Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır, ileri düzey, ikinci düzey, ayrıntılı yahut detaylı ultrason tanımlamaları aynı işlemi ifade eder.

Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

3 boyutlu yahut 4 boyutlu ultrasonografi her ne kadar halk arasında aynı zannedilse de bu tanımlamalarla aynı anlama gelmez. Ayrıntılı ultrasonografide bebeğin elleri, ayakları ve yüzü 4 boyutlu olarak gösterilir ama ultrasonografi 2 boyutlu yapılır. Burada önemli olan ultrason cihazının 3 ya da 4 boyutlu olması olması değil, görüntüleri kadın doğum uzmanı yahut radyoloji uzmanı gibi deneyimli bir uzmanın değerlendirmesidir.

Hamilelikte ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır sorusu bu süreçteki anne adaylarının çok sorduğu sorulardan birisidir. Detaylı ultrason, hamileliğin 20 ila 23. haftalarında perinatolog yahut radyaloglar tarafından yapılır. Detaylı ultrason oldukça önemlidir.

İkili ve dörtlü test denilen testler bebekte genetik bir problem olup olmadığını araştırırken detaylı ultrasonsa bebekte yapısal bir problem var mı, yarık damak ve dudak var mı, kalbinde delik var mı, elde ayakta herhangi bir özür var mı, omurgada açıklık var mı gibi soruların yanıtını araştırır.

Bu sebeple gebelikte ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır sorusunun yanıtı, gebeliğin 20.-22. ve 23. haftaları olarak verilir.

İkiz gebelikte ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır sorusunun yanıtı da aynıdır.

Detaylı ultrasonografi 17. haftadan başlanarak da uygulanabilir ama daha çok 17 ila 18. haftalarda yapılır. İşlem genellikle 20-30 dakika sürer. Eğer bir şüphe varsa 3-4 hafta sonra yeniden ultrasonogrfi yapılabilir. Şüphe yoksa ve herhangi bir risk saptanmamışsa işlem 1 kez yapılır ve yinelenmez.

Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır? 2

Ayrıntılı ultrasonografide bebeğin kafa içi, omurgası, beyni, göğüs içi, kalp, mide, bağırsak, böbrekler, kollar ve bacaklar, parmaklar, yüz ve her organı ayrıntılı olarak incelenir. Ayrıca bebeğin plasentası da değerlendirilir.

Ayrıntılı ultrason en iyi merkezlerde en tecrübeli uzmanlarca yapılsa da yine de bebekteki anomalileri %100 saptayamaz. Ortalama %70 oranındaki anomalileri saptayabilir.

Bugüne kadar ayrıntılı ultrason muayenesinde zarar gören bebek tespit edilmemiştir. Bu işlemde amaç bebekte herhangi bir anomali olup olmadığını saptamaktır. Sırf eğlence amaçlı böyle bir görüntülemem yapılmamalıdr.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayrintili-ultrason-ne-zaman-yapilir/