Bakır Nasıl Parlatılır Pratik Bilgiler

Bakır nasıl parlatılır pratik bilgiler, eski zamanlarda bakır eşyalar yemek yapımında kullanılan kap kacaklar arasında yer alırdı. Zaman içinde kullanımları rafa kalktı ve şimdilerde daha çok dekor amaçlı kullanılmaya başlandı. Bakırdan siniler, ibrikler, bakraçlar, kovalar, güğümler evlerde süs eşyası olarak kullanılmaktadır.

Bakır Nasıl Parlatılır Pratik Bilgiler 1

Bakır, havadaki oksijenle tepkimeye girerek oksitlenir ve bir süre sonra da parlaklığını ve kızıl rengini kaybetmeye başlar. Eskiden bakırı kalaylayan ve parlatan ustalar vardı. Günümüzde ise bu iş için özel üretilen parlatıcılardan alarak bakır parlatma işlemi yapılabilmektedir.

Yahut evde kendi kendinize de basit yöntemlerle parlatma işlemini yapabilirsiniz. Bakır eşyalar nasıl parlatılır sorusu için en pratik yanıtlar aşağıda.

Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Limon ile parlatmak: limonu ortada ikiye kesin ve tuza batırarak bakırın dış yüzeyine sürün. Daha sonra ılık suyla yıkayın.

Amonyak ile temizlemek: Amonyağa batırdığınız bezle bakırın üzerinde kararan kısımları silip yıkayın.

Bakır kaplar nasıl parlatılır sorusunun yanıtlarından birisi de sirke ile parlatmaktır. Yumuşak bir bezi sirkeye batırın ve bakır kaplarınızı silin. Bu yöntem de bakırı parlatan bir yöntemdir.

Bakır Nasıl Parlatılır Pratik Bilgiler 2

Bira ile temizlemek: Bira da bakırı temizlemekte kullanılan etkili bir maddedir. Birayı, geniş bir kabın içine boşaltın ve parlatmak istediğiniz bakır eşyayı biranın içine yatırın. 2-3 dakika bekledikten sonra çıkarın. Bakır kabın birayla temas eden kısımlarındaki renk değişimini hemen görebilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir bezle bira içinde beklettiğiniz bakırı yüzeyi ovun. Bakırın nasıl parladığını göreceksiniz.

Ketçap ile parlatmak: İlginç gelebilir ama ketçap da bakırı parlatan bir maddedir. Ketçabı bakırın dışına krem sürer gibi sürün ve yumuşak bir bezle hafifçe ovalayarak temizleyin. Daha sonra suyla durulayıp kurulayın. Bakır kabınızın pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Bakır çaydanlık nasıl temizlenir sorusunun yanıtı da şöyle verilebilir. Bir kabın içine yarım limonu sıkın ve üzerine de 2 çay kaşığı sirke ilave edin. Karışımı bir bez yahut fırça yardımıyla çaydanlığa ovarak sürün. Ve ardından bol suyla durulayarak temizleyin.

Bakır Nasıl Parlatılır Pratik Bilgiler 3

Ketçapla temizleme yöntemini bakır çaydanlıklarınız üzerinde de deneyebilirsiniz.

Bakır Neden Kararır?

Bakır madeni, bulunduğu ortamdan da etkilenerek yüzeysel oksitlenme sebebiyle pas tutabilir, kararabilir. Bu değişime kimya biliminde korozyon adı verilir. Hak arasında ise bakırın kararması olarak adlandırılır. Korozyonun meydana geliş sebebi bakırın karbonatla kaplı olmasıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bakir-nasil-parlatilir-pratik-bilgiler/