Ayak Tırnak Batması

Tırnak batması, tırnağın cilde doğru büyümesi sebebiyle ette oluşan ve ızdırap veren iltihaplardır. Bu iltihaplar ilerlediğinde enfeksiyona dahi yol açabilir. Tırnağın etrafındaki bölge kızardıysa ve buraya temas ettiğinizde ağrı ve acı veriyorsa tırnak batığı olduğunu anlarsınız. Ayak tırnak batması iltihap da yapabilir.

Tırnakların aşırı uzaması, tırnağın etin içine doğru uzaması, ayak parmaklarına baskı yapan dar ve rahatsız ayakkabıların tercih edilmesi, çeşitli travmalar, ayaklarda aşırı terleme ve bazı cilt hastalıkları tırnak batmasına sebep olarak gösterilebilir.

El tırnak batması çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da, meydana geldiği elde büyük ızdıraplar oluşturur. El tırnak batması çoğunlukla orta ve baş parmakta meydana gelir. Bu dertten muzdarip olan kişi, gündelik işlerini yapamaz hale gelebilir. Bu yüzden tırnak batması sorunu mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen el tırnak batması devamlı tekrar edecek ve kanama yapacaktır. Elde bakteriler de fazla olduğundan tırnak mütemadiyen iltihaplanmaya devam edecektir. İltihaplanan kısımda akıntı oluşması da hoş olmayan bir durumdur. Hem estetik açıdan kötüdür, hem de can yakar. Bazı kişilerde tırnak batmasından kaynaklanan fazladan doku oluşumu hasıl olur. Hatta bu dokular büyüyerek hayli belirgin hale gelebilir. Bu da el tırnak batmasının dikkat çekmesine sebebiyet verir. Eller en çok gözüken organlar olduğundan, bu sorun kişinin kendisini de rahatsız eder ve ellerini saklama ihtiyacı hissettirir. El tırnak batması tedavi edilmediğinde, deride oluşan iltihap kemiğe kadar ilerler ve sorunun daha da büyümesine neden olur. İltihap kemiğe sirayet ettiğinde, kişinin yaşadığı ızdırap iki katına çıkar. Bazen bu ağrı ve ızdıraplar öyle bir raddeye ulaşır ki kişi yaşadığı acıdan bayılabilir. Bu sorunları yaşamamak adına aksatmadan tedavi olmak şarttır; zira tedavi geciktirildiğinde cerrahi müdahaleye başvurma zorunluluğu doğar.

Ayak Tırnak Batması

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batığı enfeksiyona sebebiyet verdiyse, hekime danışılarak hap veya merhem şeklindeki antibiyotikler kullanılabilir. Daha ilerlemiş vakalarda ise cerrahi girişim ile problemli doku alınır ve tırnak kökü kazınabilir. İşlem sonunda aynı yerde aynı problemin nüksetmemesi için ve batmayı engellemek için tırnak kökünün batan kısmı tahrip edilerek temizlenir.

Eğer ilk aşamadaysa ayak tırnak batması evde tedavi edilebilir. Ama ilerlemiş vakalarda evde tedavi daha büyük sorunlara sebep olabilir. Kimi hastalar tırnağın kenarlarını kendileri keserek veya pedikür türü işlemlerle tırnak kenarını kesip almaya çalışarak sorunu çözebileceklerini sanırlar ama bu çok da mümkün değildir. Hatta ayağın enfeksiyon kapmasına ve daha da kötüleşmesine sebebiyet verebilirler. Bu sebeple eğer tırnak batması sorunu ilerlemişse bir uzmandan yardım almak daha akıllıca olacaktır.

Ayak tırnak batması evde tedavi edilecek kadar başlangıç düzeyinde ise bazı doğal çözümlere başvurulabilir.

  • Söz gelimi; 1 yemek kaşığı kekiği, 1 fincan suda 5 dakika kadar kaynatın ve soğuduğunda sorunlu parmağı 10 dakika boyunca bu çayın içinde bekletin. Bu işlemi her gün bir kaç kez yapabilirsiniz.
  • İkinci bir reçete de şu: Bir limonu delin ve içine bir miktar deniz tuzu doldurun. Tırnak batması olan parmağı limondaki deliğe sokun ve 20 dakika bekleyin.  Tırnak iyileşene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Limon ve doğal tuzun antiseptik ve dezenfekte edici özellikleri bulunmaktadır.
  • Bir başka reçete de soğan ile yapılıyor. Bir adet kuru soğanı pişirin ve blendırda öğütün. Ilık vaziyetteyken temiz bir parça gazlı bezin üzerine yayın ve tırnak batması olan parmağa sarın. Üzerini bandajla kapatarak sabitleyebilirsiniz. Parmağınızı bu vaziyette en az 2 saat bekletin.
  • Soğan lapasını havuçla yer değiştirerek de dönüşümlü olarak da yapabilirsiniz. Havuç lapasını da tıpkı soğan lapası gibi hazırlayın ve günde 3 kez 10-15 dakika uygulayın.
  • Yumurta akı ile yapılan tedavi de hayli etkili ve faydalıdır. İşlem de gayet basittir. Bir yumurta akını çırpın ve günde bir kaç sefer tırnak batması olan bölgeye uygulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayak-tirnak-batmasi/