Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva Çekirdeği Maskesi
Ciltteki renk bozuklukları, sivilceler ve izlerden kurtulmanın doğal ve pratik yollarından birisi de ayva çekirdeğidir. Cilt güzelliği için avuç dolusu para harcamak yerine, doğanın kucağından gelen meyve, ot ve bitki özleriyle pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak pek tabi mümkün. Antioksidan özellikleri olan ayva çekirdekleri cilt için son derece faydalı çözümler sunuyor. Sağlıklı ve zamana direnen ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın en önemli yolları; dengeli ve doğru beslenmek, stresten uzak durmak ve doğal malzemelerle hazırlanmış cilt bakım ürünlerini kullanmaktan geçiyor.
Ayva çekirdeği cilt lekeleri üzerinde gözle görülür iyileşmeler de sağlar. Ayva çekirdeği kullanarak lekeler için maske hazırlayabilirsiniz.  Ayva çekirdeğini cildinize uygulamak için önce ayva çekirdeği jeli hazırlamalısınız.  7-8 adet ayvanın çekirdeklerini çıkartıp yarım çay bardağı ılık suda ağzı açık olacak şekilde 1 gün boyunca bekletin. Su, jölemsi bir kıvama gelince yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize sürün, 20 dakika bu şekilde bekletin.  Cildinizdeki lekelerin yok olmaya başladığını görecek,  cildinizde sıkışma ve aknelerinizde büyük oranda iyileşme de hissedeceksiniz.

Etli kısımları ve çekirdekleri cilt için çok faydalı olan ve bu özelliğinden dolayı pek çok kozmetik üründe kullanılan ayva çekirdeği ile hazırlanan cilt maskeleri, bilhassa yağlı ciltlerde yağ oranını dengelemek, cildi yumuşatmak ve cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmek için başvurulan ve iyi sonuçlar veren maskelerdir. Yanı sıra yumuşatıcı ve iltihap önleyici etkisiyle de ayva çekirdeği, cildi sakinleştirme ve sivilceleri kısa sürede iyileştirme misyonunu da üstlenir. Eğer cildiniz kuruysa ve buna bağlı ince kırışıklıklarla mücadele ediyorsanız, cilde derinlere kadar işleyen bir nem sunan farklı bir ayva çekirdeği maskesini de deneyebilirsiniz.

Ayva-Çekirdeği-Maskesi1

Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Ayva çekirdeği Maskesi 1:

  • 2 çorba kaşığı dolusu ayva çekirdeği
  • 1 çorba kaşığı doğranmış meyan kökü
  • 1 su bardağı gül suyu
  • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı

Yapılışı ve Uygulanışı: Ayva çekirdeklerini ve doğranmış meyan kökünü bir kaba alarak üzerine gülsuyu ilave edip 1 gece bekletin. Ertesi gün suyu süzün ve bu suya buğday tohumu yağı ilave edip karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla  yüzünüze yedirin. Yarım saat bekleyin ve durulayın.

Bu maske ile cildiniz nemlenirken, ince kırışıklıklar da çözülecektir. Düzenli kullanımda, başlangıç aşamasında olan kaz ayağı çizgilerinde hafifleme hissetmek olasıdır.

 • Ayva Çekirdeği Maskesi 2:

  • 1.5 çorba kaşığı ayva çekirdeği
  • 1 adet yumurta akı

Yapılışı ve Uygulanışı: Ayva çekirdeklerini havanda ezip toz haline getirin ve yumurta akı ekleyip köpürene kadar karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla yüzünüze yedirip 30 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin.

Bu maske yağlı ciltlerdeki tıkanan gözenek sorununu çözüyor ve yağlı ciltlerin baş belası olan genişlemiş gözenek problemini hallediyor.

 • Ayva Çekirdeği Maskesi 3:

  • 1 çorba kaşığı toz hale getirilmiş ayva çekirdeği
  • 2 çorba kaşığı keten tohumu veya badem yağı

Yapılışı ve Uygulanışı: Toz haline getirilmiş ayva çekirdeği ve keten tohumunu karıştırın. Parmak uçlarınız yardımıyla dairesel hareketler yaparak göz ve ağız çevresi de dahil olmak üzere tüm cildinize sürün. Maskenin, cildin derinliklerine nüfuz edebilmesi için 1 saat bekleyin ve yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın.
Bu maske ile çok kuru ciltlerin nemlenmesi ve yumuşaması sağlanır. Yaz mevsiminde de güneş ve deniz suyuyla kuruyan cilde ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için birebir bir maskedir.

Ayva-çekirdeği-Faydaları

 • Ayva Çekirdeği Maskesi 4:

  • 2 çorba kaşığı toz ayva çekirdeği
  • 1-2 çorba kaşığı papatya suyu

Yapılışı ve Uygulanışı: Papatya suyuyla toz ayva çekirdeklerini karıştırın. Karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra bol suyla durulayın. Günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

 • Ayva Çekirdeği Maskesi 5:

  • 2 çorba kaşığı ayva çekirdeği
  • Yarım litre su

Yapılışı ve Uygulanışı: 2 çorba kaşığı ayva çekirdeğini yarım litre suya atarak kaynatın. Çekirdekleri süzün ve soğumasını bekleyin. Anti bakteriyel özelliği olan bu suyu, sivilcelerin daha da yayılmasını önlemek için yüz yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Ayva çekirdeğinin faydaları, ayva maskesinin içinde gizlidir.  Ayva çekirdeği kanı temizler, karaciğer tembelliğini giderir, kalp çarpıntısını teskin eder, varis oluşumunu önler, cinsel gücü arttırır, idrar yolu iltihaplarının iyileşmesini sağlar, çocuk ishallerine iyi gelir, anne sütünü arttırır, sivilce ve akne izlerini geçirir, cilt güzelliği için birebirdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ayva-cekirdegi-maskesi/