B Vitamini

Vitaminler, vücudumuzdaki pek çok farklı sistem üzerinde etkili, hatta pek çoğunun verimli çalışmasında esas unsur olarak etkili unsurlardır. B1 vitamini, B12 Vitamini ve diğer B vitaminleri de hayati fonksiyonlar üzerinde etkili vitamin türleri olarak öne çıkmaktadır. Bu sayfamızda size b vitaminleri ile ilgili genel bilgiler vereceğiz ve elbette nasıl edineceğiniz, etkileri gibi konulara da değineceğiz.

B vitamini aslında bir grubun adını aldığı bir vitamin çeşididir.  Suda eriyebilen ve vitamin karakterine bürünen koenzimlerin metabolizmasında çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. B grubu arasında biotin, nikotinik asit, folik ve pantotenik asit vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler B vitamini karışımı adını almaktadır. B vitaminleri B1 vitamini, B2, B6, B12 vitaminlerin hepsine verilen addır. B vitamini yağların hazmedilmesini kolaylaştırabildiği için ishallerin veya mide bulantılarının oluşmasını engeller. Bunun yanısıra sinir hücrelerini yapılandırarak sinirleri dinlendirici etkiye sahiptir. Cildi parla, canlı ve diri tutmasını sağlayan vitamin grubudur. Bu vitamin grubu tırnakların kırılmamasını sağlar ve tırnaklarını güçlendirici etkiye sahip bir vitamindir.

B Vitamini 2

B1 Vitamini ve B12 vitamini içeren bu grup sindirim sistemi, iştah ve sinir sistemi için çok gerekli olan ve hayati önem taşıyan vitamin grubudur.  Suda erime özelliği gösteren bu vitamin vücutta depo edilebilen bir yapıya sahip değildir. Yemeklere ve suyu dökülürse bu vitaminler özelliği kaybetmektedirler.  Gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlayan ve dengesi kuran bu vitamin tahıllarda, yağsız et bölümünde, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda bolca bulunan bir vitamin özelliği göstermektedir. Ispanak ve bezelyede bol miktarda bulunan B grubu vitamin çeşitleri vücut için hayati önem arz edecek kadar değerli vitamin grubudur.

B Vitamini Ne İşe Yarar

Suda eriyen vitamin olan B vitaminleri özellikle öğrenme hızını hızlandırır, hafıza gücünü olabildiğince kuvvetlendirir, insan vücudunda konsantrasyonu güçlendirici bir etkiye sahiptir. Zihinsel ve bedensel sağlığı da destekler. B1 vitamini enerji metabolizmasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda sağlıklı ve sağlam bir sinir sistemi için gereklidir. Sinir hasta vakalarında B1 vitamini eksik oluşu bu gibi vakaların görülme oranı hızla artırmaktadır. Eksik olduğunda u vitamin değeri vücutta hat safhada yorgunluk, sinirlilik baş göstermeye başlar. Dikkat eksikliği ve hafızada önemli ve ciddi sorunlar meydana getirebilir. Aşırı eksikliği sonucunda beriberi hastalığı olarak da bilenen vakanın gerçekleşmesine neden olur.

B Vitamini Ne İşe Yarar

B vitamini eksikliğini yaşamamak için B grubu vitamini taşıyan besinlerin çokça tüketilmesi önerilmektedir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Kansız olarak tabir edilen hasta vakalarında B12 vitamini eksikliği sıklıkla bildirilir.  Hafızayı güçlendirici etkiye sahip olan bu vitamin grubu konsantrasyonu muhteşem bir derecede geliştiren bir etkiye sahiptir. B12 vitamini eksikliği yaşayan vücut değişik hastalara yakalanabilirler. Aşırı yorgunluk,  depresyon nöbetlerindeki artış, iştahsızlık sonucunda ciddi derecede kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Hafıza sorunlarının baş gösterdiği bedende B12 vitamini eksikliği görülmektedir. Ellerde ve ayaklarda aşırı bir uyuşma hissi yaşanmaktadır. Anemi ve sinir sistemi bu vitamin eksikliği sonucunda hasar görebilir. Bu vitamin sindirim sistemi ve sinir sistemi için önemli bir vitamindir.

B gurubu vitaminlerin özellikle gebelik döneminde folik asit ile birlikte yeterince alınmaları gereklidir. Bu sebeple B vitamini ihtiyacını karşılamaya yönelik tedbirlerinizi almalı ve hekiminizden bu konu ile ilgili destek talep etmelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/b-vitamini/