Balık Yağının Saça Faydaları

Balık Yağının Saça Faydaları
Çoğunlukla ton balığı, uskumru, kefal, mersin balığı, somon, sardalye, lüfer, alabalık ve ringa gibi yağlı balıklardan elde edilen; kalp damar sağlığı, bağışıklığın güçlendirilmesi ve pek çok bedensel işlevin yerine getirilmesinde etkin rol oynayan balık yağı, saçlara da yüksek fayda sağlar ve sizi hem sağlıklı hem de parlak saçlara kavuşturur.
Donuk, mat ve cansız gözüken saçlar, ne kadar gür ve bakımlı olursa olsun, istenen etkiyi bırakmaz. Bu da çoğunlukla alınan yahut alınmayan gıdalarla ilintilidir.

Balık yağının saçlarınıza etki etmesini istiyorsanız, fön, saç maşası, düzleştirici gibi  ısı veren cihazları saçlarınızdan uzak tutmanız gerekmektedir. Balık yağı kullanımından 2-4 hafta sonra etkileri görmeye başlarsınız. Bünyeniz alerjikse yahut diyabet hastasıysanız, balık yağı kullanmadan önce bir hekime danışmanız doğru olacaktır.  İşte balık yağının saça faydaları ; 

  • Balık yağı, içeriğindeki omega 3 ile derinin tamir edilmesini sağlar, saç diplerindeki yağ seviyesinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
  • Balık yağı saçların mat ve cansız görüntüsünü ortadan kaldırır.
  • Saç diplerindeki kan dolaşımı hızını arttırır.
  • Balık yağı sayesinde saçlar daha hızlı ve sağlıklı uzar. 
  • Balık yağı saçlara natürel bir ışıltı verir.
  • Saç telleri balık yağı sayesinde kırılmaya karşı daha güçlü hale gelir.
  • Saça yaptırılan işlemlerin, saç tellerine zarar vermesini engeller.
  • Balık yağı ile saçlarınızdaki canlılık uzun süre korunur.

Balık-Yağı-Saç-Dökülmesini-Engeller-mi

Balık Yağı Saç Dökülmesini Engeller mi?

İçerdiği saç yapısını koruyan ve besleyen dinamikler sayesinde balık yağı, saç köklerini ve saç tellerini güçlendirerek saç dökülmesini engeller ve yeni saç çıkmasına olanak tanır.

Balık Yağı İle Yapılan Saç Maskeleri
Eczanelerde satılan sıvı balık yağlarından 3-4 çorba kaşığı kadar saç derinize masaj yaparak uygulayıp, yarım saat kadar bekletip şampuanla arıtabilirsiniz. Haftada 1 kez yapacağınız bu uygulama saç deriniz ve saç telleri üzerinde hayli etkili olacaktır. Balık yağını ayrıca dahili yoldan da alabilirsiniz. İçeriğindeki omega 3 aminoasitleri ile saçlarınız içerden de beslenecektir.

Balık yağına ekleyeceğiniz yumurta sarısı ve bir miktar zeytinyağı ile yapacağınız saç maskeleri de yine saçlarınızı kökten uca besler.

Balık-yağı-ile-yapılan-saç-maskeleri,

Balık yağı ve saç sağlığı birbiriyle ilişkili iki gerçekliktir. Vücudun kendi üretemediği bazı enzimler ve özellikle omega 3 yağ asitlerini ihtiva eden balık yağı, son derece önemli bir besin kaynağı. 

Saç Bakımında Balık Yağı Kullanımı
Balık yağını saçlarınız için kullanmadan evvel, E vitamini açısından zengin olan zeytinyağı ile karıştırmanız da mümkündür. Bunun için 1-2 adet balık yağı kapsülünü yarım su bardağı zeytinyağına karıştırmanız yeterlidir. Bu karışımı haftada 1 kez saç derinize tatbik edebilirsiniz. Saçlarınıza streç film, bone yahut ılık havlu sararak 30 dakika bekleyip, şampuanlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/balik-yaginin-saca-faydalari/