Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak mantarı, ayağın taban kısmında ve kimi zaman da ayak parmak aralarında görülen bir hastalık çeşidi olarak bilinir. Kimi zaman acıya sebep olabilir ve ayağın üstüne basılırken sızı yaşamanıza sebep olabilir. Hastalığın ilk belirtisi kaşıntı ve kötü koku olarak kendini gösterir. Ayak tırnak mantarı bitkisel tedavi konusunda faydalı bilgilere ulaşabileceğiniz bu yazımızda sizler için ayak tırnağı mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaç tanesini anlatarak uygulamanız ve kaçınmanız gereken işlemleri anlatacağız.

Mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle herkesin kullandığı hamamlar, havuz tesisleri, saunalar ve çıplak ayak ile dolaşılan tüm yüzeyler bulaşma riski fazla olan yerlerdir. Böyle bir hastalığınız var ise ya da olmasa bile kaçınmak ve tedbir almak için en azından terlik kullanma alışkanlığı edinmenizde fayda vardır.

Ayak mantarı şikâyetiniz varsa bitkisel sabunlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü kullanacağınız her bir kimyasal madde sizin için ekstra risk demektir. Ayaklarınızın kurulamak için mutlaka en iyi nem çeken kumaş olan pamuklu havluları tercih etmelisiniz. Mantar enfeksiyonları ayaklarda kötü bir kokuya sebep olduğu için çoraplarınızın içine karbonat serpebilirsiniz. Bir litre kadar sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı ölçüsünde toz tarçın ekleyerek ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat ya da bir saat kadar bekletebilirsiniz.

Ayak tırnağı mantarı bitkisel tedavi amacıyla, mantarlı kısımları sarımsak ile ovmak çok doğrudur. Sarımsağın saymakla bitmeyecek faydalarından biri de mantar enfeksiyonlarına iyi gelmesidir. Ancak bu işlemi yaparken büyük bir sarımsağı ortadan ikiye bölün ve ortasında bulunan sulu kısmını ayakların sorunlu olan kısımlarına dairesel hareketler ile yedirerek sürün.

Yine sıcak bir suyun içerisine, bir yemek kaşığı kadar karbonat ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu alkali su içerisinde ayaklarınızı yarım saat kadar bekletin. Suyun kaynar olmamasına dikkat edin. Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak suya ekleyin ve ayaklarınızı bu suda 45 dakika kadar bekletin. Haftada iki kere uygulanabilen bu yöntem ile kısa sürede daha net tedavi sağlanmaktadır. Temiz bir pamuğu Aloe vera yağına batırıp ayaklarınızı bu yağ ile silin. Her gün sabah ve akşam bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ayaklarınızı gün içerisinde mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışın ve nemlenmesini önleyin. Terleten ayakkabılar ve çoraplar giymekten kaçının. Eğer ayaklar nemlenir ve uzun süre ıslak kalırsa mantar enfeksiyonu ayağın her tarafına dağılabilir ve bu da acının katlanarak artması anlamına gelmektedir. Nemli kalmasını önlemek için içerisine hava alan çorapları ve ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi 1

Ayak tırnak mantarı bitkisel tedavi için Paudarco çayını daha önce duymadıysanız işte şimdi duydunuz. Aktarlardan temin edebileceğiniz Paudarco çayını günlük olarak hazırlayın ve günde iki fincan tüketin. Ayrıca ayaklarınızı da bu çay ile yıkayabilir; çok uzun süre olmayacak şekilde içerisinde bekletebilirsiniz.

4 su bardağı su, 2 yemek kaşığı beyaz sirke, yarım fincan kabartma tozu, çeyrek fincan hidrojen peroksit ve yarım fincan sülfat ile hazırlayacağınız karışımda ayaklarınızı 10 dakika bekletin. Ardından yıkayıp iyice kurulayın. 3 hafta boyunca sabah ve akşam uygulandığı takdirde mantarın iyileşmesine ve kötü kokunun giderilmesine yardımcı olur.

Yine de geçmeyen mantar sorunları için hekime başvurmanızı önermekteyiz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-mantari-bitkisel-tedavi/