Balık Nasıl Yapılır?

Denizlerin sevgilisi, derya kuzusu balık, hem son derece faydalı, hem de hayli lezzetli bir et çeşididir. Hem faydalı vitamin ve mineralleri almak, hem de bu lezzetten mahrum kalmamak için haftada en az 1 kez mutlaka taze mevsim balığı yenmelidir.

Balık evde yapılacaksa, balık temizleme yöntemlerini de bilmek gerekir. Balık temizleme işlemi ve balık pişerken mutfakta bıraktığı koku sıkıntı verse de, balık yemekleri en vazgeçilmez lezzetlerden birisidir. Evde balık yapmak icap ettiğinde balık nasıl pişirilir, püf noktaları nelerdir hususları da önem kazanır. Bakalım değişik yöntemlerle balık nasıl pişirilir, hangi balığa en çok hangi pişirme yöntemi uygun düşer?

Balık pişirme yöntemlerini kızartma, sığ kızartma, ızgara, fırınlama, buğulama, sote ve rosto olarak sıralamak mümkündür.

Kızartma: Küçük balıklar bütün olarak, büyük balıklar ise dilimler halinde ve bol yağda kızartılmalıdır. Balığı kızartmadan evvel unlamak hem daha lezzetli ve gevrek olmasını hem de tavaya yapışmasını önler. Balığı iyice temizleyip yıkadıktan sonra suları süzdürülmeli ve kağıt havlu ile kurulanmalıdır ki kızartırken sağa sola yağ sıçramasın.

Balığın kızaracağı yağı da iyice kızdırmak gerekir ki balık fazla yağ çekmeden kızarsın ve çıtır çıtır olabilsin.

Balık Nasıl Yapılır? 1

Sığ kızartma:  Sığ kızartma tekniğinde tavaya daha az yağ konulur ve balık sığ yağda kızartılır.

Balık Nasıl Yapılır? 2

Izgara: Balık nasıl pişirilir sorusuna en sık verilen ve en sevilen yöntemlerden birisi de ızgaradır. İri ve yağlı balıklar ızgara için daha makbuldür, aksi takdirde ızgaraya yapışabilir. Izgara edilecek balıklar, 2-3 saat evvelinden zeytinyağı ve soğan suyu ile soslanırsa daha da lezzetli olacaktır. Balığın üzerini pişerken patlamaması için bıçakla çizmek gerekir.

Balık Nasıl Yapılır? 3

Fırında: Balık ortalama 180 ya da 200 derece ısıtılan fırında pişirilebilir. Fırınlama tekniğinde fırın tepsisi veya kabına yağlı kağıt sererek balığın yapışması engellenebilir. Balığın yanına sebze dilimleri de dizilebilir.

Balık Nasıl Yapılır? 4

Rosto: Balığın yüksek ısıda fırında başka hiçbir malzeme eklenmeden pişirildiği yöntemdir. Bu yöntemle pişen balığın dışı çıtır çıtır, içi ise sulu, yumuşak ve lezzetli olur.

Balık Nasıl Yapılır? 5

Sote: Yapışmaz yüzeyli ve kalın tabanlı bir tavanın içi hafifçe yağlanıp iyice ısındıktan sonra, fileto balıklar her yüzü 2’şer dakika pişirilerek sote edilir. Sote işleminde tereyağı kullanmak daha iyi ve lezzetli netice verir.

Kefal, mezgit, kırlangıç, yayın, levrek gibi beyaz etli ve büyük balıklar suda haşlamaya da elverişlidir. Haşlama yaparken suya bazı sebzeler ve baharatlar ilave edilerek balığın kokusu hafifletilebilir. Haşlamadan artan su ile nefis bir balık çorbası da yapılabilir.

Balık Nasıl Yapılır? 6

Buğulama: Buğulama da farklı bir pişirme yöntemidir. Diyet ve perhiz yapanlar ve hafif yemekleri tercih edenler için son derece uygun ve sevilen bir pişirme tekniği olan buğulamada, buğulaması yapılacak balıklar ya kendi suyuyla, ya da rendelenmiş domates ilavesiyle tencerede kısık ateşte pişirilir.

Fırında da buğulama yapılabilir. Buğulama daha çok beyaz erli balıklara uyum sağlayan bir pişirme tekniğidir. Buğulamanın bir başka yöntemi de alüminyum folyo kullanılarak yapılanıdır. Balık, yağlı kağıda yahut alüminyum folyoya sarılarak kendi buğusuyla pişirilir ve hem yumuşacık hem de çok lezzetli olur.

Balık Nasıl Yapılır? 7

Ya da ağzı kapalı bir tencerede limon dilimleri, birkaç adet defne yaprağı ve tereyağı ile kendi buharında da pişirilebilir. Buğulama tekniğinde de tencereye ilaveten havuç, kereviz, patates, maydanoz gibi sebzeler konulabilir.

Daha başka balık nasıl pişirilir diye sorarsanız tütsüleyerek, kurutarak ve tuzlayarak da diyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/balik-nasil-yapilir/