Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hiç kuşkusuz ayakkabı birçok insan özellikle de kadınlar için bir tutkudur. Beğendiği ve kafasına koyduğu ayakkabıyı mutlaka alan bir kadın genellikle onun verdiği rahatsızlığı da göze almaktadır. Oysaki ayakkabı seçimi sağlık açısında son derece önemli bir konudur. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı püf noktaları bu makalemizde sizlerle paylaştık.

Pek çok kişi, ayakkabı seçimi sırasında, renk, model ve şıklık gibi konuları en ön sırada tutmaktadır. Kullanacağınız ayakkabının, şıklığınızı tamamlayan en önemli noktalardan birisi olduğu kabul edilse de, yalnızca daha güzel bir görüntüye sahip olmak için ayak sağlığınızdan ödün vermemelisiniz.

Özellikle kadınlar, vitrinde gördükleri bir ayakkabıya, o anda aşık olarak hiç düşünmeden satın alabilmektedirler.

Hatta kimi zaman numaranın küçük olmasına dahi aldırmadan, nasıl olsa genişler düşüncesiyle alınan ve giyilen ayakkabılar olur. Yapmanız gereken; ilk olarak ayakkabının kalitesine dikkat etmektedir. Ne kadar uygun fiyatlı olsa da, ünlü markaların taklitleri şeklinde üretilen ayakkabılar, ayak sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. İstenmeyen ayak kokuları, ayakta mantar oluşması, ayak tabanında nasırımsı sertliklerin meydana gelmesi gibi durumlar çoğu zaman yanlış ayakkabı seçimi sebebiyle oluşmaktadır. Bu nedenle, seçeceğiniz ayakkabının bazı unsurları taşıdığından emin olmalısınız.

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ayakkabılarınızı, sabah saatlerinde almamaya özen gösterin. Uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrası vücutta ödemin en az olduğu zaman dilimidir. Bu zamanda alacağınız ayakkabılar, gün içerisinde vücudunuzdaki ödem miktarı artınca, ayaklarınızı rahatsız edecektir.
 • Ayakkabı seçerken, 2 ayağınıza birden deneyin. Kimi insanların, ayaklarının ölçüleri birbirinden farklı olabiliyor. Böyle bir durumda, büyük olan ayağınızın ölçüsünü baz almalısınız.
 • Ayakkabıların, naylon içermemesine özen göstermelisiniz. Çoğu ucuz ayakkabının astarında naylon kumaş kullanılıyor. Bu da, yalnızca 3-4 giyme sonrasında ayakkabının içi ve ayaklarınızda koku oluşmasına neden oluyor.
 • Bunların yanında eğer ekonomik bir alışveriş yapmak istiyorsanız, aklınıza giyinme dolabınızdaki kıyafetleri getirmeli ve çoğunluğa uyum sağlayacak renkte ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kışlık ayakkabı alırken; ayakkabının su geçirmemesi en önemlisidir. Pek çok ayakkabı satıcısı su geçirmediğini söylese de, bunun aksiyle karşılaşmanız mümkündür. Bilinen markaların dışına çıkmamanız, en iyisi olacaktır.
 • Ayakkabının tabanının kaydırmaması da önemli bir ayrıntıdır. Kış aylarında, sıkça buzlanmalar ve donmalar görülmektedir. Tabanı kaymaya neden olabilecek ayakkabılar sağlığınızı ciddi anlamda riske atabilir.
 • İnce tabanlı ayakkabılardan uzak durun. Tabanın kalın olması soğuğun içeri girmesini önler ve ayaklarınız daha sıcak kalır.

Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dolgu topuklu ayakkabılar, kadınların en rahat kullandığı ayakkabı çeşitleri arasında yer alır. Uzun süreli kullanacak ve ayakta kalacaksanız, bu modellerden şaşmamanız yararınıza olacaktır. Kaliteli bir markanın ürününü aldığınızda, rahatlık açısından düz taban bir ayakkabıdan farklı gelmeyecektir.
 • Özellikle kilo probleminiz varsa, yüksek topuklardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde, bacaklarınızda ciddi ağrılar yaşamanız mümkün. Kısa topuklu olan pek çok şık modelin olduğunu unutmayın.
 • Platformlu ayakkabılar, topuklu kullanımını rahatlatan bir seçim olacaktır. Dilediğiniz kadar uzun topuklu, ince modelleri platform tabanlı olduğu sürece rahatlıkla kullanmanız mümkün. Tabi ayağınızı asla burkmamak için çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer, bu ayakkabılarla ayakta kalacak ya da yürüyecekseniz, ortopedik olanlarını tercih etmenizde fayda bulunuyor.
 • İnce ve uzun ayaklarınız varsa, botie adı verilen ayağınızı tamamen kavrayan modelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle ayakkabılar ayağınızdan çıkarak, rahatlığınızı ve zarifliğinizi bozmaz. Bunun yanında yine ince ayak yapısına uygun stiletto modeller de sizin için çok uygun olacaktır. (Stiletto seçerken nelere dikkat edilmeli öğrenmek için tıklayın)

Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bileğinizi kavrayan modeller, kimi zaman pozisyonlarda rahat etmenizi engellese de, sağlık açısından en doğru seçim olacaktır. Bileğinizin burkulması, çatlaması gibi durumları önlemede yardımcı olur.
 • Hafif modelleri tercih etmeniz, sahada daha hızlı hareket etmenizi ve daha rahat oynamanızı sağlar. Özellikle halı sahalar için en ideal modellerdendir.
 • Her krampon her saha için uygun olmayacaktır. Krampon alırken, mutlaka oynayacağınız sahaya göre seçim yapmalısınız. Pek çok farklı saha tipi bulunduğundan, alırken satıcıya danışmanız en doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır.
 • Değiştirilebilen çivileri bulunan ayakkabılar, birden fazla krampon almak gibidir. Hava şartları değiştiğinde, çivileri değiştirebilir ve ideal kramponunuzu elde edebilirsiniz.

Kaynak: http://bilgihanem.com/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/