Ayın Evreleri Neye Göre Belirlenir?

“Ay’ın evreleri nedir?” diye bir soru sorulduğunda verilmesi gereken cevap kısaca, görülen Ay’ın aydınlık kısmının toplam görünen kısmına oranını ifade ettiği olmalıdır. Bu oranlara göre Ay’ın dört evresi olduğu bilinmektedir. Bu evreler sırasıyla; hilal, ilk dördün, dolunay ve son dördün evreleridir.

Ayın Evreleri Neye Göre Belirlenir? 1

Ay’ın Evrelerinin Belirlenmesi

Ay’ın evrelerini öğrendikten sonra, “ayın evreleri neye göre belirlenir?” sorusu akla gelebilir. Bilindiği üzere Ay tıpkı Dünya gibi ışık kaynağı değildir. Ay’ın Güneşten gelen ışığı yansıtmasından dolayı, Güneş ve Ay’ın birbirlerine olan konumu Ay’ın evrelerinin belirlenmesinde en önemli etkendir. Dünya Güneş ile Ay’ın arasına girdiğinde, Ay Güneşten gelen ışığı farklı açılarda yansıtır. İşte bu açılara göre Ay’ın evreleri belirlenir.

Hangi Evre Neyi İfade Eder?

Ay’ın bilinen dört evresi olduğu açıklanmıştır. Peki, tek tek bu evreler neyi ifade ediyor? İlk olarak Ay’ın ilk evresi olan yeni ay, diğer adıyla hilal çok ince görünür. Bu evrede Ay’ın büyük çoğunluğu karanlıktır. Gökyüzüne bakıldığında bu evre görülüyorsa, Ay ‘ın Güneş hizasından ayrılmaya başladığına da şahit olunuyor demektir. İkinci evre olan ilk dördün evresini ise, yeni ay evresini gördükten yedi ile sekiz gün kadar sonra görmek mümkündür.

Ayın Evreleri Neye Göre Belirlenir? 2

Bu evrede Ay’ın yarısı aydınlıktır. Üçüncü evre olan dolunay evresinde Ay’ın tüm yüzeyi parlak görülür. Daire şeklinde parlak görülen bu evreye şahit olunduğu zamanlarda, Güneş ile Dünya aynı hizadadır. Son evre olan son dördün ise, ilk dördün evresinin tersidir. İlk dördünde parlak olan taraf son dördünde karanlık, ilk dördünde karanlık olan taraf ise son dördün evresinde aydınlıktır. Bu evreden sonra Ay yeniden yeni ay evresine döner.

Tüm bu evreler arasında ortalama 7 gün vardır. Tüm evreler 29,5 günde bir tekrar görülür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayin-evreleri-neye-gore-belirlenir/