Bağırsak Detoksu

Vücudumuzda biriken toksinler bağırsaklar ile dışarı atılır. Bu dışarı atım sırasında bir miktar toksinin emilimi gerçekleşir. Bu emilen toksinler birikerek vücutta şişkinlik, bağırsaklarda gaz ve kabızlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunların ortaya çıkmaması için bazı özel karışımlar ile bağırsak detoksu yapılabilir. Bu yazımızda sizlerle bağırsak detoksu nedir sorusundan yola çıkarak bağırsaklarınızı toksinlerden arındırma yollarını paylaşacağız.

Bağırsak Detoksu 1

Bağırsak temizleme detoksu bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlar. Özel karışımlar ile hazırlanıp uygulanabilen bağırsak temizleme detokslarının yanında bazı özel besinler ile bağırsakların temizlenmesi sağlanabilir.

 • Bağırsakların kendi kendini temizlemesi için en iyi madde sudur. En doğal ve en etkili detoks içeceği olan suyu günde 10-12 bardak tüketmek gerekir. Bağırsakların temizlenmesi ve toksinlerin atılması için suyun yeterli miktarda alınması gerekir.
 • Antioksidan özelliği yüksek olan C vitamini deposu limon, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında etkili olacaktır. Bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal, bir tutam tuz ve yarım limonun suyunu karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı her sabah düzenli olarak tükettiğinizde bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bağırsakların temizlenmesi için etkili olan bir diğer içecek de elma suyudur. Sabahları bir bardak elma suyu içmek, elma suyundan yarım saat sonra 1 bardak su içmek, bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu uygulamayı 2-3 gün tekrar etmek gerekir.
 • Hem sindirim sistemi, hem de bağırsaklar için faydalı olan yoğurdu günlük olarak tüketmek önemlidir. Her gün sade yoğurt tüketmek istemeyenler taze mevsim meyveleri ile birlikte de yoğurt tüketebilirler.
 • Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır?

  Bağırsak detoksu konusunda çok sayıda uzmanın da çalışmaları mevcuttur. Bu konuda Ahmet Maranki tarafından geliştirilmiş özel bağırsak temizleme detoksu ilk sırayı alıyor. En fazla 3 gün süre ile uygulanması gereken bağırsak detoksu Maranki tarafından özel olarak geliştirilmiş ve önerilmiştir.

 • 5 adet çilek ya da bir dilim karpuz
 • 2 tatlı kaşığı yulaf kepeği
 • 2 tatlı kaşığı keten tohumu
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
 • Alkali su
 • Bağırsak Detoksu 2

  Hazırlanışı

  Detoks suyu için gereken malzemeleri teker teker blenderden geçirin ve karışım içilebilecek kıvama gelene kadar 5-6 dakika karıştırın. Taze olarak oda sıcaklığında tüketin. Elde ettiğiniz bu karışımı 3 günden fazla ve günde 3 defadan fazla tüketmemeniz gerekir. Aksi halde faydasından çok zararını görebilirsiniz.

  Ahmet Maranki bağırsak detoksu tarifi, sağlık sorunu olmayan herkes tarafından uygulanabilir. Kilo problemi olan, alkol ve sigara alışkanlığı olan kişiler tarafından daha çok uygulanan bu detoks, hamile ve emziren anneler tarafından uygulanmamalıdır.

  Bunun dışında tansiyon problemi olan, şeker hastalığı, kalp hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanması gereken kişiler tarafından kesinlikle uygulanmamalıdır.

  Bağırsakların temizlenmesi için uygulanabilecek özel detoks sularından birisi olan kabak, havuç ve yeşil elmalı doğal karışım da bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlayabilir. Bu özel detoks suyu için;

  Bağırsak Detoksu 3

 • 1 adet yeşil elma
 • 1 adet orta boy kabak
 • 2 adet havuç, yeterlidir.
 • Sebzelerin hepsini blenderden ya da mutfak robotundan geçirin. İçilebilecek kıvama geldiğinde taze olarak tüketebilirsiniz. Bu detoksu sadece 3 gün uygulamanız ve her gün 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerekir. Aksi halde diğer detoks suyu uygulamasında olduğu gibi yararından çok zararını görebilirsiniz.

  Bağırsak detoksu uygulamalarından önce kesinlikle bir doktordan konu ile ilgili onay almanızı öneririz. Yapmak istediğiniz uygulama hakkında onay aldıktan sonra yine dikkatli bir şekilde bağırsak detoksunu uygulamanız gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bagirsak-detoksu/