Ayak Terlemesi

Ayak Terlemesi
Ayak terlemesi, sempatik sinir sisteminin fazla çalışmasıyla meydana gelen bir durumdur. Ayakları fazla terleyen kişilerin sempatik sistemleri fazlaca duyarlı olup, çok çalışmaktadır. Terleme ise kokuyu oluşturan baş sebeplerdendir.

Vücudumuzun termoregülasyonunda yani ısı kontrolü için gerekli olan terlemenin fazla olmasıyla ayak terlemesi sorunu baş gösterir ve bu da hem biyolojik hem de  psikolojik anlamda kişiye sıkıntı veren bir süreçtir.

Ayak terlemesine bağlı olarak koku ve mantar oluşumunun önüne geçmek için ayaklar düzenli olarak yıkanmalı, her gün temiz çorap giyilmeli ve çoraplar her gün değiştirilmelidir. Aynı ayakkabı iki gün üst üste giyilmemeli, eğer giyilecekse de bir gece evvelden iyice havalandırılmalıdır.

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?
Terleme sadece ayaklar için değil, tüm vücut için, ısıyı dengeleme açısından olması gereken ve vücut için gerekli bir koruyucu önlemdir. Ama eğerayak terlemesi fazla miktardaysa ve beraberinde koku sorununu da getiriyorsa, bazı önlemlerle bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Aksi takdirde terleme sonucu, parmak aralarında cilt problemleri, mantar ve buna benzer rahatsızlıklar yaşanacağı gibi, ayak kokusu gibi kişiyi özellikle toplumda zor durumda bırakacak olumsuzluklar yaşanabilir. Ayak terlemesini önlemenin basit yöntemleri vardır ama bu yöntemlere rağmen ayak terlemesi sorunu ile baş edilemiyorsa, daha kalıcı ve profesyonel çözümlere başvurmak icap edebilir.

Ayak-Terlemesi1

Ayak Terlemesi Tedavi Yöntemleri
İyontoforez Tedavisi:
Ayaklara verilen elektrik akımıyla, ter bezlerinin çalışması bir süreliğine durdurulabilir. Etkisi uzun süreli değildir ve cilt yanıklarına sebebiyet verebilir.
Adaçayı Tedavisi: Bir tencere dolusu suya atılan bir avuç adaçayı kaynatılır. Su biraz ılınınca ayakları bu suyla yıkamak işe yarayabilir.
Sirke ve Ağaç Kabuğu Tedavisi: Kurutulmuş yeşil ceviz kabuğu ve söğüt yaprağı suyla kaynatılarak içine bir miktar sirke karıştırılır, ılınması beklenir ve ayaklar bu su ile yıkanır.
Meşe Kabuğu Tedavisi: 4 bardak suyun içine eklenen 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu  15-20 dakika kaynatılır. Karışımın ılınması beklenir ve ayaklar 15 dakika bu suda bekletilir.

Ayak-Terlemesi2

Ayak Terlemesi İçin Kalıcı Çözümler
Lomber Sempatik Blokaj:
Tomografi ve ultrasonla sempatik sinirlere ilaç uygulanır. Ter bezlerini bloke etmek amaçlanır. Başarı oranının yüksek olduğu söylenemez.
Lomber Sempatektomi Ameliyatı: Ayaklarda terleme olayını tetikleyen sempatik sinirlerin yer aldığı karın bölgesi açılarak klips yerleştirilir. % 90 gibi büyük bir oranda başarı elde edilen bu yöntem sonrası vücutta iz kalabilir.

Prof.Dr. Mehmet Öz’ün Ayak Terlemesi İçin Önerileri
Büyükçe bir leğenin için sıcak su doldurun, suyun içine de 4-5 poşet çay atın ve suyun ılınmasını bekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içinde bir süre bekletin.   Çayın içinde bulunan Tanin maddesi hem ayaklarda bulunan bakterileri öldürerek ayak terlemesini ve kötü kokuyu önleyecek, hem de gözenekleri küçülterek ter bezlerinin daha az çalışmasına sebep olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-terlemesi/