B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B12 vitamini, suda çözülen vitaminler arasında yer almakta olup vücudumuz için son derece büyük bir öneme sahip olan bir vitamin çeşididir. Suda çözülebilmesi sebebi ile vücutta fazla miktarda B12 olması durumunda, bu fazlalık idrar yolu ile dışarı atılabilmektedir. B vitaminlerinin diğer çeşidi gibi, B12 vitamini de kişilerin metabolizmalarını hızlandırmakta ve güçlendirmektedir. Bütün bunların yanı sıra vücut içerisindeki alyuvarların oluşmasını da sağlamaktadır. Vücut içerisinde oluşan sağlıklı alyuvarlar, kişilerin kendilerini çok daha dinç ve enerjik olmasını da sağlamaktadır. B12 vitamini, aynı zamanda merkezi sinir sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahip olan bir vitamin çeşididir.

B12 vitamini eksikliği nelere yol açar? Sorusu, kişiler için son derece büyük bir merak ile yöneltilmektedir. Kişilerin kendi gözlemlerine dayanarak sonuç elde edemeyecekleri B12 vitamini eksikliği, başka bir hastalık ile karıştırılabilmektedir. B12 vitamininin eksikliğinde meydana gelen birçok belirti, bazı hastalıkların belirtilerine de oldukça benzemektedir. Bu sebeple de bu vitaminin eksikliğine karar verilirken, muhakkak doktor kontrolünde bir kan testinin yaptırılması gerekmektedir. Son derece kolay bir şekilde tespit edilebilen B12 vitamini eksikliği sayesinde, kişiler zaman kaybı yaşamadan gerekli olan tedavilerine başlayabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B12 vitamini, vücut tarafından üretilen bir vitamin değildir. Buna rağmen çok sayıda besin içerisinde oldukça yüksek oranlarda B12 vitamini bulunmaktadır. Kişilerin B12 vitaminine ihtiyaç duyması halinde doğal yollar ile alabildiği gibi aynı zamanda birtakım B12 ilaçları ile de ihtiyaçlarını karşılayabilme imkânına sahip olabilmektedir. B12 vitamini eksikliği, diğer vitaminlerde olduğu gibi kişinin yaşının ilerlemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle 50 yaşını geçmiş olan kişilerin vücutları B12 vitamini emilimi yapmakta zorlanabilmekte ve bu sebeple de B12 vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? 1

B12 vitamini bulunan besinler, genellikle hayvansal gıdalardır. Bu sebeple de vejetaryenlerin bu gıdaları tüketememesinden dolayı, B12 vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmaları da kaçınılmaz olmaktadır. Kilo verme amacı ile geçirilmiş olan mide ve bağırsak ameliyatları sonrasında, bu organların birtakım işlevleri güçlükle yerine getirmesi gözlemlenebilmektedir. Bu ameliyatları geçiren kişilerde, B12 vitamini emilimi zor olmakta olup bu sebeple de bu vitaminin eksikliği görülebilmektedir. Mide asidi problemi yaşayan kişilerde ve çölyak hastalarında, B12 vitamini eksikliği problemi meydana gelebilmektedir.

Kişilerin vücutları için gerekli bir vitamin çeşidi olan B12 vitamini, birbirinden farklı besin tarafından vücuda alınabilmektedir. Sağlıksız ve düzensiz beslenen kişiler, bu vitamine sahip olan besinleri tüketmemesi halinde, vücudunda bulunan B12 vitamini depoları da boşalmaktadır. B12 vitamini eksikliği nedenleri arasında alkol alışkanlığı da bulunmaktadır. Çok fazla miktarda alkol tüketen ya da sürekli olarak alkol tüketen kişilerde, B12 vitamini emilimi oldukça güç bir şekilde olmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? 2

Et, süt, ciğer, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal besinlerin içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Meyve, sebze ve bakliyat grubu besinlerin içerisinde ise kesinlikle B12 vitamini bulunmamaktadır. Bu sebeple de kişilerin B12 vitamini ihtiyacını besinler aracılığı ile karşılamak istemesi halinde, hayvansal gıdalara yönelmesi gerekmektedir. Beslenmesine dikkat etmesine karşın, birçok kişide hala B12 vitamini eksikliği görülebilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise, B12 vitamininin emiliminin vücut tarafından yapılamamasıdır. Unutkanlık, kaygı, depresyon, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, görme bozukluğu, sinirlilik hali ve buna benzer belirtileri kendisinde gören kişilerin, zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/b12-vitamini-eksikligi-neden-olur/