B Vitamini Nelerde Bulunur

Vitaminlerin vücudumuz için hayati önemini herkes bilir. Ancak neredeyse hiç birimiz hangi vitamni nereden alacağımızı bilmeyiz. Popüler vitaminler olan A ve C vitaminlerinin edinim kaynakları her ne kadar kısmen biliniyor olsa da, en az onlar kadar kıymetli olan b gurubu vitaminleri neredeyse hiç birimiz tanımayız. Oysa yaşamsal fonksiyonlarımızın kesintisiz devamı ve elbette yaşam konforumuz için b vitamini nelerde var bilmeliyiz. Size bu sayfamızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

B vitamini insan hayatı için önemli bir yer tutmaktadır. İştah açısından, sindirim, sinir ve bağışıklık sistemi onarma ve kontrol etme bakımında vücut için B vitamini mutlaka alınmalı yoksa insanoğlu yaşamı boyunca çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. 4 farklı B vitamini grubu vardır. B vitamini nelerde var sorusuna birçok besinde bulunduğu kesinlik kazanmıştır. Bu vitaminler tuz, şeker ve suda eriyebilen vitaminler olduğunu unutmamak gerekir. B vitaminleri eğer yemek esnasında kullanılıyorsa ve bu yemeğe su konulursa besin özelliğini yitirmektedir. B vitaminleri kaybolmaktadır. B vitamini eksikliği kişilerde iştahsızlık, kabızlık, mide ve bağırsak bozukluğu ve birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

B vitamini maya, et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, yumurta sarısı, hububat, kuru kayısıda bolca bulunabilen vitamindir. B vitamini nelerde var bu ürünlerden başka sorusuna; bezelye, ıspanak, yağsız peynir, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. İlk keşfedildiğinde tek bir vitamin olduğunu sanılan B vitamini daha sonraları araştırmalar yapıldıkça tek bir vitamin olmadığı anlaşılmıştır. Birçok maddeden oluştuğunu anlaşılmıştır. B vitaminleri birbirini tamamlayan özelliktedirler. Bunun içindir ki bu vitaminler toplu olarak verilmektedir. B vitamini özellikle sinir sistemini ve sindirim sisteminden etkili olan bir vitamin olduğu için bu ürünlerin iyi bilinmesi ve yeterince tüketilmesi gerekir. Aksi takdir de birçok rahatsızlıkla insan karşı karşıya kalmaktadır.

B vitaminin farklı gruplardan meydana geldiğini belirmiştik. B vitamini nelerde var bu grupların içerisinde incelendiğinde B1 vitamini, tahıl gruplarında bolca bulunmaktadır. Bunların dışında sığır etinde ve bira mayasında bulunabilmektedir. Soya fasulyesinde, bala, ceviz, yürek ve domuz etinde oldukça fazladır. Bu besinlerde oldukça fazla olan B1 vitamini az da olsa karnabaharda, mısır ekmeğinde, kurum üzüm, süt ve süt ürünlerinde, patateste, erikte bulunmaktadır. Özellikle iştahsızlık çeken insanlar, hamile kadınlar ve sinir ağrısı çeken kişilerin bu ürünlerden tüketmesi tavsiye edilmektedir. B2 vitamini eksikliği sonuncunda gözde bozukluklar meydana gelebilmektedir.  Karanlıkta görme oranının azalmasına nenden olmaktadır. Işığın fazla olunduğu yerlerde bile korkmaya neden olan bu eksiklik mutlak suretle giderilmelidir.

B Vitamini Nelerde Bulunur 1

B vitamini grupları içerisinde B2 vitaminin eksikliğini gidermek için süt tozu, böbrek ve karaciğer tüketilmesi gerekmektedir. Bunun dışında yoğurt, yürek, badem, bezelyede bu vitamin bolca bulunabilmektedir. B3 vitamini, yumurta, balık, havuç, hurma ve buğdayda bulunmaktadır. B5 vitamini karaciğerde, kırmızı et, tavuk, kuruyemiş, baklagillerde ve tahıllarda bulunmaktadır. B6 vitamini ise yumurta, balık, avakoda, muz, patates, soya fasulyesi, mısır, yulaf, havuç, kuruyemişte de bulunur. B7 vitamini bu vitamin bira mayasında oldukça fazladır. Bunların yanında, süt, fındık, balık ve patateste bulunur. B9, tüm tahıllarda bulunur. B12 vitamini ise sığır etinde, süt, balık, yumurta, karaciğerde bol miktarda bulunan bir vitamin çeşididir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/b-vitamini-nelerde-bulunur/