Barutun İcadı: Barut Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Silahlarda namluya herhangi bir tahribat vermeden, merminin itilmesini sağlayan baruttan patlayıcı özelliğinden ziyade itme gücü ile yararlanılmaktadır. Barut potasyum nitrat, kükürt ve kömürün bir araya gelmesinden oluşmaktadır. İlk olarak Çinliler tarafından keşfedilip, kullanıldığı bilinmektedir. Barutun icadı ve tarihçesi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için, sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Barutun icadında Çinlilerin etkili olduğu ve tarih olarak da milattan önceki 1000’li yıllarda gerçekleştiği bilinmektedir. Çinliler tarafından barutun bulunmasındaki amaç ateşi savaşlarda silah olarak kullanmaktı. O dönemde yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanan baruta, kara barut da denmiştir. Etrafa alev saçmak için Çinliler tarafından bulunan ve kullanılan barut, günümüze kadar pek çok aşamadan geçerek bugünkü halini almıştır. Çinliler barutun icadı için kükürt, güherçile ve kömür tozunun birleşiminden yararlanmışlardır.

Barut Avrupa ülkeleri tarafından 13. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Tarihte ilk üretilen barutlar istenilen patlamayı sağlamamaktaydı. Bunun sebebi ise, barutun içerisindeki bir miktar nem idi.

Toz şeklindeki barutlar sonraki yıllarda tanecikli hale getirilerek bomba ve silahların içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. 18. yüzyılda ise, nitroselüloz adı verilen pamuk barutu geliştirilmiştir.

Barut Nedir?

Barut Nedir?Genellikle silahların ateş almasına yardımcı olan barut, genel bilinen adıyla kara barut birkaç kimyasal içerikli maddelerin birleşiminden meydana gelmektedir. Kömür, kükürt ve potasyum nitrat üçlüsünün bir araya gelmesi ile oluşan patlayıcı maddelerin genel adına barut denmektedir. Dışarıdan müdahale olmadan reaksiyona girmesi söz konusu olmayan barut için, herhangi bir enerji ulaşması gerekmektedir. Bu sebeple en çok barutun kullanım alanı patlayıcı araç yapımında olmaktadır.

Benzer İçerik: Tekerleğin İcadı

Patlayıcı madde olarak barutun birleşimindeki maddelerin miktarı genel olarak aynı olsa da, farklı alanlarda da kullanımı mümkün olan barut maddelerinin miktarı amaca göre değişiklik göstermektedir. Barut yapımında kullanılan maddeler toz haline getirildikten sonra birbirleri ile iyice karışmaları sağlanır. Ancak toz halindeki barutun hızlı yanma özelliği ve hızının birden düşmesi gibi nedenlerden dolayı barut karışımının tanecik haline getirilmesi gerekmektedir.

Barut Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Barut Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?Günümüzde kullanılan pek çok şey gibi, barutun da geçmişi bir hayli merak edilen konular arasındadır. Geçmişe dönüldüğünde barutu ilk olarak Çinlilerin savaş alanında kullanmak amacıyla icat ettikleri bilinmektedir. Çinliler barutu ilk olarak 904 yılında patlayıcı olarak kullanmışlardır. Yazılı kaynaklara bakıldığında en eski barut formüllerinin 1040’lı yıllarda yazılmış bir kitapta bulunduğu bilinmektedir. İlk olarak 1132 yılında ise itici güç olarak kullanılmıştır. 13. yüzyılda ise, Avrupa ve Çin bir araya gelerek savaş topları icat edilmiştir. İcat edilen savaş toplarının hızla fırlatılması konusunda o yıllarda barutun gücünden yararlanılmıştır. Sonraki yıllarda barutun varlığı Afrika’ya kadar ulaşmıştır. Sonraki yüzyıllarda ise Portekizli mucitler tarafından barut ve topu keşif gemilerine patlayıcı madde olarak koymaya başlamışlardır.

Barutun Kullanım Alanları Nelerdir?

Barutun Kullanım Alanları Nelerdir?Savaş malzemelerinin ittirme gücü ile fırlatılmasına yarayan barutun günümüzde pek çok kullanım alanı mevcuttur. Savaş ülkeleri tarafından doğuda ve batıda yaygın olarak kullanılmakta olan barutun, genel olarak silah kullanımında patlayıcı özelliğinden değil, ittirme kuvvetinden yararlanılmaktadır. Savaş topları gibi ittirme gücüne ihtiyaç duyulan savaş malzemeleri için tarihte ve günümüzde sıklıkla barut kullanılmaktadır. Barut yanmaya başladığı sırada bulunduğu savaş malzemesine zarar vermez ancak silah gibi araçlarda merminin hızla fırlatılmasını sağlar. Bu noktada toz haline getirilen barut malzemelerinin sonrasında tanecik halini aldığından taneciklerin boyutu, barutun yanma ve itme hızını belirlemektedir.

Barutun Tarihçesi

Barutun TarihçesiÇinliler tarafından milattan önce icat edildikten sonra günümüze kadar pek çok çeşidi geliştirilerek üretilmiştir. En eski barut formüllerine 1040’lı yıllardan kalma bir askeri kitapta rastlanılmıştır. Kullanım alanı da aynı şekilde çeşitliliğe ulaşan barut, en sık silah yapımında kullanılmaktadır. Barutun icadı konusunda Çinliler ilk adres olarak gösterilecek milletlerden biri olsa da, barutun gelişmesi ve bu güne ulaşmasında pek çok ülkenin yardımı dokunmuştur. Çin’den sonra barutun Avrupa’ya yayılmasında, Çin’in bazı ülkelerle karşılaştığı savaşlar etkili olmuştur. Patlayıcı özellikte olmasından dolayı savaşlarda yaygın şekilde kullanılan barut Haçlı Seferleri sonrasında gelişmiş bir boyut kazanmıştır. Bazı kaynaklar barutun Avrupa’ya İpek Yolu aracılığıyla geldiğini yazmaktadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/barutun-icadi-barut-nedir/