Bandana Modelleri

Hem tığ işi hem şiş yardımı ile hem de kumaşlardan oluşturulabilen bandanalar, günümüzde bayanların sıklıkla tercih ettiği saç aksesuarlarından biridir. Renkli ve farklı model seçenekleri ile bandanalar, saçların göz önüne gelmesini engellerken aynı zamanda saçları açık şekilde kullanmak için de yardımcı olur. Bu nedenle küçük kız çocuklarının da en büyük kurtarıcısı olmaktadır. Çünkü kız çocukları saçlarını toplatmaktan hoşlanmadığı için, sürekli göz önlerine gelen saçlarla savaşırlar. Bandanalar saçları toplamadan göz önüne gelmesini engellediğinden, anneler tarafından da oldukça sevilmektedir.

Yün ve şiş yardımı ile yapılan örgü bandana, iplerin kalitesine göre farklılık gösterdiği için kalın veya ince olabilmektedir. Kalın bandana modelleri, daha çok kış aylarında tercih edilir. İnce ipten örülmüş bandanalar ise yaz mevsimlerinde ve kış aylarında berelerin içine takılabilmektedir. Ayrıca kendi içerisinde farklı modelleri bulunan yün bandanalar, enseden bağlamalı ya da tamamen sabitlenmiş sadece saça geçirilen modeller olarak da yine sınıflandırılır. El örgüsü olarak hazırlanan bandanalarda istenilen şekilde modeller oluşturulabilir. Boncuk ya da kurdele tamamen kişinin isteğine kalmış şekilde kullanılabilmektedir.

Son yıllarda erkeklerin de kullanmaya başladığı bandanalar, kumaş parçalarından da rahatlıkla hazırlanabilmektedir. Bandana erkek modellerinde sadece kumaşı içeri gelecek şekilde dikmek ve dikişleri tamamen yok etmek yeterlidir. Bunun dışında yine boncuk, kurdele ya da bu tarz aksesuarları bandana üzerine işlemek kişinin zevkine kalmıştır. Bu nedenle de bandanalar çoğu zaman kişiye özgü aksesuarlar olarak bilinir.

Bandana seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntılar;

  • Bandananın baş çevresine uygun ölçülerde olması,
  • Kullanılan boncuk veya pulların baş bölgesine zarar verecek kadar büyük, keskin ya da batacak seviyede olmaması,
  • Baş çevresi için çok esnek olmaması ve ideal şekilde sarması
  • Buff bandana modellerinin ölçülerinin minimum olması

şeklinde belirtilebilir.

Bandana Modelleri 1

Bandana modelleri bayan için farklılık gösterdiğinden ve çoğu bijuteri mağazasında kapalı poşetlemelerde satıldığından deneme fırsatı bulunmamaktadır. Bu nedenle de sadece görseline aldanıp bir tercih yapılmamalıdır. Poşet üzerinden de kesinlikle batacak pul veya boncuklar anlaşılabilmektedir. Örgü bandana ise tamamen kişinin baş çevresine göre hazırlanacağından daha rahat bir kullanım sunacaktır. Bunun dışında erkekler için de hazırlanan bandana modelleri daha sade, boncuk kullanılmadan sadece örgü ya da kumaş şeklinde hazırlanmaktadır. Bandana erkek için özellikle uzun saçları yüze gelmesini engelleyen en önemli aksesuarlardan biridir.

Örgü Bandana Modelleri

Farklı kalınlıklarda ve renklerde örülebilen örgü bandana modelleri, özellikle kış ayları için büyük bir koruma sağlamaktadır. Bebek bandana için en ölçülerinin daha uzun tutulması hem kulakları hem de baş bölgesinin bir kısmını soğuktan koruyabilir. Pek çok kişi bu bandanaları bere ya da şalları ile kombinleyerek daha uyumlu ve hoş bir görüntü sağlamaktadır. Bebek bandana modelleri de genellikle örgü olarak tercih edilir ve bebeklerin üşümesi bu şekilde biraz daha engellenebilir.

Bandana Modelleri 2

Bebek Bandana Modelleri

Bebekler için yapılan bandana modellerinde boncuk veya pul kullanmak yerine kurdele tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Bebeklerin sürekli koparma eğilimleri bulunduğundan kullanılacak boncuk ya da pulları yutma olasılığı her zaman bulunduğundan, kurdele hatta kumaş şeklinde bandanalar hazırlamak çok daha iyi bir kullanım imkanı sağlayacaktır.

Bandana Modelleri 3

Bandana Modelleri 4

Erkek Bandana Modelleri

Daha çok buff modellerde tercih edilen erkek bandanalar, kumaşlarla ve desenlerle hazırlanmaktadır. Buff bandana, boyun bölgesi için de kullanılabildiğinden çok geniş kullanım olanağı sunmaktadır. Üçgen şekilde katlanabilen ve saçlara yarım eşarp görüntüsü veren erkek bandana modelleri bayan kesim tarafından da çok sevilerek kullanılmaktadır.

Bandana Modelleri 5

Bandana Modelleri 6

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bandana-modelleri/