Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayakta ki mantar nedeniyle ayak tırnak mantarına ne iyi gelir çözümleri ayak mantarına iyi gelen kremler ve ayak mantarına iyi gelen bitkiler olduğunu görmekteyiz. Ayakta oluşan mantarlar çok rahatsız edicidir. Hatta parmağınızda acılar ve ağrılar bile olur. Ayakta mantar olmasına en büyük etkenler ise cilt rahatsızlığıdır. Cilt rahatsızlığının olması nedeni ise mikro organizmalardır. Mikroorganizmalar ise karanlık, sıcak, nemli ve havasız ortamı severek çabuk ürerler. Kapalı, yanlış giyinilen, kalitesiz olan, uzun sürede giyilen ayakkabılar, banyodan sonra kurulanmamak mantarın sevdiği ortamlar olması nedeniyle üremeye başlar. Özellikle kalabalık ortamlarda ki hamam, sauna, spor salonları, plajlar, deniz, havuz, pedikür gibi yerlerde mantarın olması ve bulaşması daha fazladır. Başkasına ait çorap, terlik, ayakkabı giyinilmemelidir. Özellikle de çoraplar yıkama esnasında terse çevrilerek yıkanmalıdır. Pedikür yapılan yerlerde aletleri ya biz götürmeliyiz veya dikkat edilmelidir dezenfekte edilen aletleri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Birde siz de kullanılan aletler başkasında da hemen kullanıyor mu? Bunlar detay olmayıp dikkat edilmesi gereken konulardır.

Mantarın görüntüsü ve şekli herkeste aynı değildir. Ayakta başlayan mantar tedavi edilmezse tırnağa bulaşır. Bu aşamadan sonra daha dikkatli olmalıdır. Mantar tırnağa sıçradığı an tırnakta kalınlaşma, ağrı, acıma, renk değişimi, kaşıntı olmaktadır. Banyo yapılıp çıkılmışsa diğer banyo yapacak kişinin de olduğu yere su tutup banyoya sonar girmesi gerekir. Mantar bulaşıcıdır bu nedenle tedavisine bir an önce başlanırsa bulaşıcı olmaktan ve tırnaklarınızı kaybetmekten de kurtulursunuz. Çoraplar ve ayakkabılar değiştirilmelidir. Kaliteli çorap kullanmaya dikkat edilmelidir. Naylon cinsi asla kullanılmamalıdır. Çoraplarda pamuklu, yumuşak, havlu olmasına dikkat edilmelidir. Ayakta başlayıp tırnağa ulaşan mantar tedavi olmazsa ayakta enfeksiyona giden sorunlara da neden olacaktır. Onun için ihmal edilmemelidir.

Mantar oluşunca hemen akla ayak tırnak mantarına ne iyi gelir cevabı ise ayak mantarına iyi gelen kremler ve ayak mantarına iyi gelen bitkiler tedavide etkilidir. Yazın mümkünse terlik gibi açık ayakkabılarda tercih edilmelidir. Manikür ve pedikür yapılan yerlerin hijyen olmasına özellikle de aletlerin dezenfekte olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır. Tırnaklar çok kısa kesilmemelidir. Düz kesilmesine dikkat edilmelidir. Unutulmaması gerekir mantar inatçı ve dirençli hastalıktır.

Ayak Mantarına İyi Gelen İlaçlar

Ayak mantarına ilaçlar var olup doktora giderek doktorun yazmış olduğu ilaçların kullanılması en uygunudur. Hem içeriden kesecek hem de krem olarak kullanılacak ilaçlar mevcuttur. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanılmamalıdır. Mantar için evde hazırlanacak bitkisel tedavilerde vardır. Elma sirkesini ılık suya dökerek ayaklarınızı koymanız halinde hem günün yorgunluğuna iyi gelecektir, hem de mantar için iyi bir çözüm olacaktır. Bu yöntemin haftada en az 2 veya 3 kere uygulanması tavsiye edilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? 1

Ayak mantarına ne iyi gelir dendiğinde elbette ilaç dışı etkenler etkili olmaktadır. Örneğin, ayaklarınızı düzenli olarak havalandırmanız, haftada bir kez tuzlu suda bekletmeniz, düzenli olarak yıkamanız gibi tedbirler sorunun ilerlemesini durdurup, tedavi yönünde fayda sağlayacaktır. Tüm bunların yanında mantarların çok sevdiği nemli ve bakterili ortamı engellemek için kullandığınız ayakkabılara dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle deri olmayan sentetik ürünlerden elde edilmiş ayakkabıları uzun süre kullanmayınız. Örneğin spor ayakkabıları gündelik olarak kullanmak mantar sorununun tedavi edilmesi noktasında engeller oluşturabilir. Zira bu ortamlarda mantar çok kolay gelişmektedir. Spor ayakkabıların hızla koku yapması da buna net bir işaret olarak kabule edilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-mantarina-ne-iyi-gelir/