Balın Saça Faydaları

Balın Saça Faydaları
Baldan daha tatlı bir yiyecek sanırız yok. Yaz güneşlerinin ışınlarını bağrında toplayarak saklayan, içerdiği onca kuvvetli ve değerli enzim sayesinde hastalıkları iyileştiren, şifa saçan, gülümseten bal, en kıymet verdiğimiz güzellik unsuru olan saçlarımıza da güzellik hediye ediyor cömertçe… Bal, doğanın sunduğu yiyecekler arasında en saf olanıdır. Pek çok çeşidi olan bal, kahvaltı sofralarını süslemekle kalmıyor; çeşitli tatlılara, içeceklere lezzet katıyor, yetmiyor cilde ve saçlara ışıltı veriyor. Balın saça faydaları; yapısında bulunan nemlendiriciler, saçı kırılma ve kopmalara karşı koruyor.

Balın Saça Faydalarını Sıralayacak Olursak

 • Bal saç derisini onarır, kepeklenmeyi giderir
 • Yoğun nemlendirme özelliğiyle saçlara hak ettiği nemi sağlar
 • Yıpranmış saçları eski sağlıklı haline döndürür
 • Dolgun saçların mimarıdır
 • Beslenen saç telleri kırılmaz ve daha çabuk uzar
 • Saç dökülmesini önler
 • Banyo sonunda hafif sulandırarak saçlarınıza uygulayın ve durulayın.

Bal Saç Uzatır mı?
Bal saç uzatır mı
sorusunun yanıtı, tek başına saç uzatıcı bir etkiye sahip değildir; ancak saçlara sağladığı yoğun nem sayesinde, saçların kırılmadan, kopmadan ve kırık aldırmaya gerek duymadan uzamasını sağladığı için dolaylı yoldan saç uzamasına katkı sağlamış olur. Saçlarınızın sağlıklı ve neme doymuş biçimde uzamasını sağlamak için haftada 1 kez bal maskesi uygulayabilir ve/veya içeriğinde bal özü bulunan şampuan, krem, saç maskesi gibi saç ürünlerinden kullanabilirsiniz. Tahriş olan saç derisini de teskin eden bal, saç köklerini de güçlendirerek saçın sağlıklı uzaması için gereken en önemli ayrıntıları sağlamış olur.

bal-saç-uzatırmı

Bal Ve Saç Bakımı
Saç bakımında kullanılan doğal malzemeler o kadar çok ve çeşitlidir ki. Besin olarak vücudumuzu besleyen ve onaran, yaşamak için gerek duyulan vitamin ve mineralleri sağlayan tüm malzemeler aynı zamanda saçlarımıza da iyi gelir. Avokado, havuç, zeytinyağı, yumurta, süt, yoğurt, meyve asitleri, hayvansal proteinler ve elbette bal. Bal hem dahili yoldan alındığında saçları içerden güçlendiren; hem de harici anlamda bakım yapıldığında saça yoğun nem, parlaklık ve güç zerk eden nefis bir besindir. Balın saça faydaları hayli fazladır ve neden bu mucizeden siz de faydalanmayasınız?

bal-ve-saç-bakımı

Bal İle Yapılan Saç Maskesi

 • Bal Ve Saç Bakımı Kürü -1- :  Saç bakımınız için balı tercih ettiyseniz son derece isabetli bir tercih yaptığınızı söylemeliyiz. Size güzel bir bal maskesi tarifi verelim.

  • 1 tatlı kaşığı organik bal
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 yumurta sarısı

Yapılışı ve uygulanışı: Yumurta sarısını çırpın ve azar azar olacak şekilde zeytinyağını ve balı ekleyin. Hazırladığınız karışımı saç köklerinizden saç uçlarına kadar yedirin. Karışımın deriye iyice nüfuz etmesi için saç diplerinize masaj yapın. Saçlarınızı toplayın ve temiz bir tülbent yahut havluyla sarın, 30 dakika bekletin ve şampuanla yıkayın.
Özellikle yaz mevsiminde denizden, güneşten, klordan yıpranan saçlar için birebir olan bu maskeyi kış aylarında da haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

 • Bal Ve Saç Bakımı Kürü -2- : 1 çorba kaşığı balla, 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırıp saç derinize sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Bu maskeyle de saç kökleriniz hava alır ve saç telleriniz güçlenir.

Balın saça faydaları oldukça fazla. Şimdi bal alırken  fazladan 1 kavanoz da saç bakımınız için alacağınızdan eminiz. Balla hem doyacak hem de güzelleşeceksiniz.

Sağlık ve güzellikle kalın…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/balin-saca-faydalari/