Ayak Nasırı Nasıl Geçer

Ayak Nasırı Nasıl Geçer 

Vücut, sağlık ve bütünlüğünü tehdit eden durumlarla karşı karşıya kaldığında kendini savunmaya alır. Nasır da vücudun bir nevi kendini savunma halidir. Peki ayak nasırı neden olur? Cilt, fazlaca sürtünmeye ve basınca maruz kaldığında dairesel şekilde sertleşerek kendini korumaya alır. Bu durum nasır olarak adlandırılır. Deri üzerinde nerede nasır oluşumu başladıysa, bilinmeli ki o bölge baskı ve sürtünmeye maruz kalmıştır. Nasırın insan vücudunda en fazla görüldüğü bölgeler ayak tabanları, ayak parmak araları ve ayak üstleridir. Vücudun değişik bölgelerinde de nasır oluşumu görülebilir ancak en yaygın olanı ayak nasırıdır.

Ayak nasırı neden olur? Nasırın daha çok ayaklarda görülmesinin sebebi, kişilerin kendi ayak ölçülerine uyan ayakkabılar giymemesidir. Çok topuklu, çok dar ve sıkı ayakkabılar giymek; uzun süre rahatsız ayakkabılarla ayakta durmak ayak nasırı oluşumuna sebep olur.

ayak nasiri neden olur

Çorapsız ayakkabı giymek, çok sık ve uzun mesafe yürümek, ayaklarda baskı oluşturan sporlarla uğraşmak ayak nasırı oluşumunun diğer sebepleri olarak gösterilebilir.

Ter bezi hastaları, ayak kemiklerinde çarpıklık olanlar, vücudunda yara ve siğil bulunanlar ayak nasırı konusunda daha fazla risk altındadırlar.Şeker hastaları ve ayaklarındaki kan deveranı zayıf olanlarda da nasırdan kaynaklanan komplikasyonlar daha fazla görülür.

ayak nasiri

Ciltte pürüz ve kalınlaşma, sertlikler ve ağrı nasır belirtileridir. Bu belirtiler hem ayakta iken hem de yürürken rahatsızlık verir.Basınç ve sürtünme ortadan kalkığında ayak nasırı da iyileşir. Nasır tedavisi için eczanelerde satılan ilaç, merhem, losyon, yakı gibi çözümler tercih edilebilir. Ayak nasırından kurtulmak için doğal ev yapımı ilaçlardan da istifade edilebilir.

Ayak Nasırı Tedavisi

Ayak nasırı tedavisinde kullanılan belki de en geleneksel malzeme ponza taşıdır. Ponza taşı ile ovalanan bölgede sertleşen deri kalkar, ağrı azalır ve deride yumuşama meydana gelir. Ayakları önce sıcak suda 10 dakika kadar bekletip derinin yumuşamasını sağlamak, daha sonra nasırlı bölgeyi ponza taşıyla ovmak ve ayakları kuruladıktan sonra hint yağına batırılmış pamukla yumuşatmak iyi bir netice sağlar.

ayak nasiri tedavisi

Ayak nasırı üzerine pamuğa batırılmış beyaz sirke sürmek de nasır tedavisinde etkili bir çözümdür. Karbonat en doğal peeling maddelerinden biridir. Nasırlı bölgedeki ölü deriden kurtulmayı sağlar. Cildi enfeksiyon riskine karşı da korur.Limon da içerdiği asit sayesinde sertleşen deriyi yumuşatır ve sorunlu bölgedeki nasırı çözer.Nasırlı bölgenin üzerine sarımsak sürmek de enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır.Çam terebentin yağının da ayak nasırı üzerinde güçlü etkisi vardır.

ayak nasiri nasil gecer5

Kozmetik marketlerde satılan topuk törpüleri de ileri derecede olmayan hafif nasırlar yumuşatarak gidermeye yardımcı olur. Ayakları ılık suda yumuşattıktan sonra topuk törpüsü ile ölü derilerin olduğu bölgeler de dahil törpülemek, hem ince nasır ve ölü derilerin kaldırılarak atılmasını sağlar, hem de ayak derisine yumuşak ve pürüzsüz bir yapı kazandırır.Ayakkabı giyerken ayakları her gün sabah ve akşam en az iki kez yıkamak ve talk pudrası sürmek iyi bir önleyicidir. Doğru çorap seçimi de nasır oluşumunu engellemeye yardımcıdır ve oluşan nasır tedavi edildikten sonra bir daha oluşmasını engelleyebilir. Çoraplar ayağı çok sıkmamalı, her gün de değiştirilmelidir.

ayak nasiri nasil gecer6

Ayaklar yıkandıktan sonra nemlendirici bir kremle nemlendirilmelidir.Sert tabanlı ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayak nasırı ilerlemişse bu tür doğal ve bitkisel çözümler pek fayda sağlamaz. Trikloroasetik asit (TCA) çözeltisi uygulamak nasırları kesin olarak ortadan kaldırır. TCA ile nasırlı ölgeler yakılarak nasırdan kurtulmak mümkündür.

Trikloroasetik asit TCA çözeltisi

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-nasiri-nasil-gecer/