Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balık Sırtı Nasıl Örülür
Balık sırtı örgü günlük kullanımda düz ya da dalgalı saçlara uygulanabilen toplu görünümdeki bir saç modelidir. Evde kendi saç modelini yapmak isteyen kadınlar için balık sırtı örgü yapmak zor gibi görünse de, basit birkaç teknikle kolaylıkla üstesinden gelinebilir. Biraz kol ağrımasına neden olan ve biraz da özen isteyen bir yöntem olmasına rağmen sonuçtaki hoş görüntü her şeye değer.

Balık sırtı nasıl örülür? Saçlarınızı balık sırtı yapmak için öncelikle saçların düzgünce taranması ve saç tellerinin dolgunlaştırılması gerekir. Ardından balık sırtı yapılacak alan belirlenerek bir adet saç demeti üç eşit parçaya ayrılır. Balık sırtı örgünün ilk adımı tıpkı normal saç örgüsü gibidir. Elinizdeki üç eşit parçadan düz örgü örün ve daha sonraki adımlarda da sağdan ve soldan yeni saçlar ekleyin. Bununla ilgili bir püf noktası ise; her yeni saç alışınızda parmaklarınızda tıpkı saç tarar gibi düzeltme işlemi yapmaktır. Bu balık sırtının daha derli toplu gözükmesini sağlar. Balık sırtı örgüyü nereye kadar devam ettireceğiniz size kalmıştır. İstediğiniz yerde durup düz örgü ile devam edebilir, isterseniz araya aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Eğer saçlarınızda renkli kısımlar varsa, örgü sırasında renkli yerler de balık sırtına hoş bir görünüm katacaktır. Son olarak bitirmek istediğinizde örgünüzü lastik bir toka ile sabitleyebilirsiniz. Saç spreyi sıkarak daha düzgün bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Genel anlamda balık sırtı örgüsü iki şekilde yapılabilir; bunlardan ilki ters örgüdür. Ters örgü örmek için saçınızın örgü yapacağınıaz kısmını üstten toplayın. Daha sonra diğer tutamları alt kısımdan geçirin. Düz örgü de bu işlemin tam tersidir; bu defa saç tutamları üstten geçirilir.

Balık sırtı örgü hata yapmaya müsait, yani özellikle potluk yapması muhtemel saç modellerindendir. Bu nedenle örgü sırasında buna dikkat edilmelidir. Ayrıca, balık sırtını katlı saçlara ve kısa saçlara uygulamak oldukça güçtür. Yapılsa dahi ortaya iyi bir sonuç çıkmaz.

Balık Sırtı Modelleri

  • Çift Balık Sırtı Örgü: Eğer normal balık sırtından farklı bir tarz arıyorsanız bu model seçilebilir.

Çift-balık-sırtı-örgü

  • Uzun Saç Balık Sırtı Örgü: Bu tip saçlara farklı toplama biçimleri ve aksesuarlar eklemek kolaydır.

Uzun-saç-balık-sırtı-Örgü

  • Ensede Balık Sırtı Örgü:Ense kısmında topuz yapılır ve balık sırtı örgü ile birleştirilir.

Ensede-balıksırtı-örgü

  • Asimetrik Balık Sırtı Örgü: Örgü yapılırken yanlardan alınan tutamlar farklı noktalardan alınarak asmietrik bir görünüm elde edilir.

Balık Sırtı Nasıl Örülür 1

  • Yandan Balık Sırtı Örgü: Ense hizanızdan değil de, biraz daha yandan başlanılan ve uçları öne kıvrılabilen görünümdeki modellerdir.

Balık-Sırtı-Nasıl-Örülür

  • Topuzlu Balık Sırtı Örgü: Sıkı bir topuz yapıp ardından sarkan parçaları balık sırtı yapabilirsiniz.

Topuzlu-balık-sırtı-örgü

  • At kuyruğu Balık Sırtı Örgü: İki modelin birleştirilmesinden oluşan oldukça güzel görünümdeki modeldir.

At-kuyruğu-balık-sırtı-örgü

  • Geniş Balık Sırtı Örgü: Özellikle balık sırtı geniş bırakılarak başın daha dikkat çekici olması amaçlanır. Makyajı ön plana çıkaran bir modeldir.

Geniş-balık-sırtı-örgü

  • Fransız Balık Sırtı Örgü:Asimetrik örülmüş balık sırtı modellerinden biridir.

Fransız-balık-sırtı-örgü

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/balik-sirti-nasil-orulur/