Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında başımıza gelen, uzun bir süre yakamızı bırakmayan en önemli rahatsızlıklar içerisinde yer alıyor balgamlı öksürük. Solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi olan balgamlı öksürük, aynı zamanda daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi çoğu zaman. Aslında öksürükle birlikte balgamın dışarı atılması, vücudun temizlenmesi anlamına geldiğinden bir açıdan da balgam, faydalıdır diyebiliriz. Ancak balgamlı öksürük, sürekli olarak tekrar ettiğinde ve doktora giderek teşhis konulmadığında durum daha da ciddi bir boyuta varabiliyor.

Balgamlı öksürük için şurup kullanmak, çoğumuzun bu rahatsızlığı atlatmak için başvurduğu ilk yöntem. Ancak yine de öksürük şurubu kullanmadan önce kesinlikle bir doktora görünmek gerekiyor. Bilinçsizce kullanılan öksürük şurupları, yan etkileri nedeniyle hastaların durumunu daha da kötüleştirip, daha da çok öksürmesine neden olabilmekte. Balgamlı öksürük için şurup kullanacaksanız Carven gibi bitkisel öksürük şuruplarını kullanarak, şurupların yan etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Balgamlı Öksürük Tedavisi

Balgamlı öksürüğün tedavisinde balgam sökücü şurup ve ilaçların oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bitkilerin şifalı özelliğinden yararlanmak istiyor, şurupların yan etkileri ile karşılaşmamayı diliyorsanız; evde kendiniz de balgamlı öksürük için bitkisel yöntemlerden yararlanmayı deneyebilirsiniz.

İşte evde deneyebileceğiniz o yöntemler;

 • Ihlamur, şüphesiz ki öksürük dediğimizde ilk aklımıza gelen bitki. Ihlamur, karanfil, zencefil ve tarçını karıştırıp birlikte kaynatarak, balgamlı öksürük yanı sıra bronşit rahatsızlığınızı da tedavi edebilirsiniz. Bu bitkileri güzelce kaynattıktan ve 15 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra tüketmeniz, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Tere kürü, balgamlı öksürük tedavisinde tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem. Kaynattığınız yarım litre suya 14-15 adet taze tere kattıktan ve 3 dakika kaynattıktan sonra terenin suyunu süzmeli ve süzdükten sonra suyu soğutmalısınız. Ardından elde ettiğiniz tere suyunu yemekten önce ya da yemeklerden yaklaşık olarak iki saat sonra içerek, balgamın sökülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Geçmeyen balgamlı öksürük, söz konusu olduğunda kesinlikle doktora görünmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Özellikle balgama kan eşlik ediyorsa bu durum akciğer kanseri ya da veremi gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

  Geçmeyen balgamlı öksürük, sık sık tekrarlıyor ve öksürüğe yüksek ateş ekleniyorsa bu da zatürenin habercisi olabilir.

  Hekimlere göre, balgam içeren öksürük, iyiye işarettir.  Zira akciğerler mevcut sorunu ortadan kaldırmak için mukoza üretmekte ve dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Esas endişe edilecek kuru öksürüktür ki, çoğu zaman ciddi üst solunum yolları enfeksiyonlarına işaret eder ve vücudun savunma mekanizmalarının efektif çalışmadığına delalettir.

  Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? 1

  Oysa bahsettiğimiz gibi balgamlı öksürük güçlü bir savunma mekanizmasıdır ve sorunların çözülmesinde oldukça etkilidir. Örneğin zatürre hastalarında, öncelikle balgam oluşturmaya yönelik tedaviler uygulanır. Bol su içmek akciğerlerin balgam üretmesi için yeterli olmaktadır. Buna rağmen balgam oluşmazsa ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Tabii  geçmeyen balgamlı öksürük bir sorundur ve hekimin bu konuda bilgilendirilmesi ve gerekli tetkiklerine yapılması gereklidir. Gözden kaçırılan bir enfeksiyon veya akciğer dışındaki unsurlardan kaynaklanan sorunlara müdahale edilmesi gerekebilecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/balgamli-oksuruk-nasil-gecer/