniz; bakterilere oluşmaları için fırsat vermemiş olursunuz. Ayrıca tırnak batmalarından oluşan enfeksiyonları da önlersiniz.
 • Her gün çoraplarınızı mutlaka değiştirin ve çoraplarınızı sentetik malzemeler içermeyen; pamuklu, yünlü kumaşlardan tercih edin.
 • Özellikle yaz günlerinde kapalı spor ayakkabılar yerine; sandaletler, terlikler tercih edin. Böylece terlemenin önüne geçebilirsiniz.
 • Ayaklar için üretilmiş koku önleyici spreyler, kremler, pudralar kullanarak ve antibakteriyel ürünler kullanarak terlemeyi önleyebilirsiniz.

Kaynak: http://bilgihanem.com/ayak-kokusu-nedir/