Ayna Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Tarihçesi ve Ev Dekorasyonundaki Yeri Nedir?

Tarihte ilk olarak metal yüzeylerin parlatılması yoluyla elde edilen aynalar, geçirdiği birçok aşamadan sonra günümüzdeki haline ulaşmıştır. Düz, küresel, parabolik gibi çeşitleri olan aynalar hemen her alanda kullanılmaktadır. Aynanın tarihinin ve çeşitlerinin anlatıldığı yazımızda özellikle ev dekorasyonundaki önemi konusuna yer verilmiştir.

Aynalar evlerde, ofislerde, restoranlarda, balo salonlarında kısacası her türlü mekânda dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Işığın %100 yansıması neticesinde görüntü veren aynalar, kendi alanında çeşitli süreçlerden geçerek günümüze ulaşmıştır.

Önceleri metal bir yüzeyin parlatılması yoluyla elde edilen ayna, sonraları cam levhaların kaplanması ile elde edilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise gümüş takviyesi kullanılarak üretimi yapılmaktadır.

Aynaların kendi içerisinde üç çeşidi vardır. Bunlar; küresel, düz ve parabolik olarak ayrılmaktadır. Görüntü verme açıları ve durumları, üretimleri birbirinden farklıdır. Özellikle parabolik aynalar pek çok alanda kullanılmıştır. Bunların en önemlilerinden ilki Newton’un teleskopla görüntülemesidir. İkincisi ise günümüzde, Dünya Olimpiyatlarında, olimpiyat meşalesinin yakılması amacıyla kullanılmasıdır. Meşale, güneş ışınları ile büyük parabolik aynalar sayesinde yakılmaktadır. Aynaların çeşitleri, özellikleri ve üretim yöntemlerine göre fiyatları da çeşitlilik göstermektedir.

Ayna Nedir?

Ayna Nedir?Işığın %100’e kadar büyük kısmını düzgün bir şekilde yansıtan cilalı yüzeylere ayna adı verilmektedir. Günümüzde cam levhaların bir tarafı ince bir gümüş tabakası ile sırlanma yoluyla elde edilmektedir. Bazı zamanlarda gümüş yerine alüminyum, altın veya platin kullanarak da uygulanır. Alüminyum içeren aynalar dalga boyutu 0,4 mikrondan bile küçük olan morötesi ışınları yansıtabilmektedir.

Aynanın Tarihçesi

Aynanın Tarihçesi17.yüzyıla gelene kadar yüzeyi oldukça iyi parlatılmış düz metal levhalar kullanılmaktaydı. Sonraları, bir tarafı çok ince metal katmanlarıyla kapatılmış cam levhalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu metal kaplamalara sır adı verilmektedir. Sır, aynanın ışığı yansıtmasını sağlamaktadır. Milattan önceki tarihlerde Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar bronz el aynaları kullanmışlardır. Daha değerli olan aynalar bu zamanlarda gümüşten yapılmaktadır. Çok eski tarihlerde metalle kaplanmış cam aynaların bulunduğuna dair kayıtlar tespit edilmiştir ama bu yöntem bu tarihlerde çok yaygın değildir.

Günümüze geldiğimizde; üç yüzyıl öncesinde Venedik Cumhuriyeti, cam eşya ve ayna üretiminin bilgisine sahip tek ülkeydi. Venedikliler, bildikleri bu bilgileri büyük bir özenle saklamaktaydı. Tüm bilgiler, Fransızların dört ustayı kaçırması sonucunda öğrenilmiş ve gizemli olmaktan çıkmıştır. Venedikliler levhanın bir tarafını cıva ile kalay yapma yöntemi ile ayna üretiyorlardı. Bu yöntem 19.yüzyıla gelindiğinde yerini daha yeni bir uygulamaya bırakmıştır. Alman Liebig, camın üstüne çözeltiyle birlikte gümüş kaplama uygulamasını keşfetmiştir. Bu yöntem günümüzde kullanılanaynaların üretiminde de uygulanmıştır. Gümüşün çizilmesini önlemek içinse bakır sülfat maddeleri ile kaplanmış ve boyanmıştır.

Ayna Çeşitleri Nelerdir?

Ayna Çeşitleri Nelerdir?Düz Aynalar: Yansıtma işlevini gören yüzeyleri düz olan aynalara düz aynalar denir. Cisimlerin ayna üzerinde oluşan görüntüleri, cisimlerden ayrılarak aynaya yansıyan ışınların uzantılarının birleştiği yerde meydana gelmektedir. Bu biçimde meydana gelen görüntülere zahiri ya da sanal görüntü ismi verilir. Yansıyan ışınların kendilerinin kesişimi yoluyla oluşan görüntülere ise gerçek görüntü adı verilmektedir.

Küresel Aynalar: Küresel aynalar kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki çukur aynalardır; merkezin dış kısmındaki cismin görüntüsünü, merkez ve odak arasında tutarak cisimden küçük, ters ve gerçek bir görüntü verirler. İkincisi ise tümsek aynalardır; yansıtıcı yüzey tümsek şeklindedir. Görüntü her zaman odak ile ayna arasındadır ve cisimden küçüktür. Cisim aynanın tepe noktasına ulaştığında görüntü ile cismin boyu eşit oranlarda olur. Tümsek aynalar görüntüleri küçültebilme ve gelen ışıkları dağıtabilme gibi özelliklere sahiptir.

Parabolik Aynalar: Ghetaldi tarafından incelenen parabolik aynalar, özel bir biçime sahiptir ve enerjiyi yakalayarak, enerjinin tek bir noktaya odaklanması amacıyla tasarlanmıştır. Bununla birlikte odak noktasından dışarı doğru enerji yayarak çalışabilirler. Fenerler ve araba farlarında geri yansıtıcı amacıyla kullanılırlar 17.yüzyılda Newton’un yansıtan teleskopu ilk kez bu tür aynalarla kullanılmıştır. Dünya olimpiyatlarında da meşale, güneş ışınlarından, parabolik aynalar sayesinde tutuşturulmaktadır.

Aynanın Ev Dekorasyonundaki Yeri

Aynanın Ev Dekorasyonundaki YeriAynalar, neredeyse tüm evlerde yer almaktadır. Birçok zaman odalarda estetik açıdan hoş bir görüntü veren eşyalardır. Aynalar kullanıldıkları yerlere derinlik katar. Özellikle küçük evlerde kullanılarak mekânların daha geniş görünmesi hedeflenmektedir. Çeşitli çerçeveler ve süslemelerle sizlerde evlerinizde aynalar kullanabilirsiniz. Şimdi size ev dekorasyonunda işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç ayna kullanım tekniği sunalım.

Aynalar bulunduğu her ortamı daha geniş ve aydınlık gösterme özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda eğer daha dar ve ışığı az bir salonunuz varsa büyük aynaları tercih etmelisiniz. Özellikle pencerenin tam karşısına veya varsa şöminenin üzerine yerleştireceğiniz aynalar odanın daha aydınlık olmasını sağlayacaktır.

Eğer bir önceki örneğin tam aksi geniş ve ferah bir salonunuz varsa, bu kez daha dekoratif aynaları tercih edebilirsiniz. Özellikle son yıllarda çok farklı tasarımlara ulaşan küçük aynalar odalara farklı bir hava katmaktadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/ayna-nedir/